מערך פעילות ראשון לילדי גן–כיתה ג': מחזור החיים של הפרפר

היציאה מהגולם. צילום: ניצן כהן
היציאה מהגולם. צילום: ניצן כהן
דרך משחק והנאה יכירו התלמידים את שלבי הגלגול של הפרפר, את הקשר בין הפרפר לצמח ואת מיני הפרפרים שהיו המועמדים לתואר הפרפר של ישראל

מטרות

  1. התלמידים יכירו את הפרפרים, שמשתייכים למחלקת החרקים
  2. התלמידים יכירו את השלבים השונים במחזור חייו של הפרפר
  3. התלמידים יבינו את הקשר בין הפרפר והצמח
  4. התלמידים ייחשפו למינים שונים של פרפרים

ציוד וחומרים

  1. כרטיסיות של פרפרים ממינים שונים עם תמונות של כל שלב בגלגול
  2. כרזה עם תמונות של 24 המינים המשתתפים בספירת הפרפרים הגדולה
  3. דפי צביעה של פרפרים ממינים שונים – איור של חצי פרפר, כדי להשלים דגם סימטרי
  4. צלליות של פרפרים לצביעה
  5. תמונות פרפרים בעיגול להכנת כתרים
  6. סרטון: גלגול הפרפר
  7. סרטון: יצירת גלגל המדמה את גלגול הפרפר

מהלך הפעילות

פתיחה:

בחרו שישה פרפרים שונים מהכרטיסיות. הציגו בפני התלמידים את הצמח עם הביצה, את הזחל בשלבים השונים שלו ואת הגולם. ספרו על שלבי הגלגול של הפרפר תוך הצגת התמונות.

הזחל היוצא מן הביצה גודלו מספר מילימטרים, והוא גדל בערך פי 2,000 מגודלו המקורי.

הזחל מתנשל מעורו החיצוני ומגדל עור חדש, המאפשר לו להמשיך ולגדול.
 
שאלו את התלמידים: האם אתם מכירים עוד בעלי חיים, אולי חרקים או זוחלים, שעוברים תהליך דומה להתנשלות?

יונקים, כלבים, חתולים, בני אדם – כולם גדלים ללא הפסקה מרגע הולדתם עד להפיכתם לבוגר.
האם גם הם מתנשלים בצורה דומה? מה ההבדל?

שאלו: מה מיוחד בפרפרים? איך אתם מרגישים כשאתם רואים פרפר? למה רוב התלמידים אוהבים פרפרים? מה פרפר יכול לעשות ואנחנו לא יכולים?
פרפר וגולם. צילום: ערן בנימיני
פרפר וגולם. צילום: ערן בנימיני

גוף הפעילות:

משחק להמחשת הקשר בין פרפר לצמח:
השמיעו מוזיקה (למשל את השיר – "הפרפר לפרח" של ח"נ ביאליק או "פרפר נחמד" של לאה נאור)
 
חלקו לתלמידים תפקידים – צמח צוף, צמח פונדקאי, פרפרית בהיריון, פרפרית רעבה.
 
הצמחים ניצבים, הפרפרים מתעופפים למשמע המוזיקה.
 
עם עצירת המוזיקה, פרפרית בהיריון צריכה לעצור ליד צמח פונדקאי (להטלת ביצים), ופרפרית רעבה – ליד צמח צוף. אפשר לדמות את הפעולה בפנטומימה, או לתת לחיצת יד – כל מה שתחליטו.

ספרו לתלמידים כי במפגשים הקרובים ברצונכם להעמיק את ההיכרות עם הפרפרים המופיעים בכרזה שתלויה על הקיר.

הציעו לתלמידים פעילות של יצירה העוסקת בפרפרים (מספר אפשרויות):
  1. להשלים את כנפי הפרפר לפי הכנפיים האמיתיות (הדפיסו את הקובץ הזה). בהזדמנות זו תוכלו לדבר על סימטריה בפרפרים.
  2. לצבוע פרפר דמיוני, או לנסות להעתיק את הדגם על פי תמונות הפרפרים האמיתיות (תמונות לא צבועות של פרפרים)
  3. להכין גלגל המדמה את גלגול הפרפר – לפי סרטון ההסבר.

סיכום

חודו לתלמידים חידות על הפרפרים – התלמידים צריכים להסתכל בתמונות הפרפרים שבפוסטר ולהצביע על הפרפר המתאים. קבעו את רמת החידות לפי יכולת ההבנה של התלמידים.

 
דוגמאות לחידות:
  1. כנפיי צהובות כצבע הלימון (לימוני האשחר)
  2. צבע כנפיי כצבע השמים (כחליל השברק)
  3. אני פרפר נהדר ואצילי (אצילית היערה – לתלמידים שכבר יכולים לקרוא)
  4. אני הגדולה בפרפרים, ובשמי תמצאו שם של שליט מלוכה (קיסרית הקטלב – לתלמידים שכבר יכולים לקרוא)
  5. אני פרפרית המעופפת בעיר הבירה של ישראל (כתמית ירושלים – לתלמידים שכבר יכולים לקרוא)
  6. קצות כנפיי בצבע התפוז ובשם שלי מוזכר כלי נגינה (כתום-כנף מצלתיים)
  7. בקצה כנפיי צורה המזכירה ציפור מסוימת, ואני יפה מאוד (זנב-סנונית נאה)

אפשרויות הרחבה

משחק של שלבי הגלגול:

חלקו את התלמידים לארבע קבוצות – ביצה, זחל, גולם ופרפר – והשמיעו מוזיקה.
כשהמוזיקה נעצרת, יש להסתדר בקבוצות, כך שבכל קבוצה יש ביצה, זחל, גולם ופרפר, ועל התלמידים להסתדר במעגל ולתת ידיים לפי הסדר. ביצה – זחל – גולם – פרפר כך שהפרפר נותן יד גם לגולם וגם לביצה.

משחק ברמה מורכבת יותר להמחשת שלבי הגלגול ולהיכרות עם מיני הפרפרים:

השתמשו בתמונות הפרפרים בעיגולים והכינו עם התלמידים כתרים. מכל מין של פרפר הדפיסו ארבעה עותקים, והדביקו על רצועה. התלמידים יכתבו איזה שלב הם ב"גלגול": ביצה, זחל, גולם או פרפר. לדוגמה:
 
 
התלמידים יחבשו את הכתרים, יסתובבו בחדר – ויחפשו את בני מינם. כאשר יימצאו כל השלבים בגלגול של אותו הפרפר (זיהוי על פי התמונה, או על פי שם הפרפר), הם יסתדרו במעגל.
לאחר מכן אפשר להחליף את הכתרים בין כל התלמידים ולשחק שוב.