חורבת דייר

מיקום: יער ראש העין.

תיאור: מרפסת התצפית, לזכרו של רס"ן אילן מאיר רייז, משקיפה על כפר קאסם, נחל רבה, כביש 5 ומורדות מערב השומרון באזור עץ אפרים וקרני שומרון. למרגלות התצפית נמצאת חורבת דייר, שבה נמצאים שרידי יישוב שהתקיים בתקופה הביזנטית. באתר נותרו שרידים של בית בד ושל מבנים שבהם השתמרו נדבכים מעטים של קירות בנויים מאבני גוויל גדולות. בור מים משלים את התמונה.
יער ראש העין עוטף בחגורה ירוקה את שכונותיה הצפונית של העיר - גבעת הסלעים, גבעת טל ונווה אפק. קרן קימת לישראל החלה בנטיעת היער בשנת 1976. היער, המשתרע על פני 1,050 דונם, מכסה את המדרונות המערביים של הרי שומרון, היורדים אל מישור החוף. נחל רבה, מיובלי הירקון, חוצה את היער.

איך להגיע: ממחלף קסם נוסעים מזרחה בכביש חוצה שומרון (כביש 5) לכיוון אריאל. במחלף ראש העין מזרח, מול פארק התעשייה אפק, פונים ימינה (דרומה) ברחוב קיבוץ גלויות ונוסעים כ-1.3 ק"מ, למפגש עם רחוב נחל רבה. רחוב נחל רבה פונה ימינה. כדי להיכנס ליער יש לפנות שמאלה, אך בגלל שלט "אין פנייה" שמאלה, יש לנסוע ברחוב נחל רבה עד מעגל התנועה הקרוב, לבצע סיבוב מלא ולחזור לרמזור הכניסה ליער. עתה, כדי להיכנס ליער יש להמשיך היישר לפנים. נוסעים 1.1 ק"מ ומגיעים למחסום ולחניון. מכאן עולים ברגל בשביל קצר, "שביל פרחי הבר", אל התצפית.

הבאים מראש העין יסעו לרחוב נחל רבה ובקצהו ימשיכו היישר לפנים, אל תוך היער.

תצפית מחורבת דייר. צילום: יעקב שקולניק
תצפית מחורבת דייר. צילום: יעקב שקולניק