מפגש ראשון: רק על עצמי לספר ידעתי

מפגש פתיחה שמטרתו היכרות בין המשתתפים וגיבוש קבוצתי, היכרות עם המדריך, תיאום ציפיות והתוודעות לקק"ל ולנושאי פעילותה

מבוא

תכנית המנהיגות מיועדת לבני נוער בגילי 16-14 (כיתות ח'-י') בעלי יכולות מנהיגותיות יישוביות/ אזוריות. מטרת התכנית היא לפתח בקרב המשתתפים את שיח השליחות והאחריות האישית באמצעות מפגשים דו שבועיים וסמינרים הנערכים לאורך שנת הפעילות, המשלבים לימוד ומעשה. הפעילות תתמקד בערכים המובלים של קק"ל: ציונות, מנהיגות, קיימות ואחריות חברתית. ערכים אלו יבואו לידי ביטוי בכל אחד משלושת פרקי התכנית באמצעות הקניית תכנים חינוכיים באופן חווייתי והכוונת המשתתפים לעשייה חברתית ביישוביהם ובאתרי קק"ל באזורם.
מלבד התהליך המשמעותי שיתקיים לאורך השנה, יוכוונו בוגרי התכנית לפעילות חברתית בארגונים ותנועות נוער הפועלים ביישוביהם, זאת מתוך רצון ליצור שדרת מנהיגות הצומחת כבר מגיל הנעורים וחשה מחויבות לקהילתם.

רציונל

מערך זה מהווה את הפתיחה לפעילות. הקבוצה בוחנת את רצונה להשתתף בפעילות. בשלב זה נוצרת היכרות בין המשתתפים, ומתקיימת בחינה של המדריך. ישנה חשיבות רבה לפעילות לא פורמלית מהנה, יוצרת קשר וייחודית. מומלץ מאוד לייצר מחויבות דרך תיאום ציפיות משמעותי ויצירת אחריות קבוצתית למהלך. הכוונה שתיווצר קבוצת מנהיגות שתצא לעשייה משותפת, ולכן יש חשיבות להחדרת תחושת השליחות כבר בשלבים הראשונים.
מפגש זה מתמקד בהיכרות בין המשתתפים ובניית הקבוצה. דרך משחקי היכרות ותיאום ציפיות אנחנו בונים את הקבוצה ואת אופי פעולה שלה. זו ההזדמנות לחבור למסרים של קק"ל ולהכיר את פועלה ומנהיגיה לאורך הדורות.

מטרות המפגש

  • יצירת היכרות בין המשתתפים
  • תיאום ציפיות קבוצתי
  • גיבוש הקבוצה
  • היכרות ראשונית עם קק"ל.

עזרים

  • חוט צמר (ירוק, כחול)
  • לייסטים מעץ
  • אקדח סיכות או דבק חם
  • פתקים*
  • אטבים
  • טושים
  • מדבקות וקישוטי יצירה.

ייתכן שיידרשו עזרים נוספים בהתאם לפעילות הפתיחה.

* הפתקים מהווים מקום לכתיבת הציפיות. יש לבחור צבעים רלוונטיים לקבוצה (חום, כחול, ירוק).

מהלך הפעילות – פתיחה

הציגו את עצמכם בקצרה. מומלץ להשתתף כמו כל אחד מהחניכים בכלל המשחקים, כדי לשמור על אווירה לא פורמלית ולא מחייבת. נסו לזכור כמה שיותר משמות המשתתפים. אם קיים קושי בכך היעזרו במדבקות שם.

מהלך הפעילות – משחקי היכרות

בחרו משחק כיפי וקצר בהתאם לסביבה שבה אתם נמצאים:

  1. הרוח נושבת ומעיפה (מתאים לחלל סגור עם כיסאות) – כל המשתתפים יושבים במעגל על כיסאות. במרכז המעגל יעמוד אחד מחברי הקבוצה, והכיסא שלו יוצא מהמעגל. המשחק נסוב סביב המצב שבו תמיד יש משתתף אחד יותר ממספר הכיסאות במעגל. מצב זה מחייב את העמידה של מי שאין לו כיסא במרכז. בכל פעם שמגיע השלב שבו מישהו נעמד במרכז, הוא אומר "הרוח נושבת לכיוון כל מי ש..." ואז משלים את המשפט במשהו שמאפיין אותו. למשל: הרוח נושבת לכיוון כל מי שנועל מגפיים", "הרוח נושבת לכיוון כל מי שהוא בן יחיד", הרוח נושבת לכיוון כל מי שהיה היום בבית ספר" וכו'. לרוב, בהתחלה המשתתפים יגידו משפטים שמדברים על מאפיינים חיצוניים, ושאין להם משמעות עמוקה. דברים שמתייחסים למה לובשים, לאיפה גרים וכדומה. ניתן להנחות את הקבוצה להגיד דברים יותר ייחודיים. כמו, למשל, תחביבים, חלום ועוד.
  2. מעגל שמות (מתאים לכל מיקום) – כל המשתתפים עומדים במעגל. בכל פעם, מבלי לדבר ביניהם ולא לפי הסדר, צריך לקפוץ מישהו לתוך המעגל ולהגיד את שמו (ניתן לצרף פריט מידע נוסף: שם ותחביב, שם ומישהו שהיה רוצה לפגוש וכו'). אסור לשני משתתפים לקפוץ בו זמנית לתוך המעגל. בכל פעם ששניים קופצים יחד, מתחילים מחדש (ניתן לשנות בכל פעם את הפריט הנוסף). מסיימים רק לאחר שכולם קפצו פנימה.
  3. שאלה להחלפה (מתאים לכל מיקום) – יושבים במעגל, כל אחד כותב על פתק שאלה שמעניינת אותו. המדריך מתחיל ומעביר את השאלה שלו למי שיושב לידו (אפשר לדלג תמיד על אחד כדי לשמור על מוטיב ההפתעה או לאסוף את הפתקים לתוך סלסילה וכל אחד שולף פתק מתוך הסלסילה). מקבל הפתק אומר את שמו, מקריא את השאלה, עונה ומעביר את השאלה שהוא כתב למי שאחריו בתור.
  4. כדור שמות – הקבוצה עומדת במעגל ומתמסרת בכדור. על הכדור מודבקות מדבקות עם שמות המשתתפים, כל מי שמקבל את הכדור לוקח את המדבקה של שמו ומוסר הלאה. אסור שהכדור ייגע ברצפה ואסור להישאר איתו יותר מ-10 שניות. כדי להקשות על הקבוצה ניתן להוסיף למעגל מספר כדורים במקביל.

ליבת הפעילות – "חוזה קבוצתי"

* למנחה – נעבור למשחק המרכזי של הפעילות. למעשה זהו משחק רב שלבי, הכולל בתוכו המשך היכרות, חיזוק המרקם הקבוצתי, תחושה של יצירה משותפת ותיאום ציפיות.

שלב ראשון
נעמוד במעגל וניקח כדור צמר. הראשון שיקבל את כדור הצמר לידיו יצטרך לציין שוב את שמו ודבר שמאפיין אותו. כל מי שמזדהה עם האפיון הזה ירים את ידו, ומחזיק כדור הצמר ישמור אצלו את קצה החוט ויזרוק לאחד המשתתפים המרימים יד. מקבל הכדור יציג את עצמו ומשהו שמאפיין אותו (אסור לחזור על מאפיין שכבר נאמר), המזדהים שוב ירימו יד והוא יבחר למי מהם לזרוק.

כללים:
  • אסור לזרוק למי שקיבלת ממנו את הכדור.
  • מותר שכדור הצמר יהיה אצל מישהו פעמיים.
  • כדור הצמר חייב לעבור אצל כולם.
  • אסור לזרוק לעומד לידך.
  • כל אחד ממשיך להחזיק בקצה החוט שלו.

שלב שני
לאחר שכולם יקבלו אליהם את החוט פעם אחת לפחות, נעבור לשלב הבא – שלב קיבוע הרשת שנוצרה.

נייצר לרשת מסגרת עץ בעזרת הלייסטים שהבאתם לפעילות. כל נקודה שבה אחז משתתף צריכה להיות מחוברת לעץ על מנת שהצורה תחזיק את עצמה.

מה מזכירה לכם הצורה שנוצרה כאן? (קורי עכביש, רשת חברתית, לוכד חלומות וכו').

* למנחה – ליצירה המשותפת של הקבוצה יש יכולת לייצר מחויבות וחיבור. חשוב להראות למשתתפים שבסוף המפגש אתם, כמנחים, לוקחים את היצירה שנוצרה והיא לא נזרקת. אם אתם נפגשים במקום סגור וקבוע ניתן להשאיר שם את היצירה או להשאירה באיזה מוקד עירוני נוח (מתנ"ס, מרכז נוער, בית ספר).

שלב שלישי
חלקו למשתתפים פתקים קטנים, עפרונות צבעוניים, מדבקות למעוניינים ובקשו מכל אחד להכין שלושה "פתקי מזל". על הפתקים הם יכתבו ציפייה שיש להם מהקבוצה, ציפייה שיש להם מעצמם ואיחול. לאחר שהפתקים יהיו מוכנים, המשתתפים יתלו את הפתקים על הרשת שיצרו. המדריך "ישתול" פתקים מוכנים מראש עם ציפיות (תרומה לקהילה, שימור קיימות, הגשמה וציונות וכו')

בקשו מהמשתתפים לעיין בפתקים השונים שנתלו. כעת כל אחד מתבקש לשתף באחד מהפתקים שלו ובפתק שמצא חן בעיניו של מישהו אחר.

סיכום המפגש

* למנחה – לרגעים המסיימים את המפגש יש ערך מכריע בשאלה מי יגיע למפגש הבא. חשוב לייצר אווירה נינוחה ורגועה.

רצוי להקדיש את הסיכום לתיאום ציפיות לקראת המפגשים הבאים. ניתן לספר מעט יותר לעומק מה צפוי לנו בחודשים הקרובים, לספר מעט על עצמך (המדריך) ועל קק"ל כארגון ולשאול אם יש משהו לא ברור. בנוסף, כדאי למנות מישהו שיהיה אחראי על פתיחה של קבוצת ווטסאפ, לפרגן על המפגש שהיה ולהזכיר מתי נפגשים בפעם הבאה.