טקס יום השואה

יור קקל ומנהל החטיבה לחינוך וקהילה (באמצע) עם ראשי בני ברית ונכדו של יצחק ארצי, מקבל אות המציל. צילום: יואב לין
יו"ר קק"ל ומנהל החטיבה לחינוך וקהילה (באמצע) עם ראשי בני ברית ונכדו של יצחק ארצי, מקבל אות המציל. צילום: יואב לין
כמדי שנה, גם השנה נערך הטקס בסימן יהודים מצילים יהודים. הטקס, שנערך ב-8.4.2021, ביער הקדושים, הוקדש לגבורתם של 13 אישים יהודים שהצילו את אחיהם
ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, 8 באפריל 2021, קיימו קק"ל וארגון בני ברית העולמי טקס ייחודי באנדרטת מגילות האש ב"יער הקדושים", סמוך למושב כסלון. טקס זה הוא יחיד במינו בארץ ובעולם, והוא מוקדש להוקרת פועלם ולהנחלת מורשתם של יהודים שהצילו יהודים אחרים במהלך שנות התופת בארצות אירופה הכבושות תוך סיכון אישי רב.

במהלך הטקס הוענק "אות המציל היהודי" על ידי המרכז העולמי של בני ברית והוועדה להוקרת גבורתם של המצילים היהודים בשואה (JRJ) ל-13 מצילים שפעלו באלג'יריה, רומניה, הונגריה, צרפת, פולין, אוסטריה ובלגיה, ביניהם יצחק ארצי ווילהלם פילדרמן מרומניה וג'ורג' אלבולקר מאלג'יריה.
נשאו דברים בטקס: יו"ר קק"ל, אברהם דובדבני; יו"ר המרכז העולמי של בני ברית, ד"ר חיים כ"ץ; תת ניצב יהודה יהושע, מפקד בית הספר החילי, משמר הגבול; שגריר רומניה בישראל ראדו יואניד; עו"ד אריה ברנע, יו"ר הוועדה להוקרת גבורתם של המצילים היהודים בשואה; ונעם סמל, מנהל התיאטרון הלאומי הבימה, חתנו של יצחק ארצי וגיסו של הזמר שלמה ארצי.

צפו בתקציר הטקס:

לכתבה המלאה על הטקס בתשפ"א»