מצפה אורון שאול

מיקום: בקצה הדרומי של דרך נוף יער שוויץ.
 
תיאור: מצפה אורון שאול נמצא ליד הכניסה לדרך נוף יער שוויץ, בנקודה הצופה על הנוף המרהיב של עמק הירדן, הכנרת, הגולן והחרמון. מכאן גם רואים היטב את המדרון הזקוף של יער שוויץ הצונח בתלילות אל הכנרת. מדרון תלול כל כך עשוי לקרוס ולסכן את מי שנמצא למרגלותיו, וכך אכן קרה בשנת 1934. גשם עז גרם למפולת בוץ גדולה, וזו הציפה את טבריה והביאה למותם של 25 מתושבי העיר. אגף הייעור של שלטונות המנדט החל בנטיעות כבר בשנת 1927. בשנת 1941 הכריזו שלטונות המנדט על היער כעל אזור מיוחד על פי פקודת הסחף. מאוחר יותר קיבלה על עצמה את המשימה קרן קימת לישראל וייערה את היער במגוון רחב של עצים ושיחים.

סמ"ר אורון שאול (2014-1993), תושב פוריה, לוחם בגדוד 13 של גולני, נהרג בקרב המר שהתחולל בשג'אעיה שבעזה בעת מבצע צוק איתן. ב-20 ביולי 2014 נכנסו כוחות צה"ל לשכונה כדי להרוס תשתיות לחימה של ארגון חמאס ובכללן משגרי רקטות ומנהרות. עם הכוח נכנסו שני נגמ"שים מהדגם המיושן M-113 (זלדה), שרמת מיגונו נמוכה. אחד הנגמ"שים נתקע וספג פגיעה של טיל. שישה מהלוחמים שהיו בו נהרגו, ואורון שאול הוכרז נעדר. ב-25 ביולי 2014 קבע צה"ל שאורון הוא חלל שמקום קבורתו לא נודע. המצפור לזכרו צופה על הנופים שאהב כל כך וראה מדי יום בילדותו.
 
איך להגיע: מכביש פוריה-כנרת (כביש 7677) פונים צפונה לעבר אכסניית הנוער פוריה. המצפה נמצא ממש בכניסה הדרומית לדרך הנוף שביער שוויץ, מעט לפני האכסנייה.
 
 
מצפה אורון שאול. צילום: יעקב שקולניק
מצפה אורון שאול. צילום: יעקב שקולניק