מפגש 11: מבריק ומצוחצח

להנהיג = להשפיע בגדול דרך כל מעשה קטן
זמן בשנה: חודש תשרי (ספטמבר, לקראת יום הניקיון הבינלאומי, לפני פסח או בכל זמן אחר במהלך השנה)
מיקום: בחצר בית הספר
משך הפעילות: שני שיעורים
רציונל: התלמידים יבינו את יכולת ההשפעה של כל אחד מאיתנו על המאמץ ליצור סביבה נקייה ונעימה ויכירו בחשיבות המיחזור כאמצעי לצמצום כמות הפסולת

מטרות הפעילות

  • הבנת גודל הבעיה הסביבתית הכרוכה בכמויות הפסולת שאנו מייצרים.
  • היכרות עם דרכים שונות להפוך מטרד למשאב.
  • הבנת האחריות המוטלת על כתפי כל אחד מאיתנו.
  • הנעה למעורבות אישית באמצעות השתתפות במבצעי ניקיון ו/או ביום הניקיון הארצי.

מהלך הפעילות – טבלה

אפשרות א' אפשרות ב' אפשרות ג' אפשרות ד'

פתיחה

היכון הכן – נקה!

מהפך בפח

בין רצוי למצוי

כוכבו של העצלן

גוף הפעילות

הכנת פחי הפרדת פסולת

אמת או חובה שמח"ה

מבצע ניקיון בית ספרי

מנקים את העולם

סיכום

כל אחד הוא אור קטן וכולנו אור איתן

אמנה כיתתית

אחריות או הימנעות?

ילדה קטנה יחידה ותמה עמדה ושאלה "למה"

מהלך הפעילות – פתיחה

אפשרות א': היכון, הכן – נקה!

פעילות היכון, הכן – נקה! מתוך חוברת "מנקים את ישראל עם קק"ל" (פעילות 1, עמ' 3).

 

אפשרות ב': מהפך בפח

מחלקים את הכיתה לקבוצות ומשחקים במשחק "מהפך בפח" – חידון בנושא ניקיון, מחזור ושמירה על הסביבה. להורדת המשחק ללא חיבור אינטרנטי.

 

אפשרות ג': בין רצוי למצוי

פעילות בין רצוי למצוי מתוך חוברת "מנקים את ישראל עם קק"ל" (פעילות 3, עמ' 5).

 

אפשרות ד': כוכבו של העצלן

מספרים את הקטע כוכבו של העצלן מתוך הספר "הנסיך הקטן" מאת אנטואן דה סנט אכזופרי.

מנהלים דיון:
  • איזו גישה משקף האדם הישן, ואיזו גישה משקף הנסיך הקטן?
  • מה המשמעות של "לנקות את הלכלוך", בשביל שתזרח השמש.
  • מה תפקידנו, ככיתת מנהיגות סביבתית צעירה, בהקשר זה?

גוף הפעילות

אפשרות א': הכנת פחי הפרדת פסולת

מחלקים את הכיתה לשלוש חוליות ונותנים לכל חוליה פח פשוט וחומרי יצירה. על כל חוליה לעצב פח מיחזור אחד עבור הכיתה – פח מיחזור נייר, פח לזבל אורגני, פח לסוללות.

 

אפשרות ב': אמת או חובה – שמח"ה

פעילות אמת או חובה – שמח"ה מתוך חוברת "מנקים את ישראל עם קק"ל" (פעילות 7, עמ' 9).

 

אפשרות ג': מבצע ניקיון בית ספרי

עורכים מבצע ניקיון בבית הספר – המנהיגים הצעירים מגייסים את הכיתות ויוזמים הפנינג ניקיון בית ספרי. נעזרים במורה האחראי לשם תכנון ההפנינג.

 

אפשרות ד': מנקים את העולם

מתחלקים לחוליות ומשחקים במשחק "מנקים את העולם" מתוך חוברת "ממטרד למשאב – יום הניקיון" (עמ' 26).

סיכום: ילדים עושים שינוי

אפשרות א': כל אחד הוא אור קטן וכולנו אור איתן

(נדרשת היערכות מראש: מבקשים מהתלמידים לחפש ולהביא קטעים מהאינטרנט או מהעיתונות על פעילויות ומאבקים סביבתיים.)
מבקשים מהתלמידים מראש לחפש קטעי עיתונות או ידיעות באינטרנט על פעילות ומעורבות סביבתית של הציבור (מאבקים סביבתיים כגון נתיב הרכבת בנחל יתלה בדרך לירושלים, הוצאת כלובי הדגים ממפרץ אילת, שיקום נחל הקישון...)
קוראים יחד את הקטעים שהם הביאו ושואלים:

  • מה הבעיה?
  • מי יכול לתת פתרון?
  • מה הפעילים מנסים לעשות?
  • מה עוד הם יכולים לעשות?
  • האם יש פתרון שהוא נכון מבחינה סביבתית? אפשר למנות מספר חלופות.
  • אילו הייתם אתם צריכים לתת פתרון, מה הייתם עושים?
  • האם האחראים היחידים ליצירת השינוי הם הרשויות והגופים המוסמכים, או שגם לנו, האזרחים הפשוטים, יש יכולת להשפיע?

 

אפשרות ב': אמנה כיתתית

מנסחים אמנה כיתתית לצמצום הפסולת והגדלת המיחזור בכיתה ובבתי התלמידים. את האמנה תולים על הקיר, ובנוסף, מבקשים שכל תלמיד יציג את הנושא ואת האמנה בכיתת האם שלו, ויחתים עליה את התלמידים.

 

אפשרות ג': אחריות או הימנעות?

מקריאים את השיר "אוטוביוגרפיה בחמישה פרקים קצרים" (אפשר להמחיז בכיתה). * כדאי להסביר לתלמידים את משמעות המילה "אוטוביוגרפיה" – סיפור חייו של אדם כפי שהוא כותב אותו.

מקיימים דיון:

  • מה הרגשתם בעקבות הסיפור?
  • מה הבנתם ממנו?
  • האם לדעתכם אנשים יכולים להשפיע על סביבתם? וילדים?
  • האם ילדים יכולים להשפיע על מה שקורה להם? מה מאפשר זאת?
  • מה מקשה על ילדים להשפיע על חייהם?
  • האם ילדים רוצים להשפיע על מה שקורה להם? האם הם צריכים להשפיע? למה?
  • ספרו על מקרה שבו לא הגבתם או לא הבעתם דעה על התרחשות שהייתה קשורה אליכם. מה היה שם? תנו דוגמה מחיי היומיום ודוגמה מהסלולרי או הרשת.
  • ספרו על מקרה שבו עשיתם/פעלתם והגבתם?
  • מתי התחושה שלכם הייתה טובה יותר – כשקיבלתם אחריות או כשנמנעתם?
  • אילו תכונות עוזרות לילדים להפוך לכאלה שמשפיעים על חייהם? אילו תכונות פחות יעילות?
  • איך נוכל להפוך לאזרחים המשפיעים על חייהם ועל סביבתם?
    אפשר לקשר לשיר של רחל שפירא "ציפור בגשם".
  • מי היא הציפור שלכם, ואולי – שבכם?
  • מה אתם מרגישים כשאתם קוראים את השורה : "לו היה הדבר בידי, הייתי עושה מעשה"?
  • כשמולנו מצב לא רצוי מוטלת עלינו אחריות:
    א. "לו היה הדבר בידי" = מסוגלות עצמית. אני מסוגל לשנות, יש לי כח!
    ב. "הייתי עושה מעשה" – האם מספיקים כוונה או רגש או שצריך לנקוט עמדה ולפעול?

 

אפשרות ד': ילדה קטנה יחידה ותמה עמדה ושאלה "למה"?

מספרים על סוורן סוזוקי, מקנדה.

כשהייתה בת תשע ייסדה את "הארגון הסביבתי של הילדים" (ECO) – קבוצת ילדים שמטרתה ללמד ילדים אחרים על נושאים סביבתיים.‏ ב-1992 , כשהייתה בת 12, היא וחבריה לקבוצה גייסו כסף כדי להגיע לפסגת כדור הארץ הראשונה בריו דה ז'נרו.

הם הצליחו במשימתם, וסוורן סוזוקי טסה 8,000 ק"מ לברזיל יחד עם שלושה מחברי ארגונה כדי לנאום בוועידת האו"ם השנתית בענייני הסביבה בשנת 1992.

נאומה של סוורין באו"ם מלא תוכחה כלפי המבוגרים, המחנכים את ילדיהם לסובלנות כלפי האחר, אך בעצמם פועלים בגזענות ובגסות לאחרים, מבוגרים המטיפים לסדר וניקיון בחלל הביתי, אך מזהמים בחלל הציבורי, מבוגרים שהורסים יותר ממה שהם יודעים לתקן, שפיהם וליבם אינם שווים.
אם יש אמצעי הקרנה, אפשר להקרין את הנאום שלה עם התרגום, מכאן>>

אם לא, אפשר לבקש מאחד הילדים להקריא את טקסט הנאום באו"ם של סוורן סוזוקי המתורגם לעברית כמו בדוגמה.

אחרי הקרנת הנאום או הקראתו משוחחים עם הילדים:

  • מה המסרים המרכזיים בנאום?
  • האם אתם מסכימים עם מסריו של הנאום?
  • האם לדעתכם אם אדם מבוגר היה נושא את אותו הנאום (ולא ילדה בת 12) הוא היה יוצר את אותה ההשפעה על המאזינים?
  • ייתכן שמעבר למילים שנאמרו בנאום הייתה לנאום השפעה גם ביצירת תחושת תקווה, של כוח צעיר שלא מוכן לוותר על עתידו ומוכן להילחם עבורו?
  • האם אתם חושבים שלילדה בת 12 יש כח לשנות?
  • האם לכם יש כח לשנות?
  • איזו השפעה יש לעשייה, בנוסף לתוצר העשייה עצמו (השפעה מוראלית, שינוי מצב הרוח והשראה לאחרים...)?

פעילות המשך

  1. הכנת פקקולי בכיתות האם בהנחיית תלמידי כיתת המנהיגות.
    בעזרת הפקקולים, נוכל לאסוף בקלות במסלולי טיול בקבוקים זרוקים (בגדלים ומסוגים שונים) ובכך לשמור על הטבע. בקישור המצ"ב יש הנחיות לפקקולי בסיסי. אפשר להוסיף קשרי מקרמה, לשזור חרוזים וטבעת מפתחות לשיפור ושדרוג הפקקולי המוצג. להנחיות להכנת פפקולי, לחצו כאן>>
  2. כל תלמיד ישרטט את מסלול ההליכה שלו מבית הספר לביתו. על גבי השרטוט יציין דברים או אזורים בדרך שצריך לטפח ולשמר, מפגעים ואזורים שצריך לנקות. רצוי גם לצלם את המקומות השונים. מכאן אפשר לתכנן פעילות בית ספרית במקומות הקרובים לבית הספר או פעילויות משפחתיות בסמוך לבתי התלמידים.
  3. מחליטים על אימוץ אתר הסמוך לבית הספר. בודקים אפשרות להיעזר ברשויות, בארגוני שמירת טבע ועוד. בונים תכנית פעולה, כותבים מכתבים לגורמים השונים ורותמים אותם ואת הקהילה הסובבת.
  4. הקמת גינה קהילתית.
  5. בניית מתקן לקומפוסט בבית הספר.

הצעות לפעילויות נוספות

  1. פעילות מספר 4, "אני רוצה גם", מתוך החוברת "מפרי הארץ אדם ואדמה".
  2. חידון kahoot סביבה וקיימות.
  3. הצטרפות למבצע יום הניקיון הארצי לפני פסח.
  4. פעילות יצירה בחומרים ממוחזרים.
  5. פעילויות בנושא ניקיון במקורות היהודיים, חג הפסח.
  6. פעילויות מתוך חוברת קק"ל "ממטרד למשאב – יום הניקיון".
  7. פעילויות מתוך חוברת קק"ל "מנקים את ישראל עם קק"ל".
  8. "אמת מטרידה" של אל גור – מציגים את הספר ומקריאים קטעים ממנו (או מקרינים את הסרט או חלקים ממנו). "אמת מטרידה" הוא דוגמה לפעילות של אדם אחד (אמנם מפורסם ובעל השפעה) שסחף איתו רבים לפעילות בנושא שינויי האקלים. רצוי לתת רקע על אל גור – שהיה סגן נשיא ארה"ב כשהתוודע לעניין המשבר הסביבתי, ועל פעילותו להגברת המודעות לנושא.