מפגש תשיעי, שנה ג': כל דבר בשעתו

המפגש התשיעי עוסק בסדרי העדיפויות בחיים האישיים וגם הציבוריים ומציף לבטים שעולים כשמולנו, כפרטים וכמדינה, עומס של דברים שאנחנו רוצים וצריכים לעשות, אל מול מגבלות של זמן ומשאבים

מטרות המפגש

  • יכולת הבחנה בין חשוב לדחוף
  • הקניית יכולות וכלים להתמודדות עם בזבזני זמן

ציוד למפגש

  • סט קלפים
  • סט לדיון ממשלתי – תגי משרד ממשלה
  • פתקי הגרלה
  • שיר של שימבורסקה מודפס או להקרנה
  • מקרן

פתיחה

משחק פתיחה: 

נחלק לכל משתתף ארבעה קלפים, נסביר למשתתפים שכל אחד מהם קיבל ארבע "מותרות". כל אחד בתורו לוקח קלף מהערמה וצריך להוריד קלף, כאשר הדבר שכתוב עליו הוא הדבר שהכי פחות חשוב לו והוא מוכן לוותר עליו, לעומת השאר.

מטרת המשחק היא שלאט לאט נהיה יותר קשה להוריד קלף וצריך לבחור מותרות שונים ולתעדף אותם.

המשחק יהיה מבוא לנושא של סדר עדיפויות בחיים – כיצד אנחנו מתעדפים דברים / משימות בחיינו.

* חשוב שתהיה כמות גדולה של קלפים, לפחות 80, על מנת שיהיה מעניין ואטרקטיבי.

קלפים לדוגמה: קלפים: זמן להכנת שיעורים, אוכל של סבתא, לעשות ספורט, ללכת לים, ללכת לקולנוע, לטוס לחו"ל, טלוויזיה בחדר, לשמוע מוזיקה, לצפות בנטפליקס, לקרוא ספר, להיפגש עם חברים, ללכת לבית כנסת, ארוחת שישי עם המשפחה, להיות בכושר, להיראות טוב, להיות תלמיד מצטיין, לאכול פירות.

לרשותכם רשימת קלפים בנספח 1.

לאחר המשחק, עבדו עם המשתתפים:

  • איך היה?
  • על מה היה הכי קשה לוותר? ספרו על התלבטויות – בין מה למה?


המשחק הזה משקף לנו נקודת הסתכלות על סדרי העדיפויות שבחיינו. נכון, המשחק כאן לא באמת מדמה את בחירת סדר העדיפויות שלנו במציאות, אבל כמו שראינו במשבר העולמי, בזמן הקורונה, המדינה, וכתוצאה מכך גם אנחנו התושבים, נאלצה להתמודד עם בחירת סדר עדיפויות לא שגרתי.

כפי שכולנו ראינו, המדינה והממשלה נאלצו לקבל כמה החלטות קשות מאוד בנוגע להתנהלות עם "משבר הקורונה", כאשר בראש סדר העדיפויות עמדה הבריאות, וכתוצאה מכך הרבה דברים אחרים נפגעו: כלכלה, חינוך, חקלאות, תרבות וכדומה.

חלק א' - תקציב המדינה

כעת, כדי להבין כיצד המדינה, ויותר נכון הממשלה, מתווה את סדרי העדיפויות שלה, נתעסק בתקציב המדינה וננסה להבין כיצד מחלקים אותו.

הסבר על תקציב המדינה:

תקציב המדינה הוא הכלי המרכזי המשמש את ממשלת ישראל ליישום סדרי העדיפויות שלה ולקביעת רמת ההוצאה הממשלתית. תקציב המדינה מורכב מרשימת סעיפים ותת סעיפים המייצגים פעילות מסוימת. לכל פעילות כזו מקצה המדינה תקציב בחוק, תקציב בהיקף הנקבע מדי שנתיים (עד שנת 2009: מדי שנה). התקציב המנוצל בכל אחד מהסעיפים משמש אינדיקציה לביצוע הפעילות שלה הוקצה. (מתוך ויקיפדיה)

ניתן קצת רקע. ממשלות קמות ומתפרקות סביב נושאי תקציב. כאשר ממשלה בוחרת להאדיר ולתת חשיבות לנושא מסוים, היא בוחרת לתקצב אותו בראש סדר העדיפויות, ולכן, כתוצאה ישירה מכך, התקצוב בא על חשבון משהו אחר.

ראו בנספח דוגמה לתקציב המדינה בשנת 2019.

אפשר לפתוח בחידון קליל:

  • לאיזה משרד יש את התקציב הכי גבוה? (חינוך)
  • מה ההבדל בין משרד הכלכלה למשרד האוצר? (משרד הכלכלה אחראי למשק ולשגשוג ואחראי לבדוק שאין ירידה בכלכלה, משרד האוצר אחראי לשמר את כל התעסוקה ואחראי לתקציב המדינה.)
  • מי הוא שר התחבורה?
  • מי הוא שר הביטחון?
  • איזו אישה מתפקדת כשרה?

 

כעת נבצע הדמיה של חלוקת תקציב המדינה. כל צמד משתתפים יוגרלו לתפקיד שר בממשלה ואחד ייבחר לראש ממשלה.

לאחר ההגרלה וחלוקת משרדי הממשלה בין המשתתפים, יקבל כל משתתף שבע דקות לבניית טיעונים – מדוע המשרד שלו זקוק לתקציב גבוה כמה שיותר.

נסביר שבסוף הזמן נקיים פאנל ובו כל משרד יציג את הטיעונים שלו – כיצד המדינה תיפגע אם משרדו יתוקצב נמוך וכיצד תרוויח אם הוא יקבל את התקציב. זה הזמן להוציא את הפוליטיקאי שבכם.

לצורך כך נערוך הגרלה, כך שבנוסף למשרדי הממשלה יוגרל גם ראש ממשלה ומנחה של הפאנל. אפשר לבצע הגרלה על ידי בחירת כרטיסיות מכובע.

תקציב המדינה הוא 200 מיליון ש"ח. כל משרד יכול לקבל תקציב בקפיצות של חמישה מיליון (לדוגמה תקציב של 20, 25 ,30 אבל אי אפשר לקבל סכום של 22 ,24), כך שאי אפשר לחלק את התקציב שווה בשווה בין כולם. על ראש הממשלה יהיה לבצע את התיעדוף, להציג אותו בפני השרים שלו ולנסות לגרום לכך שהממשלה לא תתפרק.

משרדי הממשלה:

  • ביטחון
  • חינוך
  • חוץ
  • חקלאות
  • אוצר
  • בריאות
  • תרבות וספורט
  • שיכון ובינוי
  • משפטים
  • תקשורת
  • תחבורה

 

לאחר הפאנל נתיישב במעגל ונדבר על סדרי עדיפויות. כאמור, זה הזמן להיזכר בתקופת הקורונה, אז גם אנחנו נאלצנו לבחור לעצמנו סדר עדיפויות כאשר הוכרחנו להישאר בבית. זה המקום לשמוע מהמשתתפים מה היה חשוב להם בזמן הזה וכיצד הם הצליחו לשמור או לא הצליחו לשמור על הדברים החשובים להם. (ספורט, בית ספר, חברים, מרחב אישי וכדומה)

ראו בנספח פתקים להגרלה למשרדי הממשלה.

דיון חותם

אפשרות 1:

סיפור נחמד - משל האבנים הגדולות»

סרטון משל האבנים הגדולות»

אפשרות 2:

שיר של ויסלבה שימבורסקה (ראו בנספח)

נסכם: בחיים האישיים וגם הציבוריים תמיד יש עומס של דברים שאנחנו רוצים וצריכים לעשות, ביחד עם מגבלה של זמן ומשאבים. חשוב תמיד לדעת לשמור על האיזון בין מה שחשוב לנו לעשות כדי להמשיך ולהתפתח ובין הרצון שלנו ליהנות מהרגע ולמצוא זמן לדברים שמביאים לנו אושר בחיים, כמו חברים, קריאה וגם קצת צפייה בנטפליקס.