מפגש ראשון, שנה ב': הישראלי שבי

מפגש זה פותח את שנה ב' של תכנית "המנהיגות שבדרך". פתיחת המפגש תוקדש להיכרות מחודשת בין המדריך לקבוצה וממנה ימשיך המפגש לדיון במאפייני הזהות הישראלית והחיבור של כל אחד מאיתנו למדינה

מטרות המפגש

  • פתיחה ומבוא לשיח על החברה הישראלית לקראת המשך השנה.
  • המשתתפים ידונו במאפייני הזהות של הישראלי במציאות כיום ובמציאות אידיאלית, כפי שהם רואים אותה.
  • המשתתפים יחקרו את זהותם הישראלית ויעסקו בשאלות של הגדרה עצמית וחיבור לישראל ולחברה הישראלית.

עזרים

  • פתקים דביקים, פלקט או לוח מחיק, מצבע (טוש) ללוח
  • ציור של שרוליק על דף A4, כרטיסיות איורים של שרוליק ממערך "ישראל חוגגת 70" של קק"ל, כשמונה פוסטרים של שרוליק מתוך ערכת "ישראל חוגגת 70"
  • מצבע (טוש) לכל משתתף בצבעים שונים
  • מפת ישראל גדולה (לפחות בגודל דף A3), רצוי שתהיה מודפסת בשחור לבן
  • עותק של תעודת זהות ישראלית למשתתף.

פתיחה

המנחה יברך את המשתתפים על בחירתם להשתתף בתוכנית ההמשך של מנהיגות שבדרך ויסביר בצורה מפורטת יותר על היעדים שלהם לשנה משותפת זו. שנה ב' עוסקת בשני נושאים מרכזיים – חברה ישראלית ואקטיביזם. מפגש זה יפתח עבורנו את השיח על "חברה ישראלית".
 
  • אם קיים מנחה חדש לקבוצה: נקדיש זמן לסבב היכרות קצר שיכלול גם הצגה עצמית קצרה של כל משתתף וגם שיתוף של חוויות/מסקנות משנה שעברה (אפשר לעשות זאת באמצעות סבב רגיל, הרוח נושבת עם הגדרות שהמנחה נותן/הגדרות שמכוונות לחוויות משנה שעברה, שעון פגישות ועוד).
  • אם המנחה והקבוצה ממשיכים יחד: אם הייתה הפסקה משמעותית בפרק הזמן שחלף משנה א' עדיין מומלץ לרענן חוויות כפי שמוצע להלן. אם לא חלף פרק זמן משמעותי בין תוכנית שנה א' לתוכנית שנה ב' המנחה יחדד בעיקר את מיקודי התוכן והשיח של תוכנית שנה ב'.

 

נבקש מכל משתתף לכתוב על פתק מה גורם לו להרגיש ישראלי. עליהם לכתוב על הצד שבו נמצא הפס הדביק, כך שלאחר הכתיבה המשתתפים ידביקו את הפתק לקיר, כך ששאר חברי הקבוצה לא יראו מה כתוב עליו.

חלק א' – דמות הישראלי

נערוך שמש אסוציאציות על פלקט או על לוח מחיק – מהם המאפיינים והתכונות של הישראלי?

** למנחה – חשוב להשאיר את השאלה פתוחה ככל האפשר ולא לחדד את הכוונה, כך שיעלו תשובות מגוונות בעלות קונוטציה חיובית ושלילית במקביל. לדוגמה: גם ציוני, חם, איכפתי וגם חסר סבלנות, חוצפן, חסר טקט ועוד.

את תשובות המשתתפים נרשום על הפלקט או על הלוח המחיק.

נראה למשתתפים ציור של שרוליק (ללא שום תוספות, מופיע בנספחים). נשאל את המשתתפים אם הם יודעים מי הדמות הזו, האם נתקלו בה במקום מסוים. נספר כי שרוליק הוא דמות שיצר הקריקטוריסט והמאייר דוֹש (קריאל גרדוש), המסמלת את ישראל. באמצעות הדמות של שרוליק הוא מעביר מסרים ומביע ביקורת על דברים שקורים בישראל.

נפרוס על הרצפה כרטיסיות עם קריקטורות של שרוליק או מתוך אתר האינטרנט של דוש. נראה דוגמאות למסרים שהעביר דוש בציורים, ונשאל את המשתתפים:

  • האם אתם מזדהים עם ציור מסוים, או אולי מתנגדים לציור מסוים?
  • האם הקריקטורה של דוש תואמת את דמות הישראלי כיום? (יש להפנות את המשתתפים להסתכל על המילים שרשמנו על הלוח)

 

היום – 70 שנה אחרי ששרוליק נוצר– דמות הישראלי כבר לא בדיוק זהה לאותו צבר עם כובע טמבל. על כן ננסה ליצור אותו מחדש.

נחלק את הקבוצה לקבוצות קטנות יותר – כך שיהיו 6-5 משתתפים בקבוצה. כל קבוצה תקבל שני פוסטרים עם דמות "עירומה" של שרוליק ומגוון טושים ותצטרך ליצור שני ציורים: האחד – הישראלי המצוי, השני – הישראלי הרצוי.

את ההשראה וההכוונה לדמויות הם יכולים לקחת מתוך התכונות שהעלו ורשומות על הלוח וגם מתוך הקריקטורות השונות של שרוליק.

לאחר שכל הקבוצות ציירו נחזור למעגל וכל קבוצה תציג את שתי הדמויות שציירה.

נערוך דיון:

  • מהם הפערים המרכזיים העולים מתוך שתי הדמויות שציירתם?
  • ממה לדעתכם נובעת התפיסה של הישראלי המצוי? מה גורם לנו להרגיש ככה?
  • אילו השפעות של החברה הישראלית והחיים במדינה יוצרות את ההתנהגות הזו?
  • מה צריך או יכול להשתנות כדי שנהיה קרובים יותר לדמות הישראלי הרצוי?
  • האם לדעתכם זה אפשרי וניתן ליישום? האם נוכל להיות הישראלי הרצוי?

חלק ב' – אני ומדינת ישראל

בחלק זה נתחיל לעסוק בחיבור של כל אחד מאיתנו למדינה, ונפתח בחיבור פיזי.

המנחה יפרוס על הרצפה במרכז החדר את מפת המדינה, וייתן לכל משתתף טוש בצבע אחר.

המנחה ייתן הגדרות שונות. לאחר כל הגדרה יסמן כל משתתף את המקום/מקומות על המפה שעונים להגדרה שנתן המנחה. לגבי כל הגדרה אפשר לסמן יותר ממקום אחד.

לדוגמה: אם המנחה שואל: איפה אני גר? כל אחד יסמן על המפה את מקום מגוריו. אם, למשל, ההורים שלי גרושים ומתגוררים בערים שונות אפשר לסמן את שתי הערים.

הגדרות:

  • המקום/מקומות שבו/שבהם אני גר
  • המקום/מקומות שבו/שבהם נולדתי/התחלתי את חיי בארץ
  • המקום/מקומות שבו/שבהם יש לי משפחה
  • המקום/מקומות שבו/שבהם הייתי בטיול שנתי
  • יער קק"ל שבו ביקרתי
  • המקום/מקומות שאני הכי אוהב/ת בישראל
  • המקום/מקומות שבעיניי הכי מסמל/ים את הישראליות
  • המקום/מקומות שבו/שבהם כל תייר מחו"ל צריך לבקר
  • המקום/מקומות שבו/שבהם הייתי רוצה לחיות בעתיד (לתקופה מסוימת, או מקום להקים בו משפחה)
  • מקום/מקומות עם חשיבות היסטורית משמעותית בעיניי.

עיבוד לתרגיל:

  • שיתוף חופשי – שתפו במקומות שסימנתם, על איזו הגדרה הם ענו ומדוע אלו הם המקומות שסימנתם?
  • אם יש הגדרה שלא שיתפו את התשובה עליה, המנחה ישאל: מה לגבי הגדרה X? מהם המקומות שסימנתם, ומדוע?
  • מהתבוננות כללית על הסימונים שבמפה – מה אתם לומדים על הקשר של הקבוצה הזו לישראל?
  • מהם האזורים שמבחינתנו (מתוך הסימונים) הם לא חלק מהסיפור הישראלי שלנו?
  • מה יוצר את החיבור לארץ? האם זו רק שאלה של מקום שהייתי בו או מעבר לזה?
  • כל המקומות שבהם אין סימון – האם הם נלקחו בחשבון כשהגדרנו את הישראלי המצוי והרצוי? האם גם הם משתקפים בדמויות שיצרנו?
  • והשאלה הגדולה ביותר היא: מה הופך אותי לישראלי? מה מחבר אותי לישראל ולישראליות? שאלה זו היא שאלה למחשבה ולא נענה עליה ברגע זה.

סיכום

בשלב זה כל אחד יוריד מהקיר את הפתק שלו ויניח אותו לפניו במעגל עם הפנים כלפי מעלה.

מי שרוצה מוזמן לשתף במה שכתב.

  • האם מה שכתבתם על הפתקים בתחילת הפעילות עונה גם עכשיו (אחרי שחקרנו את דמות הישראלי ואת הקשר לארץ ישראל) על השאלה "מה גורם לי להרגיש ישראלי?" האם אחרי השיח שקיימנו בחלק הקודם הייתם כותבים משהו אחר?
  • מה הם הדברים שהופכים אותנו לישראלים?
  • האם יש תנאי מחייב כדי להיות מוגדר ישראלי? (מנחה – מומלץ לאתגר את השאלה הזו. האם התנאי הוא מגורים בישראל, ואז – האם ישראלי שגר בחו"ל הוא לא ישראלי? האם תנאי להיות ישראלי הוא להיוולד בישראל, ואז עולה חדש הוא לא ישראלי? האם התנאי הוא אהבה לישראל וכל אחד יכול להיחשב ישראלי?)

 

אם נותר זמן:

לקראת סיום המפגש כל אחד יכין לעצמו את תעודת הזהות הישראלית שלו.

תעודת הזהות הישראלית תכלול כמה שאלות שעליהן יענה כל אחד, אך גם כמה מקומות להגדרה שכל אחד יוכל להוסיף על פי מה שהוא מגדיר כקריטריונים לזהות ישראלית (מצורפת כנספח).

לאחר שכל משתתף ייצור לעצמו את תעודת הזהות, המשתתפים יציגו במעגל את תעודות הזהות השונות וישתפו בהגדרות הזהות שהוסיפו כקריטריונים לזהות ישראלית.

מילות סיכום של המנחה:

אחת ממטרות המפגש הייתה לפתוח את הראש ואת השיח בינינו כקבוצה על מה שמאפיין אותנו כעם וכחברה, על החיבור שלנו לארץ ועל מה בכלל קושר את שני הדברים האלו – מדינה וחברה – זה לזה ואיפה זה פוגש כל אחד ואחת מאיתנו.

המפגש העלה הרבה שאלות וסוגיות ואין לנו צורך למהר לפתור אותן ולתת להן מענה, אלא דווקא לפתוח תהליך חקירה אישי וקבוצתי. אנחנו מאמינים כי תהליך החקירה השנה יחבר אותנו ממקום הרבה יותר מודע לזהות הישראלית שלנו ולחברה בישראל.