שביל החושים בנס הרים – מערך הדרכה

מערך ההדרכה שלפניכם מציע מגוון פעילויות בשביל החושים במרכז השדה והיער נס הרים. המשתתפים יכירו את חמשת החושים שלהם באמצעות יציאה מאזור הנוחות שלהם והתנסות חווייתית בשטח
החושים הם המתווכים בינינו לבין העולם החיצוני. הם מעניקים לאדם ולבעלי החיים יכולת לקלוט מידע מהסביבה ומגופם, ולהמירו לקוד חשמלי או כימי, כדי שהמוח יוכל לעבד אותו ולתת ליצור החי אפשרות להגיב.

כל חוש הוא שער לעולם אדיר של מידע. ללא החושים לא נוכל להתמצא בסביבה, להיזהר מסכנות, לזהות מזון, ובקצרה – לשרוד בטבע. לאדם יש חמישה חושים עיקריים: ראייה, שמיעה, מישוש, טעם, ריח.

יש המגדירים חושים נוספים מלבד חמשת חושי היסוד, למשל חוש שיווי המשקל, חוש הגוף במרחב (שכיבה, ישיבה, כריעה וכו') וחוש הגוף בתנועה.

רציונל הפעילות:

העמקת ההיכרות של המשתתפים את חושיהם על ידי יציאה מאזור הנוחות והתנסות פעילה באתגרים שהשטח מזמן.

הערות למדריכים ולמדריכות:

  • הפעילות מיועדת לקבוצה של עד 15 משתתפים
  • החוש שבו תתמקד פעילות היצירה – לבחירת המדריך
  • משך הפעילות: 45 דקות עד שעתיים, כולל פעילויות יצירה

מטרות:

  • חיבור המשתתפים לסביבה
  • חידוד ההיכרות עם חמשת החושים
  • פיתוח דמיון וחשיבה יצירתית
  • למידה חווייתית, התנסות והנאה בשטח
  • היכרות עם ערכי קק"ל.

עזרים:

  • קערה טיבטית
  • מקל הקשה
  • כיסויים לעיניים כמספר המשתתפים
  • עלים לתה
  • קומקום
  • פינג'אן – כד פח להכנת קפה (במקור בערבית – ספל)
  • סאג'
  • מקלות עץ
  • ענפים
  • מחצלת
  • אבנים לשומר האבנים במשחק
  • סלסילה ובתוכה אצטרובלים, אבנים, ענפים, עלים יבשים
  • חומרים מהטבע לפעילות השנייה בחוש המישוש.

פתיחה – מעגל התכנסות:

נתיישב במעגל ברחבת הכניסה לשביל, ליד החממה, ונשאל את המשתתפים:
  1. מה זה "חושים"?
  2. אילו חושים יש לנו?
  3. למה לדעתכם חשוב שיהיו לנו חושים?
  4. מה מאפשרים לנו החושים?
  5. איך העולם שלנו היה נראה אם לא היו לנו חושים?
  6. מה קורה כאשר חסר לנו חוש מסוים?
  7. מה היה קורה אם היה לנו רק חוש אחד? באיזה חוש הייתם בוחרים?

* הגדרה: "חושים" - בפיזיולוגיה, החושים הם היכולות של יצורים חיים לקלוט מידע מהסביבה או מהגוף, ולהמירו לקוד חשמלי⁻-כימי, כדי שהמוח יוכל לעבד אותו.

נסביר שכעת נצא לסיור בשביל החושים, כשבכל ובכל קטע ניחשף להתנסויות שונות שדרכן נפעיל את להפעלת מגוון החושים, שאיתם אנחנו תופסים את העולם סביבנו.

תוך כדי התנסות בפעילות חווייותית לאורך המסלול, נגלה עוד משהו על חושי המישוש, השמיעה, הריח, הטעם והראייה שלנו.

הצעות לפעילויות במקטעי השביל לפי חושים

  • חוש המישוש

    נבקש מהמשתתפים לחוש מרקמים שונים בכפות רגליהם או בידיהם, כאשר עיניהם עצומות, לתאר אותם ולזהות אותם
  • חוש השמיעה

    דרך תרגילי הקשבה לסביבה וזיהוי צלילים נתוודע לתפקידיו של חוש השמיעה, המסייע לנו לתקשר עם הסביבה ולזהות התרחשויות סביבנו
  • חוש הריח

    במהלך הפעילות נכיר צמחי ריח, נשחק משחק אסוציאציות, ננסה לזהות ריחות בעיניים עצומות, ונכיר את תפקידו וחשיבותו של חוש הריח
  • חוש הטעם

    נכיר צמחי טעם, נאפה פיתות מתובלות בתבלינים שונים ונכין מהם גם חליטות
  • חוש הראייה

    חוש הראייה מסייע לנו לקלוט מידע חזותי. בפעילות הבאה נשחק במשחק המראה, נבדוק מה אפשר לראות כאשר מביטים בדבר שוב ושוב, וגם – איך נראים הדברים כשמשקיפים עליהם דרך מסגרת

נספח: פעילויות נוספות

עוד אפשרויות לפעילויות בנושא החושים – רוחות השמיים, אור וצל, יצירה, הסכתי מידע על עצים וגם מידע נוסף על אלת המסטיק