הייעור בישראל

מפעל הייעור של קק"ל

היערות והפארקים, שתורמים לשיפור איכות הסביבה ומספקים צרכי נופש ובילוי, לא היו קיימים כאן מאז ומעולם. קק"ל נוסדה ב- 1901 כדי לרכוש קרקעות בארץ ישראל בשם העם היהודי ובעבורו, וב-1904 יזמה נטיעת עצי זית על אדמות בן שמן וחולדה שזה עתה נרכשו. מאז, כגוף היחיד המופקד על פעילות הייעור בישראל, נטעה קק"ל למעלה מ- 240 מיליון עצים על פני 920 אלף דונם ובנוסף היא אחראית לטיפול בכ-400,000 דונם חורש טבעי ולגידור והסדרה של כ-400,000 דונם אדמת מרעה. 

אגף הייעור והיערן הראשי של קק"ל

אגף הייעור של קק"ל הינו גוף מטה מקצועי ברמה ארצית, בעל הסמכות המקצועית והמדעית העליונה בכל הקשור לניהול יער, חורש ושטחים פתוחים בישראל.

תורת ניהול היער

תורת ניהול היער נועדה להציב בסיס מקצועי ומחייב לניהול מוכוון מטרה ובר-קיימא של יערות ישראל. המסמך מגדיר את מטרות הייעור בארץ, את סוגי היערות ואת עקרונות התכנון והניהול שלהם.

תכניות אב וממשק ליערות

קק"ל רואה חשיבות רבה בהכנת תוכניות אב ומימשק ליערות שבניהולה. הכנת תוכניות אב ומימשק נוספות לפי עקרונות המתווה שהוכן, יסייע לניהול מקרקעי הייעור באופן הטוב ביותר תוך שמירה על עקרונות ניהול יער בר-קיימא וניהול מכוון מטרה ואספקת שרותי מערכת אקולוגית מוגדרים.

פקיד היערות

את חוק "פקודת היערות" מדינת ישראל ירשה  מהבריטים ועיקר מטרתו היא הגנה על עצים, לאחר שנות דור שבהן הושחת כליל כיסוי הצומח העצי של ארץ-ישראל . לפי "פקודת היערות", מרבית עצי הנוי בישראל מוגנים מכריתה ויש צורך בקבלת היתר לכריתתם או להעתקתם.

נתוני יערות קק"ל לשנת תשע"ט-תש"ף

הנתונים כוללים: היקף שטחי יער, התפלגות שטחי יער לקבוצות מינים עיקריות ולקבוצות גיל, ושטחי נטיעות לפי מרחבים ואזורים בקק"ל.

משתלות קק"ל

בשלוש המשתלות של קק"ל, הממוקמות בצפון הארץ, במרכזה ובדרומה, מגדלים זנים שונים של עצים וצמחים ליערות ולשטחים הפתוחים של ארצנו, בהתאמה לצרכים הייחודיים ולתנאי האקלים של האזורים בהם הן ממוקמות.

מגדירי עצים וצמחים

ריכזנו כאן בשבילכם מספר מדריכי צמחים מקוונים: מגדיר עצים וצמחים ביערות קק"ל, מגדיר העצים בגן הבוטני באילנות ומגדיר צמחי הבר של ישראל. אתם מוזמנים לאתר מידע מתוך רשימת צמחים, או בחיפוש לפי שם הצמח, משפחה, צבע או צורת חיים.

מינים פולשים

מינים פולשים מוגדרים כמינים של צמחים, בעלי חיים או פטריות שהובאו על-ידי האדם במכוון או בשוגג לאזורים הנמצאים מעבר לתחום תפוצתם הטבעי.   המינים הפולשים מהווים את הגורם השני להכחדת מינים ברחבי העולם, ועלות הנזק העולמי שנגרם על-ידם מוערכת בכ-1.4 טריליון דולר בשנה.
 

הרעייה ביערות

יערות קק"ל מורכבים ממגוון גדול של מיני עצים וביניהם כרי צומח עשבוני שונים. כאשר הכרים מתייבשים בקיץ הם יכולים לשמש פתיל להצתת שריפות קטלניות ביער. הרעייה על כרי המרעה ביערות מקטינה את כמות הצומח העשבוני היבש וע"י כך מקטינה את סכנת ההתלקחות של היער בקיץ תוך כדי אספקת כמויות משמעותיות של מרעית לעדרי בעלי החיים.

למה עצי אורן?

במהלך השנים הופנו לקק"ל שאלות רבות בנוגע לנטיעת עצי אורן ביערותיה. להלן הסבר מפורט שמטרתו לענות תשובה ראשונית ועקרונית על שאלות כגון אלה.

עצים מיוחדים בישראל

ברחבי המדינה פזורים עצים מיוחדים רבים. חלקם גדולים ומרשימים, אחרים קשישים להפליא, ויש ביניהם כאלה שמספרים את סיפור המקום בו הם צומחים או את סיפוריהם של האנשים שמתגוררים בקרבתם. קק"ל דואגת לשמור עליהם ולהבטיח את המשך צמיחתם.