מה בין שרב, כלב וחתול?

צילום: Canva
ודאו שתמיד תהיה קערה מלאה במים, אל תלכו בשיא החום עם כלבים על אספלט ודאגו להם למרבץ נקי מפרעושים ובצל. קבלו את הטיפים שיקררו מעט את הקיץ של חיות המחמד שלכם, ואולי גם יצילו אותן...

 

מאת: מערכת "חלון ירוק"
ייעוץ מקצועי:
ד"ר שרי כהן ארונסון

חם לכם בקיץ? מאוד? עכשיו תוסיפו לזה פרווה עבותה, בלוטות זיעה מעטות ובלתי מתפקדות וכפות רגליים החשופות לחום הקרקע והכביש – כך מקבלות חיות המחמד שלכם, הכלב והחתול שמתנמנמים עכשיו על הספה, את הקיץ.

הקיץ הישראלי, מתברר, אינו חס על הכלבים והחתולים שלנו, ומביא עמו כמה וכמה אי-נעימויות, חלקן קטנות, חלקן גדולות יותר, שמלוות אותם בימים החמים, דוגמת מכת חום, טפילי עור, הרעלות וכוויות בכפות הרגליים. לפניכם: הווטרינרית ד"ר שרי כהן ארונסון עם כל מה שצריך לעשות כדי לעזור
זכרתם לשים להם מים? צילום: SXC

מכת חום: עשו ואל תעשו

כן לעשות:

כלי מים – הקפידו להניח במקום זמין כלי מים גדול ונקי. שימו לב שהכלי עומד בצל ולא מתחמם בשמש.
מנוחה בצל – הקפידו להניח את המרבץ או המלונה של חיית המחמד במקום מוצל ונקי מפרעושים ומקרציות.

לא לעשות:

פעילות ספורט בשעות החמות – ריצה אחרי מכונית או אופניים אסורה בהחלט בשעות היום החמות. אם הפעילות מתבצעת בלילה או בשעות הבוקר המוקדמות יש לקחת מים צוננים ולעקוב אחרי מצב הכלב ולוודא שהוא לא מתעייף ומתייבש.
הליכה לים – כלבים אוהבים לרוץ בים, אבל... הקפידו ללא ללכת בשעות החמות, הקפידו לשהות בצל, ואל תשכחו לקחת כלי מים ואוכל גם לכלב.
טיולים בשעות הצהריים – צמצמו את משך הטיול בשעות הצהריים החמות, הימנעו מהליכה באזורים חמים ובייחוד על אספלט...

זכרו, כל פעילות שמעייפת את בני האדם מעייפת גם את הכלבים והחתולים, מנגנוני ויסות החום שלהם טובים פחות משלנו ועלינו לשמור על בריאותם.

איך מזהים מכת חום בחיות?
עייפות, התנשפות, ריור, חולשה, הפסקת מתן שתן, שלשולים, הקאות, עוויתות, התמוטטות ועליית חוף הגוף לגבול קיצוני ולעתים אחרי המשבר, ירידתו. הכלב/חתול סובל מאחד או כמה מאלה? סעו מהר לווטרינר הקרוב.

מה גורם למכת חום?
חום סביבתי קיצוני, פעילות בחום קיצוני, הרעלה, ובחיות קטנות גם סוגי חומרי הרדמה.

מי חשוף למכת חום?
בעל חיים שסבל בעבר ממכת חום רגיש יותר לנושא, גם מי שחווה שינוי תנאים קיצוני (למשל, מעבר דירה או שינוי אקלים) או חי במקום חם במיוחד (למשל, מדבר). בעלי חיים הסובלים מתת פעילות של בלוטת התריס, כלבים וחתולים עם אף פחוס, מי שמטופל בתרופות, חיות שמנות, בעלי חיים עם פרווה עבותה וקשישים – גם הם חשופים יותר למכת חום.

מה עושים במקרה של מכת חום?
אם בעל החיים מראה סימני חולשה, עייפות, התנשפות, קריסה – יש לפנותו לווטרינר במהירות האפשרית.
ההמלצה היא ליצור קשר טלפוני ולקבל הנחיות למתן עזרה ראשונה. כך למשל, במקרה של חשד למכת חום, יש לקרר את חיית המחמד עם מגבת רטובה (ספוגה במים) על הגוף כבר בדרך למרפאה.
חם להם... צילום:SXC

איזה קרציות! כך תטפלו בחיות המחמד מפני טפילים

הקרציות, הפרעושים ושאר טפילים, כגון תולעי מעי, אוהבים את הקיץ הישראלי. טפילים אלו מחלישים מאוד את בעלי החיים, מכמה סיבות: בגלל יניקת הדם והפיכת החתול/כלב לאנמיים ובשל הגרד העז שעלול להפוך לזיהום עורי.

סיבה נוספת היא הטפילים שנושאים הטפילים. כך, לדוגמה, אם הקרצית נושאת חיידקים היא עלולה להדביק את הכלב במחלות, ביניהן קדחת קרצית (ארליכיה קאניס) ובבזיה. אם הפרעוש נושא חיידקים הוא עלול להדביק את החתול במיקופלסמה פליס (המוברטונלה), ואת החתול והכלב בתולעים.

מחלות אלו עלולות לגרום לסבל רב ואף להסתיים במוות. במקרה של חשד, רצוי שתפנו לרופא המטפל, האבחון נעשה באמצעות בדיקת דם.

זכרו, קרציות ופרעושים עוברים מחיות המחמד גם לבני האדם, וגם אנחנו יכולים להידבק במחלות לא נעימות ומסוכנות.

מה עושים נגד טפילים?
הדרך הטובה ביותר למנוע סבל מחיות המחמד ומהבעלים היא פשוט למנוע הימצאותם של טפילים בסביבה. בשוק קיים מבחר רחב של אמצעי מניעה לטיפול ישיר על חיית המחמד ואזור המחיה שלה, בהתאם לסוג החיה, משקלה, גודלה וגילה.

רוצים לספר לנו איך אתם שומרים על חיות המחמד שלכם בקיץ? כתבו לנו ואנו נדאג לפרסם, למייל: greenwin@kkl.org.il

שומרים על החבר הכי טוב. צילום:SXC