מזרע לשתיל – פעילות במשתלת קק"ל

חרוז מזרע לשתיל

צמחים במשתלת גולני צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קקל
צמחים במשתלת גולני צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק"ל
היכרות עם תהליך ההתפתחות של הזרע לשתיל. במסגרת הפעילות המשתתפים יכירו את שלבי התפתחות הזרע לשתיל, את מבנה הזרע וחלקיו, את פעילות קק"ל במשתלות ועוד

שימו לב,

קיימות שתי אפשרויות הפעלה:
1. סיור במשתלות קק"ל
2. פעילות בכיתה או בחצר בית הספר

לפניכם המערך לפעילות במשתלת קק"ל.

לפעילות מזרע לשתיל בכיתה או בחצר בית הספר, לחצו כאן»
עונה ממומלצת: כל השנה, בדגש על חודש שבט
גיל: מגן חובה ועד כיתה ג'
קשר לתכנית הלימודים: מדעים, קיימות, אקולוגיה, ביולוגיה, ציונות
זמן: שעה–שלוש שעות

מטרות הפעילות

  1. הכרת שלבי התפתחות הזרע לשתיל ולעץ
  2. הכרת מבנה הזרע וחלקיו
  3. הכרת תהליך גלגולו של זרע – מזרע לעץ
  4. הכרת פעילות קק"ל בתחום איסוף זרעים והכנת שתילים חדשים
  5. הכרת מכלול פעילויות קק"ל והאחריות שלה על היערות והשטחים הפתוחים בישראל.

רציונל הפעילות

הסיור במשתלה יעבור דרך התחנות השונות שעובר הזרע במשתלה משלב איסופו ביער ועד הפיכתו לשתיל. התהליך מלווה בסיפור בגוף ראשון, המסופר על ידי זרע.

הכנות ועזרים

  1. עזר הליבה של קק"ל
  2. ספירלה מאוירת – סיפור מנחה+תצלומי איסוף זרעים
  3. דף תצפית מזרע לנבט
  4. זכוכיות מגדילות
  5. זרעים מונבטים. אפשר להנביט בקלות זרעי שעועית לבנה או מאש וזרעי עדשים ירוקות או שחורות. אפשר גם לקנות תערובת זרעים מונבטים בסופר
  6. עזר גלגולו של עץ + כותרות לפוסטר
  7. לוחות בינגו רב פעמיים (סימון הלוחות באמצעות זרעים או אבנים קטנות שכל מודרך יאסוף בשטח)
  8. שאלות למשחק הבינגו
שלבי נביטת הזרע
שלבי נביטת הזרע

נושאים ודגשים למדריכים

דגשים אופרטיביים לפעילות במשתלה 

  • המעבר בין התחנות מלווה בסיפור על הזרע ההופך לשתיל.
  • יש להגדיר בכל אחת מהמשתלות את שטח ההתכנסות ומיקום תחנה מספר 2.
  • חשוב לשמור על סדר התחנות במסלול. גם במקרים של קבוצת מבקרים גדולה המתחלקת לתת קבוצות – הקפידו לשמור על סדר התחנות, שיהיה נאמן לתהליך עצמו. אפשר להתחיל עם חלקי הזרע כדי למנוע פקקים ועומס.
  • דגשים והנחיות:
    * כל הקבוצה הולכת ביחד. לא עוזבים את הקבוצה.
    * מותר לגעת ולהרגיש. אסור להוציא שתילים ממגשי הגידול.
    * לא לאכול מהצמחים במקום.
    * אם נותנים למודרכים לטעום זרעים למיניהם – יש לוודא שאין רגישויות!


דגשי תוכן

  • תהליך היווצרות עץ הוא אחד מהתהליכים המופלאים שקיימים בעולמנו, אנו רוצים לעורר בילדים את הסקרנות ואת הפליאה מהתהליך ולשאול את השאלה כיצד מזרע כל כך קטן נוצר עץ כה גדול. המערך מוביל את המודרכים לחקור את התהליך ולגלות את התשובות בעצמם.
  • הדמיית תהליך הגידול של השתיל לעובר ההופך לתינוק.
  • ההדגשה שבכל שלב ב"תהליך הייצור" במשתלה יש צרכים שונים הדורשים טיפול שונה. שתילים שונים של עצים שונים, כמו ילדים ובני אדם, הם בעלי צרכים שונים, שצריך להתייחס אליהם.

מהלך הפעילות במשתלות קק"ל

אם אפשר, מומלץ להראות באוטובוס, בדרך למשתלה, את הסרטון "סיפורו של שתיל"


תחנה ראשונה – פתיחה

מיקום: שטח התכנסות

  • מסבירים בקצרה על קק"ל באמצעות עזר הליבה. מדגישים את הנושאים הבאים:
    - מעט היסטוריה.
    - הפעילות הסביבתית של קק"ל.
    - הסבר על יערות קק"ל ומפעל הייעור של קק"ל.
    - אחריות קק"ל על הטיפול ביערות ובשטחים הפתוחים מכוח האמנה שנחתמה עם המדינה.
  • שואלים את המודרכים:
    - מאיפה מגיעים כל העצים שביער?
    - מדברים על כך שהעצים למעשה מגיעים מהזרעים.
    - שואלים – כיצד גדל עץ מפואר וגדול מתוך זרע קטן כזה? היום נגלה...

 

פעילות איסוף

  • שולחים את הילדים לשטח תחום שבו יש עצים ופירות על הרצפה (חרוב, איקליפטוס, כליל החורש...) לחפש בו זרעים.
  • את הזרעים שמביאים הילדים חושפים מהפרי ומראים לקבוצה.

 

סיכום התחנה

מסבירים שמשתלות קק"ל הן למעשה "בית חרושת" לייצור עצי ושיחי יער (הנמצאים בטבע, בשטחים הפתוחים), שמטרתן להפוך זרעים לשתילים.

  • שואלים את המודרכים האם ביקרו אי פעם במשתלה עם הוריהם. דנים בהבדל בין משתלה מסחרית רגילה לבין משתלות קק"ל לעצי ושיחי היער.

  • מספרים את החלק הראשון של הסיפור – קטע 1 – איסוף הזרעים.
  • מסבירים שאת הפעולה שאנחנו עשינו כעת, עושים יערני קק"ל בצורה מסודרת ומכוונת.
  • ממחישים את איסוף הזרעים מהקרקע ואת האיסוף מהעצים באמצעות תצלומים.
    ממשיכים לספר את הקטע הבא של הסיפור – קטע 2 – בנק הזרעים של קק"ל.
    מבהירים את התהליך באמצעות תמונות הממחישות את איסוף הזרעים (מהרצפה ומהעצים), ניקוים, הטיפול בהם, אריזה והובלה למשתלות.

עזרים לתחנה

 

* פעילות נוספת לפתיחה: משחק התאמות – זרע, פרי, עלה ושתיל:
על המדריך להכין מראש שני פלקטים עם טבלאות שבהן רשומים חמישה עצים וחלוקה לפי זרע, פרי, עלה ושתיל.

  • מחלקים את הקבוצה לשתי קבוצות.
  • מקיימים תחרות בין הקבוצות בצורת "מרוץ שליחים" שבו המודרכים יתאימו את הפריטים במקום הנכון על הלוח, במינימום זמן.

בעזרת העזר "גלגולו של עץ" מסבירים את הרצף ההתפתחותי של הפיכת הזרע לעץ.

תחנה שנייה – מצע הגידול

מיקום: מחוץ לאינקובטור

  • מראים למודרכים את שקי הזרעים והמדבקה המודבקת עליהם.
  • ממשיכים בסיפור לקטע 3 – בדרך למצע הגידול. מציגים למודרכים ארגזים עם ורמיקוליט, נותנים לילדים לגעת ומסבירים מדוע משתמשים בורמיקוליט.

 

עזרים

 
אם יש צורך לדרג כניסה למשתלה, יש אפשרות לפעילות יצירה – תעודות זהות:
מכינים עם המודרכים תעודות זהות לעצמם – "מי אני? מאין באתי ולאן אני הולך".
סעיפי ת.ז כוללים: שם; תאריך לידה; מקום מגורים; מה אני אוהב/ת לאכול; אוהב/ת להיות בשמש או בצל... מה התחביבים שלי? תמונה – מציירים או יוצרים מעלים, ענפים וקליפות בשטח.

מדברים על הקשר והרלוונטיות של הסעיפים לילדים. איך הכרה והבנה טובות יותר של צורכיהם יעזרו להם לגדול. משווים לזרעי העצים ומראים את שקי הזרעים עם "מדבקת תעודת הזהות" שלהם.
בסוף הפעילות אוספים חמש תעודות זהות, מקריאים למודרכים, והם מנחשים מי הילד. (בהמשך הסיור, בתחנות השונות, אפשר להקריא ולזהות עוד ילדים.)

משחק נוסף אפשרי: שואלים שאלות מנחות שלפיהן יסתדרו הילדים בקבוצות (כל מי שנולד בקיץ/בחורף), כל מי שגר בשכונת...; כל מי שאוהב לאכול פיצה/סלט/ ...

תחנה שלישית – הנביטה

מיקום: בתוך האינקובטור

מספרים את קטע הסיפור – קטע 4 – באינקובטור.
מראים את הארגזים עם ציון התאריך המסמן את הזריעה והכנסת הארגז לחדר הנביטה (האינקובטור). ברגע שנראית הצצה ראשונה, נביטה של זרע אחד, מוצא מגש הנביטה אל החממה (גם אם יתר הזרעים שבמגש עדיין לא נבטו).
 

עזרים

תחנה רביעית – מבנה הזרע – "שלב התבססות הצמח"

מיקום: בחממה

מציגים את מבנה הזרע באמצעות עזר מבנה הזרע.
מראים בחממה את השתילים, המגשים, השורשים. נותנים למודרכים לעבור בין המגשים ולחפש (בזהירות!) את הזרעים שהצמיחו נצרון ושורשון.
פעילות חקר – כל ארבעה מודרכים מקבלים זכוכית מגדלת, דף תצפית "מזרע לנבט", המתאר התפתחות זרע לנבט ואת שמות החלקים השונים של הזרע והנבט. על המודרכים לזהות את החלקים השונים של הזרע המופיע בתרשים בזרע שבידיהם ולענות על השאלות המנחות.
 

עזרים

  • דף תצפית מזרע לנבט;
  • זכוכיות מגדילות;
  • נבט שיצאו לו נצרון ושורשון (אם לא מתאפשר, אפשרן להשתמש בבוטנים או שקדים שאפשר לחקור ולראות את מבנה הזרע שלהם, ואז לאכול אותם, שלא יהיה "בל תשחית");
  • דף שלבי נביטת הזרע.

תחנה חמישית – הצללה – "שלב הצימוח המהיר"

מיקום: באזור הצללה

  • ממשיכים בסיפור – קטע 5 – הצללה.
  • מסבירים על השלב בתהליך.
  • מסבירים על דישון ומזיקים.
  • מראים את מגשי הגידול, אדמת הכבול.

 

עזרים

תחנה שישית – הקשחה

מיקום: באזור הקשחה

ממשיכים בסיפור – קטע 6 – הקשחה.
מסבירים על השלב בתהליך.
משחק הקשחה: נותנים למודרכים "משימות הקשחה" (חוסן פיזי אך לא רק, גם ריכוז, מחשבה...)
- המודרכים צריכים לבנות פירמידה ולהישאר בה 2 דקות.
- מי יכול לעמוד עמידת ראש/ידיים/בגשר הכי הרבה זמן?
- מירוץ שליחים עם כוס מים על הראש.
- מי יכול לעמוד בתנוחת יוגה של עץ? עומדים על רגל אחת. את הרגל המורמת מצמידים לפנים הירך כשהבהונות לכיוון הרצפה. את הידיים מרימים למעלה כמו עץ ברוש.
 

עזרים

קטע 6 של הסיפור המנחה.

תחנה שביעית – שטח העתקה

מיקום: בשטח העתקה

  • ממשיכים בסיפור – קטע 7 – שטח העתקה.
  • מסבירים על השלב בתהליך, מראים את השתילים והשלט הנושא את שם העץ, מהיכן נאסף הזרע ומתי.
  • אם הזמן מאפשר אפשר לקיים חידון זיהוי לשתילים המצויים בשטח.

 

עזרים

תחנה אחרונה – סיכום

  • מסכמים עם התלמידים מה ראינו ומה למדנו.
  • חוזרים על הרצף התפתחותי מזרע לשתיל ועל גלגולו של עץ (נעזרים בתרשימים).
 
אפשרות ראשונה (לתלמידים בוגרים יותר): משחק בינגו – מחלקים לוחות בינגו שעליהם הם יסמנו בעזרת אבנים קטנות וזרעים שיאספו בשטח. שואלים שאלה לכל הגדרה והגדרה (בהגדרות קשות, אפשר לעזור למודרכים ו/או להגיד מיד את שם הערך). את השאלות אפשר להתאים לרמת הקבוצה, גיל הילדים, רמת העייפות והזמן הנותר לפעילות. (שאלות ומושגים בנספח 1 למערך.)
 
אפשרות שנייה (לצעירים): דמיון מודרך – המודרכים מדמים את עצמם לזרע, העובר את התהליך בעצמו (מצורף בנספח 2 למערך. אם בוחרים באופציה הזו נחמד לארגן עזרים – שפריצר, פנס וכו'.)

יש לשים לב! חשוב להתאים את הטקסט, המתודה, רמת הפירוט והפעילות לרמת הילדים, גילם, יכולותיהם ושיתוף הפעולה.