מפגש 13, שנה ג': התחממות גלובלית

המפגש עוסק בחיבור בינינו לבין הסביבה שלנו: נעלה שאלות על קיימות, נבחן אם אנחנו מקיימים אותה בחיי היום יום שלנו, ונלמד על מודל שלושת ה-R לטיפול בפסולת 

מטרות המפגש

  • צבירת ידע העוסק במיחזור וקיימות
  • דיונים בהיבטים שונים של תפיסה אקולוגית

ציוד למפגש

  • ציטוטים ותמונות מודפסות לגלריה
  • מסקינטייפ
  • טוש ולוח
  • דיון חותם לכל משתתף

פתיחה

מפגש זה עוסק בחיבור שבין האדם לסביבה שלו.

לפניכם רשימת שאלות ותשובות. אפשר לשחק על "חוכמת ההמונים" או לחלק למשתתפים פתקים עם התשובות וכל אחד יצטרך לענות את שלו בהתאם לשאלה הנשאלת:

  1. מה הטמפרטורה הכי גבוהה שנמדדה בישראל? (49 מעלות באילת, ביולי 2019).
  2. מהי הכמות הממוצעת של ייצור פסולת בישראל לאדם ביום? (1.7 קילו).
  3. מהי כמות הפסולת שמדינת ישראל מייצרת בשנה? (5.3 מילון טון).
  4. איזו עיר ממחזרת הכי הרבה לנפש? (גבעתיים).
  5. איזו עיר מדורגת במקום הראשון בארץ בפליטת זיהום אוויר? (חיפה).
  6. איזו עיר מדורגת במקום הראשון במדד התחבורה הציבורית? (חיפה. מדד התחבורה הציבורית בוחן את היעילות של נסיעה בתחבורה ציבורית ממקום למקום בכל עיר).
  7. מהי העיר הכי צפופה בישראל? (בני ברק).
  8. מהו מבנה הבטון הגדול בארץ? (התחנה המרכזית החדשה בתל אביב).
  9. מהו שיעור השימוש באנרגיה סולארית בישראל מתוך כלל השימוש באנרגיה? (5%).
  10. היכן הומצא דוד השמש המודרני? (בישראל, על ידי ד"ר צבי טבור, 1956).

חלק א'

קראו את הקטע הבא:

מהי קיימות?

היכולת של תהליך או של מצב להמשיך להתקיים לאורך זמן ברמה קבועה מסוימת. משתמשים במושג זה בעיקר בקשר לסביבה הטבעית ולסיכויים להמשך הקיום של המין האנושי בעולם, כולל דרך החיים והפן החברתי והתרבותי. פיתוח בר קיימא, או פיתוח מקיים, משמעו שילוב בין כלכלה משגשגת לשימוש מושכל במשאבי טבע, הגנה על מערכות אקולוגיות ומתן שוויון הזדמנויות לכל, על מנת לאפשר המשך צמיחה ופיתוח ללא הידרדרות סביבתית נלווית. אורח החיים המקיים מבוסס על צמצום נפחי פסולת וצמצום צריכת משאבים, שימוש חוזר במוצרים ובמשאבים ומיחזור פסולת וחומרי גלם. לאלו ניתן להוסיף: תיקון ושדרוג מוצרים במקום קניית מוצרים חדשים, מילוי חוזר של אריזות והימנעות מצריכה שאינה הכרחית.
(מתוך: מדריך לאורח חיים מקיים, אדם שלימצק, אגף מדיניות סביבתית, המשרד להגנת הסביבה)

ערכו סבב בין המשתתפים והזמינו כל אחד לספר על דבר אחד שהוא עושה בנוגע למיחזור. כיצד מתייחסים בבית לנושא? ומה הדעה שלהם לגבי הצורך במודעות למיחזור?

חלק ב'

לאחר הסבב תלו בחלל ציטוטים ותמונות שונות המבטאים היבטים שונים ביחס של בני האדם לסביבתם (ראו נספח מס' 1 בהמשך). הנחו את המשתתפים להסתובב בחלל, לבחור קטע אחד שהם מתחברים אליו ולנמק את בחירתם.

לאחר שהמשתתפים הסתובבו בחלל, חלקו אותם לקבוצות דיון עם שאלות מנחות לכל קבוצה:

  1. מהו לדעתכם אורח חיים מקיים?
  2. מה אנו צריכים לעשות כדי לשמור על אורח חיים מקיים?
  3. הציגו קטע אחד שמוסכם על דעת כל הקבוצה והתכוננו להסביר במליאה את בחירתכם.

 

לאחר שכל קבוצה תציג את הקטע שנבחר, ניתן לפתח את הדיון לשאלות כלליות נוספות:

  1. האם האדם צריך לשרת את הטבע או שמא הפוך?
  2. כיצד בא לידי ביטוי תפקיד הקיימות בחיינו ביום יום?
  3. האם אפשרי בימינו לקיים אורח חיים מקיים? איך זה מתחבר עם העידן הטכנולוגי שבו אנו חיים?

 

כעת הציגו בפני המשתתפים פתרון לבעיית הפסולת: שלושת ה-R.

שלושת ה-R (ובאנגלית The three R’s) הוא מושג המתאר את שלוש השיטות העדיפות ביותר למניעת הצטברות פסולת: הפחתה (Reduce), שימוש חוזר (Reuse) ומיחזור (Recycle). שלוש השיטות האלו הן השלבים המרכזיים בפירמידה המתארת שיטות לטיפול בפסולת ומניעת הצטברותה.

דיון חותם

אפשרות א' – "אגדה אורבנית" מאת איתן אורבך (מתאים לשיחה על השכונה שלנו ועל האזור הקרוב אלינו).

אפשרות ב' – "מעשה בימים אחרונים" מאת אפרים קישון (מתאים לשיחה על החלטות מדיניות).