לוח אירועים וסיורים מודרכים

<ינואר 2022>
אבגדהוש
2627282930311
23455/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה66/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה77/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה88/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה
99/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה1010/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה1111/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה" | ט"ו בשבט במשתלות קק"ל1212/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה" | ט"ו בשבט במשתלות קק"ל1313/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה" | ט"ו בשבט במשתלות קק"ל1414/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה" | ט"ו בשבט במשתלות קק"ל1515/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה" | ט"ו בשבט במשתלות קק"ל
1616/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה" | ט"ו בשבט במשתלות קק"ל1717/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה" | ט"ו בשבט במשתלות קק"ל1818/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה" | ט"ו בשבט במשתלות קק"ל | "מחזירים אהבה ליער" - יער ציפורי למשפחות1919/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה" | ט"ו בשבט במשתלות קק"ל | "מחזירים אהבה ליער" - יער חוף כרמל למשפחות2020/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה" | ט"ו בשבט במשתלות קק"ל2121/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה" | "מחזירים אהבה ליער ולסביבה" ביער עירון | "משחור לירוק" - אל היערות השרופים במבואות ירושלים | "מכאן הכל צומח" - סיור ט"ו בשבט ביער בן שמן | ט"ו בשבט בשביל הנחל - יער ציפורי | ט"ו בשבט בגן יערני ארכיאולוגי כברי | "מחזירים אהבה ליער ולסביבה" ביער עירון | "מחזירים אהבה ליער ולסביבה" אופניים ביער עירון | ט"ו בשבט בשבילי יער אילנות | "מחזירים אהבה ליער ולסביבה" ביער עירון2222/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה
2323/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה2424/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה2525/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה2626/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה2727/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה2828/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה" | שירת האילנות ביער אילנות2929/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה
3030/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה3131/1/2022 - תערוכת "אומנות המעשה11/2/2022 - תערוכת "אומנות המעשה22/2/2022 - תערוכת "אומנות המעשה33/2/2022 - תערוכת "אומנות המעשה44/2/2022 - תערוכת "אומנות המעשה55/2/2022 - תערוכת "אומנות המעשה
<< לכל האירועים
 
 

פארק עמק התכלת

פארק עמק התכלת משתרע על כ-580 דונם במבואות הצפוניים של צפת, ובו מעיינות ובוסתנים לנוכח נוף הר מירון הנשקף כמעט מכל פינה בפארק שבין שביליו רועים איילים ויעלים ובברכותיו רוחצים עופות מים. קק"ל בשיתוף עם עיריית צפת, הכשירה בפארק שבילים, שיקמה את המעיינות, יצרה בריכות מים וטיפחה את הבוסתנים. הפארק מעניק לתושבי צפת וסביבתה אפשרות בילוי בחיק הטבע בסמוך לעירם. מטיילים מרחבי הארץ יכולים לנצל גם הם את הפארק כתוספת מרעננת לביקור בעיר המקובלים.


תעודת זהות

בריכות המים שהכשירה קק"ל בפארק. צילום: אייל מרגולין, סוכנות ג'יני, ארכיון הצילומים של קק"ל
בריכות המים שהכשירה קק"ל בפארק. צילום: אייל מרגולין, סוכנות ג'יני, ארכיון הצילומים של קק"ל

• מרחב: צפון

• אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל:  גליל מרכזי - רמת הגולן

• אתרים מיוחדים בפארק: פארק החי, נחל ביריה, עין חסיל, מעיין התכלת, עיין אל עפיא, עין סיס.

• אתרים נוספים בסביבה: נחל ביריה, צפת.

• איך להגיע?

לשער הפארק: נכנסים בכניסה הראשית לצפת ונוסעים לכיוון התחנה המרכזית. כ-500 מטר מצומת הכניסה הראשית פונים ימינה לרחבת החניה של הפארק.

לחניון האיסוף (מסלול מיטיבי לכת): נוסעים לבית העלמין הישן של צפת וממשיכים בדרך העפר המלווה את גדר בית העלמין צפונה, עד לחניון.

• שעות פתיחה:
ימים ראשון עד חמישי - מהשעה 7:30 עד 15:30
שישי - מהשעה 7:30 עד 14:00
שבת - מהשעה 7:30 עד 15:30

• מידע ותיאום הדרכה לקבוצות
לשאלות ובירורים, מידע על הפארק ותיאום ביקורי קבוצות ניתן לפנות לטלפון: 053-9263106 או דוא"ל: Emekh@kkl.org.il

הכניסה לפארק ללא עלות
הנכסת בעלי חיים מכל סוג לפארק אסורה, למעט כלב נחייה

הודעות למטיילים בפארק עמק התכלת

סגירת המסלול הדרומי
בשל מפגעי בטיחות המסלול הדרומי בפארק עמק התכלת יהיה סגור עד להודעה חדשה.
(עודכן בתאריך 1.7.2021)

סגירת הפארק עקב מזג האוויר
בתאריכים 20-21.12.2021 פארק עמק התכלת יהיה סגור עקב מזג האוויר הסוער והרוחות העזות. (עודכן בתאריך 19.12.2021)


  למפת פארק עמק התכלת

על הפארק

קק"ל בשיתוף עם עיריית צפת הכשירה בפארק שבילים, שיקמה את המעיינות, יצרה בריכות מים וטיפחה את הבוסתנים. הפארק מעניק לתושבי צפת וסביבתה אפשרות לבילוי בפארק טבע הסמוך לעירם. מטיילים מרחבי הארץ יכולים לנצל גם הם את הפארק כתוספת מרעננת לביקור בעיר המקובלים.  הפארק מתאים לבילוי רגוע בחיק הטבע וגם לחובבי הליכה. עם זאת, הוא אינו מיועד לרוכבי אופניים. בנוסף, אין כניסה ברכב לתחומי הפארק.

לבחירת המטיילים בפארק שני מסלולי טיול:

המסלול הקצר: ליד הבריכות (תחנה מספר 1 עד 9 במפה) הכשירה קק"ל מסלול מעגלי שחלקו מונגש ובצדו ספסלים ופינות ישיבה. המסלול מתאים לכל המשפחה. אורכו של קטע זה כ-800 מטר.

המסלול הארוך: אורך מסלול ההליכה משער הפארק ועד הבריכות התחתונות (מסלול הלוך וחזור) הוא כקילומטר אחד בלבד. המסלול תלול ובו 160 מדרגות, ואינו מתאים לעגלות ילדים וכיסאות גלגלים.

מפל נחל ביריה. צילום: ארכיון הצילומים של קק''ל
מפל נחל ביריה. צילום: מיכאל חורי

פארק החי

בפארק משוטטים חופשי בעלי חיים שהובאו אליו. יש כאן קבוצה של יעל נובי, המוכר כחיית בר של נופי המצוקים במדבר יהודה והנגב. היעל ניכר בקרניו הקשותות ובזקן המעטר את סנטר הזכרים. עדר קטן של אייל נקוד (יחמור פרסי) משוטט בין העצים. הזכרים של האייל מפתחים בקיץ קרניים מסועפות, הנושרות עם בוא האביב. בבריכות המים של הפארק ניתן למצוא עופות מים כמו ברווזים ואווזים וכן צבי מים רבים.

יעל בפארק עמק התכלת. צילום: ארכיון הצילומים של קק''ל
יעל בפארק עמק התכלת. צילום: מיכאל חורי

מסלול טיול בפארק

מסלול קצר
משער הכניסה נפנה בדרך צפונה אל בריכות המים שהכשירה קק"ל באפיק הנחל, ושברווזים ואווזים שוחים בהן להנאתם. מהבריכות נפנה ימינה לשביל סלול המקביל לאפיק נחל ביריה (הנחל מתחיל את דרכו במורדות הר כנען והר ביריה ומשם הוא יורד ועובר לכל אורכו של פארק עמק התכלת).

נחל ביריה מתנקז לנחל שכוי (מיובלי נחל עמוד). השביל עובר בין עצי צפצפה מכסיפה גבוהי צמרת. עצי הצפצפה יוצרים פינות צל קרירות ונעימות בקיץ, ומראות מרהיבי עין של שלכת צהובת-עלים בחורף. 

בגשרון השלישי נחצה לגדה המערבית של הנחל, נפנה שמאלה ונגיע לעין חסיל. חסיל הוא אחד ממיני הארבה הנזכרים במקרא: "ויתן לחסיל יבולם ויגיעם לארבה" (תהלים ע"ח, מ"ו). השם העברי שומר על צליל שמו הערבי של המעיין - עין אל חאציל, שפירושו "מעיין היבול". מי המעיין הרוו בעבר גני ירק.

נחזור לגשר ונמשיך צפונה בשביל המתפתל. נחלוף על פני נביעה קטנה נוספת. אדמת הפארק היא רנדזינה בהירה, אדמה המכילה שכבות של חוואר אטים למים. כאשר נחשפת שכבת החוואר, פורצים מי הגשמים שחלחלו בשכבות אלה והם מופיעים בשטח כנביעות קטנות. בתחום הפארק נובעים במשך רוב ימות השנה חמישה מעיינות.

השביל מתפצל, אך בתחנתנו הבאה - מעיין התכלת - נגיע לכל אחד מסעיפיו. הניקבה הקטנה, שנחפרה בצד השביל בעבר ושכיום מדופנת באבנים מסותתות, נועדה להגביר את שפיעת המעיין. מימיו הובלו בתעלה אל בריכה מטויחת. מהבריכה הוליכו את המים לחלקות קטנות שלמרגלותיה. קק"ל שיפצה את הבריכה ובנתה במדרון שמעליה קיר אבן, המונע גלישת קרקע ואת סכנת השקיעה של כביש מירון-צפת (כביש 89) שעובר בסמוך לכאן. עצי חרוב עתיקי יומין ועצי פרי שקק"ל נטעה ליד המעיין משלימים את תמונת הנוף היפה במקום. 

נרד שוב לתחנה מספר 3 במפה ונגלוש ממנה בשביל לא סלול עד למקום המפגש עם דרך רחבה וגשר. דרך זו חיברה בעבר את צפת אל ביריה.
 

גשר נחל ביריה. צילום: ארכיון הצילומים של קק''ל
גשר נחל ביריה. צילום: מיכאל חורי

בתקופת התלמוד הייתה ביריה עיירה יהודית ומקום מושבם של חכמים נודעים. הרבה יותר מאוחר פעל בביריה רבי יוסף קארו, מגדולי פוסקי ההלכה היהודית שהשלים בביריה בשנת השט"ו (1555) את ספרו "אורח חיים" - חלק מיצירתו הגדולה "שולחן ערוך". נראה כי בסוף המאה ה-16 נטשו יהודי ביריה את עיירתם. הכפר הערבי ששכן כאן שמר על שמו הקדום של המקום ואנשיו, יחד עם אנשי כפר זיתים, סיפקו תוצרת חקלאית לצפת. בשביל הסלול שבו אנו נמצאים עתה עברו חמורים ופרדות שהובילו את התוצרת החקלאית לשוק יום השישי של העיר.

היישוב הקהילתי ביריה, שתפס את מקום הכפר, נוסד ב-1949 כמושב יערנים. כביש מירון-צפת (כביש 89), שעובר מצפון לפארק, נסלל כבר בשנת 1915 ומאז ירד פחתה חשיבותה של הדרך העתיקה.

בצדי הדרך ניצבים עצי ברוש גדולים. הם מציינים את מיקומו של בית קברות ערבי מוסלמי-נוצרי משלהי התקופה העות'מאנית. בין הקברים צומחים עצי אלה עתיקים. בחודש מארס יש כאן פריחה שופעת של מיני פרחים כגון דמומית, נץ חלב וקחוון, יחד עם מיני סחלבים כגון סחלב איטלקי, סחלב השקיק ודבורנית דינסמור.

בחודשים אפריל ומאי מעטרת את הפארק פריחה מרהיבה של אירוס ארם נהריים, צמח שמרבים לשתול בבתי קברות ערביים. עמודי התפרחת שלו מגיעים לגובה של 1.20 מטר ונושאים שלושה-ארבעה פרחים גדולים, בעלי שישה עלי עטיף בצבע כחול-סגול. בעבר נחשב אירוס זה לפליט תרבות, אך בשנים האחרונות התגלו אוכלוסיות בר שלו בגליל העליון, בצפון הגולן ובחרמון.

בהגיעכם אל הבריכות (תחנה מספר 1 במפה) תוכלו לחזור לרכב ולסיים כאן את המסלול הקצר של הטיול, או להמשיך כברת דרך נוספת במורד הנחל עד תחנה מספר 9 במפה ואז לחזור לרכב.

מסלול ארוך
לתשומת לבכם: מסלול זה פתוח רק עד הבריכות התחתונות.
המסלול מהבריכות ועד בית העלמין וחניון האיסוף סגור זמנית למטיילים.
(תאריך הפרסום באתר: 25.2.2019)

המעוניינים להשלים את המסלול הארוך ימשיכו מתחנה 9 לעבר שאר התחנות. כ-200 מטר משם חוצה את השביל תעלה מרושתת המנקזת נביעה קטנה. זה מה שנותר מעין אל עפיא, שנבע כ-100 מטר מכאן במעלה ההר והיה ידוע בתולדותיה של צפת כבעל סגולות מרפא לשותים ממימיו.  המעיין כוסה בעפר במהלך פיתוח הפארק, אך מימיו ממשיכים לחלחל במדרון והם פורצים כאן.

לצד השביל הכשירה קק"ל פינות ישיבה מוצלות, הצופות מקרוב בצמחיית הנחל העשירה - משוכות פטל ועצי ערבה ותאנה. בקיץ מעטרת את גדות הנחל פריחת נענה משובלת וערברבה שעירה.  הליכה קצרה מובילה לפרגולה המצלה על מרפסת תצפית לעבר רמת יהויריב, מושב מירון ופסגותיהם הנישאות מימין לשמאל של הר אדיר, הר חירם והר מירון.

טיפוס קל בשביל מדרגות מוביל למזלג שבילים שבקרבתו צומחת קבוצה של עצי שזיף הדוב - עץ נדיר בארצנו הצומח בר במרומי הגליל העליון. נפנה בזהירו בשל סכנת החלקה בדרך במורדו התלול של השביל הימני אל פינת חמד שבה נופלים מי הנחל במפל קטן אל בריכה. שולי הבריכה וקיר המפל מעוטרים בצמחי השרך שערות שולמית ובעצי תאנה.

בדרך למפל עובר בצדו הימני של השביל פס של רטיבות, שתעלה מרושתת מנקזת אותו. מקור הלחות הוא מעיין נסתר שאין אליו גישה. זהו עין סיס, שנקרא על שמו של סיס החומות - ציפור קטנה הדומה לסנונית. השם העברי שומר על צליל שמו הערבי של המעין - "עין סאיס", שפירושו סייס, כלומר, אדם המטפל בסוסים.

בצד הבריכה שמתחת למפל בולט מדף עץ עם מעקה. קיר הסלע שמעליו רטוב ומטפטף. מקור הטפטוף הוא מעיין קטן שאין אליו גישה. מעיין זה לא זכה לשם והוא אף אינו מסומן במפות. ייתכן שבשנים גשומות במיוחד נובעים מעיינות נוספים, שנעלמים בשנים שחונות. ייתכן גם שמקום הנביעה של מעיין זה, במדרון התלול שעל שפת המצוק, מנע את האפשרות לנצלו לצורכי חקלאות, והוא נעזב ונשכח.

נחזור מעט על עקבותינו ובמזלג השבילים הקרוב נרד בשביל הימני. נחלוף על פני גשרון השוכן בצל עצי אקליפטוס ועצי ערבה לבנה, לתצפית על צמחיית האפיק. השביל יוביל אותנו אל בריכות שבהן משתכשכים ברווזים ואווזים. באביב נוכל לשבת לצד הבריכות בתוך מרבדי הפריחה. במדרונות שמסביב צומחים שיחי סירה קוצנית וביניהם עולים עמודי הפריחה של מרוות ירושלים, בעלת הפרחים הורודים לילכיים.

מכאן נמליץ לסיים את הטיול ולחזור לחניון שער הכניסה לפארק.

כתיבה: רפאל מלכה
תודה לשותפים בפיתוח היערות והפארקים
פארק עמק התכלת שוקם ופותח בסיוע ידידי קק"ל בעולם ובמיוחד באוסטרליה ובקנדה.  גם אתם מוזמנים להיות שותפים בפיתוח היערות והפארקים. הקליקו לפרטים »