המאבק בתכניות הבנייה בהרי ירושלים

קק"ל יחד עם החברה לחברה להגנת הטבע, מגמה ירוקה, המועצה המקומית מבשרת ציון, המועצה האזורית מטה יהודה וגורמי תכנון, חברה וכלכלה מנהלים מאבק לביטול שורת תכניות בנייה הרסניות בהרי ירושלים. גם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת תומך בשמירה על האזור.


התכניות, בשטח כולל של 18,000 דונם, מקודמות רובן על ידי רשות מקרקעי ישראל, בהליך דורסני ובניגוד למדיניות התכנון שאושרה בעשור האחרון.

מהלך זה מתרחש שבע שנים בלבד אחרי שתכנית הבנייה המאסיבית באותו האזור, המכונה "תכנית ספדי", בוטלה בתום מאבק ציבורי רחב היקף, לאור נימוקים של העדפת חיזוק העיר ירושלים פנימה ושמירה על השטחים הירוקים שמסביב לעיר.

בכנס ההשקה של השותפים במאבק לשמירה על הרי ירושלים וחיזוק העיר שהתקיים בירושלים ב-24 בפברואר 2015, הודגש כי יש מספיק עתודות בנייה למגורים בעיר ותהליכי ההתחדשות העירונית בה כבר החלו, ואף הוצג דו"ח התומך בטענה זאת.

לדברי הארגונים, יש להמשיך ולחזק את המגמות החיוביות בירושלים, אך מכל הבחינות כדי לתת מענה למגורים אין צורך להרוס את ההרים והשטחים הפתוחים האיכותיים שמסביב לעיר, כאשר אפשר ועדיף לעשות זאת בתחומיה.

התכניות שהמאבק מתייחס אליהן

התכניות שבהם מתמקד המאבק מתוכננות בלב מערכת אקולוגית עשירה ומגוונת בעלת חשיבות עולמית, המהווה בית גידול למינים רבים של בעלי חיים, עצים וצמחייה ארץ-ישראלית ייחודית. כ-80% מהשטחים שעליהם אמורות לקום התכניות הם יערות קק"ל מפותחים ומטופחים.

כיצד אפשר לעזור?

נוכחות בהפגנות ובמשמרות מחאה, תמיכה ושיתוף של דף הפייסבוק, השתתפות בפעילויות יזומות שנערכות מעת לעת - כל הדרכים לקחת חלק במאבק החשוב.

מהי ותמ"ל

הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה למתחמים מועדפים לדיור במשרד האוצר (הותמ"ל) מאשרת תכניות שבהן הפרטים ברורים, סגורים ומוסכמים ע"י הגורמים הנוגעים לתכניות.

מסמכים מקצועיים

אתם מוזמנים להכיר את תוכן ופרטי המאבק המפורטים במסמכים מקצועיים שונים. הקליקו להורדת המסמכים הבאים:

מכתבים וניירות עמדה

הגורמים השותפים במאבק יוזמים כל העת פניות לשרים הרלבנטיים, לראשי קבינט הדיור ולהנהלת רמ"י במטרה להפעיל לחץ ולעצור את הפגיעה בהרי ירושלים.

דיווחי פעילות - במסגרת המאבק הציבורי ושל נציגי קק"ל

עדכונים מתוצאות פעילות המאבק הציבורי וסקירה של נציג קק"ל במאבק על פעילות הצוות והשותפים למאבק.

דיווחים בתקשורת

מקבץ כתבות מסיקור המאבק בכלי התקשורת: