ODT ציפור על עץ: מערך הדרכה

מערך ה-ODT שלפניכם מורכב משלושה משחקים, המבוססים על ערכת ODT, שבהם נדרשים החניכים לפעילות בנייה משותפת ותחרותית בקבוצות. בסוף כל משחק מתקיים דיון על מה שהתרחש במשחק, המחבר גם לנושאים של מנהיגות, דינמיקה קבוצתית ועבודת צוות, וכן לנושאים הקשורים לערכי קק"ל

מטרות

  • גיבוש קבוצתי
  • אתגר, עניין וחוויה
  • דיון במגוון נושאים הקשורים לערכי קק"ל, לדינמיקה קבוצתית, למנהיגות ולעבודת צוות
קהל היעד: מגוון – יש להתאים את רמות המשחק והדיון לגיל המשתתפים.
* הפעילות מתאימה לקבוצות המונות עד 20 משתתפים.

מקום: כיתה/חדר פנויים מכיסאות ושולחנות, ששטחם גדול מספיק ומתאים לגודל הקבוצה.
משך הזמן: כשעה
הפעילות מורכבת משלושה משחקונים:
  1. הכי גבוה
  2. שומרים על יציבות
  3. ציפור על עץ
ערכת הפעילות ציפור על עץ
ערכת הפעילות "ציפור על עץ"

ציוד והכנות

  • ערכת ODT ציפור על עץ (הכוללת: 5 ציפורים, 5 זיקיות, 50 ענפים, 50 עלים, 50 שורשים, סרט מידה, מחשבון, מארז מזוודה, פוסטר "העץ ואני").
  • שעון למדריך.
  • [בקבוקי פלסטיק קטנים כמספר הצוותים, מלאים במים עד מחציתם (כ-250 מ"ל), ועל הפקק שלהם קשור חבל.
  • גיר, חבל או חישוק לסימון שטח מוגבל לבסיס העץ שבונים.

מבוא

הפעילות בנויה כסדרה של משחקונים תחרותיים שונים המתנהלים בחוליות של עד חמישה משתתפים.

כל חוליה מקבלת את הפריטים הבאים:

1 ציפור, 1 זיקית, 5 ענפים, 5 עלים, 5 שורשים

על החוליות לבצע את המשימה בהתאם להנחיה של המדריך.

רמת הקושי/המורכבות עולות ממשחק למשחק. בסוף כל משחק מתקיים דיון על מה שהיה, כולל החיבור לנושאים של מנהיגות, דינמיקה קבוצתית ועבודת צוות וכן לנושאים הקשורים לערכי קק"ל.

מהלך הפעילות:

משחק ראשון: הכי גבוה

המשימה: השתמשו בחלקים שקיבלתם והקימו את המבנה הגבוה ביותר שאפשר. בנוסף לכך, על המבנה לעמוד יציב ולא לקרוס במשך 30 שניות לפחות.

המטרה: משחק חימום שיאפשר לחברי הקבוצה לחוש ולהכיר את חלקי המשחק ואת אפשרויות החיבור השונות שלהם.

שאלות לדיון:

  • הקבוצה המנצחת – מהם הדברים שעזרו לה לנצח?
  • איך עבדתם?
  • איך אפשר להשתפר במשימה הבאה?
  • מי היה המנהיג?

משחק שני: שומרים על יציבות

המשימה: השתמשו בחלקים שקיבלתם והקימו מבנה יציב שעליו אפשר יהיה לתלות את בקבוק המים בנקודה הגבוהה ביותר מהרצפה.

המטרה: אתגר קבוצתי, פתיחה של נושאים שונים הקשורים למשחק.

שאלות לדיון:

  • הקבוצה המנצחת – מהם הדברים שעזרו לה לנצח?
  • איך עבדתם?
  • איך אפשר להשתפר במשימה הבאה?
  • מי היה המנהיג?
  • אם היה מבנה שנפל – למה הוא נפל?
  • איך היה אפשר לנהל אחרת את הסיכונים ולהצליח יותר?
  • האם השתפרתם לעומת הפעם הקודמת?
  • מהן התכונות של החלקים השונים?

משחק שלישי: ציפור על עץ

בשלב הזה יש להוסיף למשחק גם את החישוקים/חבלים. יש לסמן עיגול בגיר על הרצפה עבור כל חוליה.

המשימה: השתמשו בחלקים שקיבלתם ובנו עץ. לאחר שהעץ יהיה בנוי הציבו עליו את שתי הציפורים (או ציפור וזיקית) כך שסכום המרחק בין ציפור לציפור + המרחק בין כל ציפור לרצפה יהיה גדול ככל האפשר. לבסיס העץ שתבנו אסור לחרוג משטח החישוק/העיגול המסומן בגיר על הרצפה.

*למדריך: השתמש בסרט המידה שבערכה למדידה ובמחשבון שבערכה לחישוב הסכומים והמרחקים.

המטרה: אתגר קבוצתי, פתיחה של נושאים שונים הקשורים למשחק.

 

שאלות לדיון:

  • האם מה שבניתם נראה כמו עץ?
  • מה זה עץ? (בהנחיה הקודמת לא הונחיתם לבנות עץ, עכשיו כן.)
  • מה היו השיקולים – למה אותו בניתם כך?
  • אם לא הייתם בתחרות – איך הייתם בונים עץ שישרוד ברוח חזקה/תנאי מזג אוויר קשים?
  • אם נשחק שוב אבל הפעם כולם יחד בקבוצה אחת – איך זה ישפיע על התכנון, הביצוע, החוזק, הנראות, השרידות?
  • האם השתפרתם בתחומים של שיתוף פעולה, מנהיגות, תכנון וניהול סיכונים – כיצד ובמה?
  • מהי חשיבות העץ?
  • לאיזה חלק של העץ אתם מתחברים בחיים הפרטיים שלכם/בקבוצה/בתפיסת התפקיד שלכם כלפי עם ישראל, מדינת ישראל?
  • העץ שבניתם הוא דוגמה לשיתוף פעולה של הרבה פרטים קטנים ליצירת משהו גדול, מסועף, חזק ובר קיימא. למה זה דומה בעולם האמיתי? 

 

סיכום הדיון:

עורכים סיכום באמצעות עזר "העץ ואני".

משימות ומשחקים נוספים

שימו לב: בכל מקום שבו משתתף בקבוק מים במשחק, יש להשתמש בבקבוק קטן המלא עד מחציתו (כ-250 מ"ל)

  1. בניית העץ הכי גבוה – ככל שבסיס העץ יהיה קטן יותר כך המשימה תהיה מורכבת יותר (יש להגדיר את שטח הבסיס בחישוק/חבל בקוטר של 120 ס"מ.
  2. בניית עץ שעליו מניחים שתי ציפורים. הקבוצה המנצחת היא זו שתגיע למרחק הגדול ביותר בין הציפורים.
  3. בניית עץ שעליו מניחים ציפור אחת ובקבוק מים אחד – על הבקבוק להיות הכי רחוק מהרצפה – ועל הציפור להיות הכי רחוקה מהבקבוק!
  4. בניית עץ שעליו מניחים שתי ציפורים ובקבוק מים – המדידה תהיה: מרחק בין הציפורים + מרחק של הבקבוק מהרצפה.
  5. בניית עץ שעליו מניחים רק שתי ציפורים – המדידה תהיה: מרחק של כל ציפור מהרצפה + המרחק בין הציפורים.
  6. מתחלקים לארבע קבוצות – המשימה היא לבנות ארבעה עצים שמתחברים ביניהם. מגדירים מרחק בין העצים שהקבוצות בונות – ככל שהמרחק בין הקבוצות גדול יותר כך המשימה מורכבת יותר.
  7. בניית עץ שעליו מניחים את שתי הציפורים – הקבוצה שתגיע למרחק הגדול בין הציפורים תנצח! אבל הפעם על הציפורים להיות בגובה של מטר לפחות מעל הרצפה!
  8. מניחים את החישוקים ובונים עצים גבוהים ככל האפשר מבלי שהחלקים ייכנסו לתוך שטח החישוק.
  • העץ ואני: עזר לסיכום פעילות ה-ODT

    מה תפקידו של כל אחד מאיתנו בקבוצה, האם אנחנו תופסים את המקום שהיינו רוצים לתפוס, והאם בחיי היומיום המצב שונה? לפניכם עזר פעילות שמסייע לסיכום פעילויות בשטח