מפגש שמיט"ו בשבט

מפגש חמישי: שמיט"ו בשבט

פעילות ביער ירושלים. צילום: אייל ברטוב, קקל
פעילות ביער ירושלים. צילום: אייל ברטוב, קק"ל
זמן בשנה: חודש שבט (ינואר-פברואר)
מיקום: בחצר בית הספר
משך הפעילות: שני שיעורים
רציונל: התלמידים יכירו את מפעל הייעור ואת חשיבותו וייחשפו לתרומתם של העצים לסביבה. התלמידים ילמדו על מצוות השמיטה ועל חשיבותה האקולוגית.

מטרות הפעילות

  • היכרות עם מפעל הייעור ההיסטורי
  • הבנת ההשלכות של ניצול משאבים לא מבוקר
  • פיתוח תחושת כבוד לאדמה ולטבע
  • היכרות עם נושא השמיטה והבנת חשיבותו האקולוגית.

מהלך הפעילות – טבלה

אפשרות א'

אפשרות ב'

אפשרות ג'

אפשרות ד'

פתיחה

לפני ואחרי מפעל הייעור

העץ הנדיב

סיפור הלורקס

 

גוף הפעילות

מדידת גובה של עץ

מצגת אדם ואדמה (מצריך כיתה מתוקשבת)

יער צופולה

לראות עצים

סיכום

פתקי ברכה לעץ

הקמת מסלול עצים בבית הספר

ארגון הפנינג

רשימת הצעות

מהלך הפעילות – פתיחה

אפשרות א':

מברכים את התלמידים בט"ו בשבט שמח. מספרים על מפעל הייעור של קק"ל ומשחקים משחק התאמת תמונות "לפני ואחרי" במספר אתרים בארץ (עזר מצורף). שואלים – מי כבר נטע עצים השנה? שואלים מדוע אין נטיעות השנה אם הייעור כל כך חשוב? מסבירים על שנת השמיטה, מקורותיה וחשיבותה.

 

אפשרות ב':

מקריאים את הסיפור על העץ הנדיב (מאת של סילברסטיין). שואלים את התלמידים, האם הסיפור שמח או עצוב? מדוע בסופו של הסיפור העץ מנוצל עד תום? שואלים מה חסר לעץ ואיך אפשר לשפר את התנהגותו של הילד כלפיו. מגיעים יחד למסקנה שאם הילד היה משאיר לעץ זמן להתחדש ונותן לו הפוגה היה לסיפור סוף טוב יותר – העץ היה שורד. מסבירים מהי שמיטה ומה מטרותיה האקולוגיות.

 

אפשרות ג':

מקריאים את הסיפור "הלורקס" מאת ד"ר סוס. משוחחים על הסיפור ועל מוסר ההשכל שלו – על ניצול יתר של הסביבה, הרס של סביבות מחייה, חוסר התחשבות בטבע ועוד.

גוף הפעילות

אפשרות א':

בוחרים עץ גבוה בחצר בית הספר ומלמדים את התלמידים למדוד את גובהו. הנה שיטה אחת:
ספור מהעץ 27 צעדים גדולים (ההערכה היא שכל צעד אורכו כמטר) – בנקודה שבה מסתיימים 27 הצעדים תקע את המקל.
בשלב זה התרחק 3 צעדים גדולים נוספים, שכב על האדמה ובקש מחבר לסמן על המקל את הנקודה שבה מסתיימת צמרת העץ (מנקודת המבט שלך).
גובה העץ יהיה שווה לפי 10 מאורך הקטע הנמדד על המקל.
החישוב הוא שימוש בעיקרון פשוט של יחסים זהים בין משולשים בעלי זוויות זהות.
מכיוון שצעדת 30 צעדים והמקל מונח במרחק של 90% מהעץ (27 צעדים), יש כאן יחס של 1:10.
לכן, גם היחס בין הצלע השנייה של המשולש הקטן (המקל עד הסימון) לצלע המשולש הגדול (גובה העץ) יהיה יחס של 1:10.
ראה בתמונה למטה.
 

(ההסבר מתוך אתר מכון דוידסון – מכון ויצמן למדע)

 

אפשרות ב':

מסבירים מהי שמיטה ומה חשיבותה בעזרת מצגת אדם ואדמה ובחומר הרקע הנלווה אליה כאן. מקשרים את השמיטה לנושא הייעור ומספרים על השינויים בפעילות קק"ל בשנת השמיטה (אפשר למצוא את המידע במסמך ההסבר למצגת).

 

אפשרות ג' (המשך לסיפור הלורקס):

מתחלקים לחוליות עבודה. כל חוליה בונה את עץ הצופולה שלה מחומרים ממוחזרים וחומרי יצירה: עץ שמסמל מעשים טובים, עזרה לזולת, ציונות, שמירה על הארץ ועל הסביבה. יחד "נוטעים" יער של עצי צופולה בחצר בית הספר כדי להחליף את הנטיעות הרגילות. קבוצת המנהיגות מובילה פעילות דומה עם כל ילדי בית הספר והיער הולך וגדל.

 

אפשרות ד':

משמיעים את השיר "ברוש" שכתב אהוד מנור. מתחלקים לחוליות שמתפזרות בחצר בית הספר וכל חוליה "רואה" עץ שהיא בוחרת (על משקל "ואני ראיתי ברוש"), ומכינה רשימה של דברים שאפשר ללמוד מן העצים, כפי שהדובר בשיר מסתכל על הברוש ושואף להיות כמוהו.

סיכום

אפשרות א':

מזמינים כל ילד לכתוב או לצייר על פתק ברכה לעץ או משאלה (לעולם טוב יותר, להיות אדם טוב יותר ו"סביבתי" יותר וכדומה), ולתלות אותו על ענפי העץ באמצעות אטב.

 

אפשרות ב'  (פעילות מתמשכת שתתבצע במהלך החודש עד המפגש הבא):

מתכננים ומקימים עם קבוצת המנהיגות מסלול עצים בבית הספר: בוחרים מספר עצים, מגדירים אותם ומשלטים אותם יחד. כל זוג מנהיגים לוקח על עצמו ללמוד על העץ ולהכין שלט קצר של הסבר וחידה אחת שיוצבו לידו במהלך החודש. מציבים במסדרון בית הספר קופסה עם חריץ להכנסת פתקי תשובות. במפגש הבא של קבוצת המנהיגות פותחים את הקופסה והתלמידים שענו נכונה על כל החידות זוכים בפרסים.

 

אפשרות ג':

מתכננים הפנינג שבו יוזמנו הורי בית הספר לחגיגות ט"ו בשבט סביב יער עצי הצופולה ואשר יכול לכלול העלאת סיפור הלורקס בהצגה בית-ספרית ורעיונות נוספים שיציעו חברי ההנהגה הירוקה.

 

אפשרות ד':

חוזרים למליאה ומצרפים את כל ההצעות לרשימה גדולה אחת. מסבים את תשומת ליבם של התלמידים לכבוד שמגיע לעצים, לאדמה ולטבע שסביבנו, ומזמינים מתנדבים להציע רעיונות למעשים שמכבדים את הסביבה שהתלמידים יכולים לבצע בשנת השמיטה.
בין העצים. צילום: דן זמיר
בין העצים. צילום: דן זמיר

הצעות נוספות לפעילויות

  1. פעילות יצירה בחומרי טבע שמקורם בעצים שבחצר בית הספר.
  2. הצגה – משל יותם:
    אפשר ללמוד על המשל במגוון אתרים ברשת וגם דרך אתר גוגל על משל יותם.
  3. פעילויות מתוך חוברת "עצים בארץ התנ"ך".
  4. סיפורים ושירים מתוך חוברת "פריחת השקד".
  5. הכנת תה צמחי תבלין.
  6. פעילויות שמיטה ממדור חינוך בקק"ל.

טפסים וחומרי עזר המצורפים למפגש

גוף הפעילות: מצגת לשנת שמיטה | השיר "ברוש" של אהוד מנור
הצעות נוספות לפעילויות: חוברת עצים בארץ התנ"ך | חוברת פריחת השקד