מפגשים חמישי ושישי, שנה ג': תיירים בעירכם

במפגשים אלה יחקרו החניכים את השכונה שלהם, יכירו את הסיפורים הייחודיים שלה ואת המקומות המיוחדים בה ויתנסו בבניית סיור המבוסס על המחקר שעשו

מערך זה מתבסס על כך שנקודת המפגש של הפעילות נמצאת בסביבתם של מגורי המשתתפים. המשתתפים הם מקור הידע ולכן חשוב לברר ולדעת היכן מתגוררים המשתתפים.

מטרות המפגשים

  • המשתתפים יחקרו את שכונתם וישתפו חוויות אישיות שלהם מהשכונה
  • התנסות בבניית סיור

מפגש חמישי - סיפור השכונה

ציוד למפגש

  • כלי כתיבה
  • דפי חקר
  • מקרן עם אינטרנט
  • תשע כוסות/תשעה כובעים

פתיחה – משחק "חוכמת ההמונים לשכונה"

נסביר למשתתפים על חוכמת ההמונים:

חוכמת ההמונים (באנגלית:Wisdom of the crowd) היא הדעה הקולקטיבית של קבוצת יחידים. איסוף תשובות של קבוצה גדולה לשאלות הכרוכות באומדן,ידע כללי וחשיבה מרחבית נמצאו, באופן כללי, כטובות, ולעתים טובות יותר, מאשר כל תשובה שניתנה על ידי אותם יחידים בקבוצה.

סרטון להמחשה»

אפשרות 1 – אפליקציית מנטימטר מאפשרת לשלב בתוך מצגות שאתם מכינים שאלות שהתלמידים יענו עליהן באמצעות הסלולרי, ואז לרכז את התשובות של כולם בתוך המצגת, באופן מידי ובגרפים נהדרים. 
להורדת האפליקציה: https://www.mentimeter.com/app

אפשרות 2 – חלוקת דפיי נייר וכלי כתיבה לכל משתתף. באמצע להניח כוסות/כובעים כמספר השאלות ולהניח ליד כל כוס/כובע את המשפטים הבאים:

  • המקום הכי מפחיד בשכונה
  • הבית הכי יקר בשכונה
  • בעל הקיוסק הכי נחמד בשכונה
  • איפה הכי זול לקנות ארטיק/גלידה
  • מקום סודי שאף אחד לא מכיר
  • הבניין עם הכי הרבה תושבים שגרים בו בשכונה
  • המקום הכי מגניב בשכונה
  • הרחוב שנבנה ראשון בשכונה
  • המקום עם האוכל הכי טוב בשכונה

לאחר מכן נעבור בין התחנות, נדבר ונשמע את המשתתפים משתפים סיפורים מהילדות. המטרה היא לגרום להם לדבר ולהתווכח על מקומות בשכונה וכך לאט לאט להכין את השיח – מה הסיפור השכונתי שלנו? כיצד אנחנו רואים את השכונה, מה אנחנו לא יודעים עליה?

דרך נחמדה להיכנס לנושא: הסרטון "זה הבית שלי, המקום שבו גדלתי"»

חלק א'

נדבר קצת על מהות הסיור. אנו מכירים מספר רב של סיורים – סיור קולינרי/תיירותי/היסטורי/חברתי וכדומה. אפשר לשאול את המשתתפים:

  • באילו סיורים הם היו?
  • מה הם זוכרים מהסיורים שהשתתפו בהם?
  • כיצד סיור עם משהו מקומי מוסיף למשתתפים?


כעת הסבירו למשתתפים שאנחנו נתכנן ונבצע סיור בשכונה, שמטרתו לספר את הסיפור האישי שלנו ושל השכונה.

נחלק את המשתתפים לפי מספר התחנות כך שעל כל תחנה יעבדו 5-3 משתתפים. כל קבוצה תקבל נושא אחר בשכונה שאותו עליהם לחקור ולשתף בסיפורים האישיים שלהם, ובכך ליצור תחנה. עליהם לקחת בחשבון את מיקום התחנה, הסיפור המסופר ואת הדרך היצירתית שבה אפשר לספר את הסיפור. זה יכול להיות באמצעות הצגה/משחק/סיפור רגיל או בכל דרך יצירתית שיעלו.

דברים שחשוב לשים לב אליהם:

  1. מסלול נוח ופשוט – לא לעשות הלוך חזור.
  2. כל תחנה חייבת לכלול מידע – לכן עליהם לעשות מחקר. (אינטרנט/לדבר עם תושב שמכיר וכדומה) 
  3. תחנת סיום במקום שאפשר לסכם ולשבת בנוח.

תחנות שמספרות סיפור:

  • איפה הכול התחיל? הרחוב הראשון/הבניין הראשון.
  • מרכז תרבותי – מה המקום המרכזי בשכונה? מה כולם מכירים? מה המקום שמרכז אליו הכי הרבה תושבים?
  • תחנה שמדברת על התושבים שגרים בשכונה.
  • מרכז חינוכי – איזה בית ספר/מרכז קהילתי מייצג את השכונה? יכול להיות שיש שני מקומות?
  • קולינרי – מקום שכולם אוכלים בו?( יכול להיות, לדוגמה, קיוסק שכולם קונים בו ארטיקים).
  • סממן יהודי – איזה סממנים יהודיים יש ואיך הם קשורים לשכונה?
  • מבט לעתיד – לאן היא הולכת? כיצד תיראה עוד 20 שנה ומי יהיו התושבים שלה?
  • סיפור מפורסם שקרה – משהו שהשכונה מתגאה בו.

מפגש שישי - יוצאים לסיור

מהלך הסיור

מומלץ לתאם גם עם דובר מעניין בשכונה.

בהתכנסות נסביר למשתתפים שעכשיו אנחנו יוצאים לסיור שתכננו במפגש הקודם, ונעבור בכל הנקודות שהם בחרו וחקרו. נדגיש שכמו בכל דבר גם כאן יש חוקים חשובים, שאנחנו צריכים לשמור עליהם במהלך הסיור:

  1. כולם נשארים בתור קבוצה אחת.
  2. שומרים על שקט, במיוחד כשאנחנו נמצאים ליד בתים פרטיים.
  3. הקשבה הדדית.
  4. חציית כבישים על פי החוקים.
  5. נעלי הליכה נוחות.
  6. אם הסיור נערך במהלך היום אז חשוב להקפיד על חבישת כובעים.
  7. מתן הסבר על הלו"ז והמסלול שהם בנו מראש.