מפגש שישי: חם ומגניב?

שלא יתחמם לנו. תצלום באדיבות SXC
שלא יתחמם לנו. תצלום באדיבות SXC
להנהיג = להוביל, ליזום, לקחת אחריות
זמן בשנה: חודש ניסן (מרס)
מיקום: בחצר בית הספר
משך הפעילות: שני שיעורים
רציונל: התלמידים יכירו את התהליך של התחממות כדור הארץ ויבינו את הקשר בין צמצום השטחים הירוקים לתהליך. התלמידים יבינו שכל אחד יכול להשפיע ולהקטין את אפקט החממה.

מטרות הפעילות

  • הבנת התהליך של התחממות כדור הארץ
  • הבנת המושג "קיבוע פחמן"
  • הבנת המושג "טביעת רגל פחמנית"
  • השלכת העקרונות להתנהגות אישית.

מהלך הפעילות – טבלה

אפשרות א' אפשרות ב' אפשרות ג'

פתיחה

יד בחממה

ניפוח בלונים

קוביית קרח

גוף הפעילות

נהג ומנהיג

תופסת חממה

 

סיכום

נטיעות

עץ בלונים

נוהגים נכון – מנהיגים נכון

מהלך הפעילות – פתיחה

אפשרות א': יד בחממה

עורכים ניסוי: מזמינים מתנדב ועוטפים את היד שלו בשקית סנדוויץ המהודקת לפרק היד עם גומייה. מבקשים ממנו לתאר את התחושה. ממתינים מעט ומבקשים שוב לדעת איך היד העטופה מרגישה. סביר שהמתנדב ידווח על חום ורטיבות. שואלים – למה חם בתוך השקית?
מסבירים שהגוף פולט חום שאינו יכול להתנדף החוצה בגלל השקית שחוסמת אותו.

שואלים – מי שמע על "אפקט החממה"? מציגים על לוח הכיתה דיאגרמה של התחממות כדור הארץ ומסבירים אותה. שואלים – מי "מנהיג" את העולם מבחינה סביבתית? מי קובע איך מתנהלים? האם מדינות מפותחות משפיעות יותר על אפקט החממה או פחות?
 

 

דיאגרמת התחממות כדור הארץ.
לחצו כאן, או על התמונה לדיאגרמה מוגדלת

 

אפשרות ב': ניפוח בלונים

מזמינים כל ילד לנפח בלון. חלק מהבלונים ירוקים וחלק צבעוניים. שואלים – מה בתוך הבלון? מסבירים שהבלון מלא בפחמן דו חמצני. שואלים – איפה בעולם ניתן למצוא פחמן דו חמצני? מה ההשפעות שלו? מה מהמעשים היומיומיים שלנו בני האדם פולט פחמן דו חמצני לאוויר? מסבירים על אפקט החממה ועל קיבוע פחמן.

אפשרות ג': קוביית קרח

מחלקים את הקבוצה לחוליות ונותנים לכל חוליה קוביית קרח. על הקבוצה לעשות מאמץ משותף להאריך את הישרדות קוביית הקרח ככל שניתן לפני שתימס – מותר לשים אותה בצל, לעטוף אותה בחומרים מן הסביבה, לנשוף עליה וכדומה. בסיום התחרות מנתחים את מה שהיה – האם לקבוצה המנצחת היה מנהיג? האם בקבוצה המפסידה היה פחות שיתוף פעולה?

גוף הפעילות

אפשרות א': נהג ומנהיג

מי מחזיק בהגה? מדברים על הקשר ועל הנקודות הדומות בין נהג ומנהיג: מנהיג וגם נהג יוצרים שינוי, הנהג וגם המנהיג מסיעים קודם כל את עצמם ואח"כ את האחרים (דוגמה אישית), לנהג וגם למנהיג יש יעד ומטרה, גם נהג וגם מנהיג צריכים רישיון – לגיטימציה מהקבוצה – גם נהג וגם מנהיג זקוקים לרכב טוב ויש להם אחריות על הנוסעים בו. שואלים: מי מנהיג את העולם/נוהג בעולם? מי יכול "להפנות את הרכב לדרך הנכונה?"

מפזרים על רצפת הכיתה פתקים שעליהם כותבים יחד עם התלמידים מעשים אישיים שיכולים להפחית את התחממות כדור הארץ.
מתחלקים לחוליות ונותנים משימה: על חברי הקבוצה לבחור "נהג" ולהסתדר בטור כאשר הנהג אחרון. כל ה"נוסעים" קושרים את עיניהם והנהג צריך לנווט אותם ולאסוף כמה שיותר פתקים מהרצפה כאשר הוא האחרון בטור והיחיד עם עיניים פקוחות: כאשר הוא טופח על כתף שמאל של זה שלפניו – הבא מעביר את הטפיחה קדימה והבא קדימה עד לראשון בטור שפונה שמאלה. כאשר הוא טופח על כתף ימין – ימינה וכאשר על שתי הכתפיים – כולם ממשיכים ישר. כדי שהראשון יתכופף וירים פתק מהרצפה הנהג (ובעקבותיו כולם) עוצרים ומתכופפים. במהלך כל התחרות אסור לדבר. קבוצה שאספה פתקים רבים יותר – מנצחת. שימו לב –התחרות קשה יותר ככל שטור הילדים ארוך יותר. אפשר לציין זאת כטיפ למנהיגים – ככל שמספר המונהגים רב יותר קשה יותר להנהיג!

 

אפשרות ב': תופסת חממה

מבקשים מהילדים לציין גורמים המגבירים את אפקט החממה ורושמים אותם בטוש על הבלונים הצבעוניים. משחקים תופסת – ממנים "תופס" שצריך לרדוף ולפוצץ בלונים צבעוניים בלבד – לנטרל גורמים שמגבירים את התחממות כדור הארץ. ממנים מנהיג, שבידו משרוקית. על כל שאר הילדים להחליף את הבלון שבידיהם עם בלון בידיו של חבר כל פעם שהמנהיג שורק במשרוקית. תופס שפוצץ בלון ירוק נפסל. ניתן להחליף מנהיג אחת לכמה דקות.
מאמצים עץ. פרויקט אמץ שיטה בנגב. תצלום: אנצ'ו גוש
מאמצים עץ. פרויקט "אמץ שיטה" בנגב. תצלום: אנצ'ו גוש

סיכום

אפשרות א': נטיעות

עורכים נטיעות בחצר בית הספר ומגדילים את הריאות הירוקות בסביבה הקרובה.

 

אפשרות ב': עץ בלונים

בונים עץ בלונים מהבלונים הירוקים – מאגדים את כל הבלונים לזר גדול, יוצרים גזע מגיליון בריסטול חום. מוסיפים עוד בלונים כך שיש בלון ירוק לכל ילד. מסבירים על חשיבות העצים בקיבוע פחמן והקטנת אפקט החממה. מבקשים מכל ילד לכתוב על הבלון שלו (שעל ה"עץ") מעשה שהוא מתחייב לבצע בשבוע הקרוב על מנת להפחית את התחממות כדור הארץ. מציבים את עץ הבלונים בכניסה לבית הספר ולידו שלט עם סלוגן שחיברו ילדי קבוצת המנהיגות יחד למניעת התחממות כדור הארץ.

 

אפשרות ג': נוהגים נכון – מנהיגים נכון

מסכמים ומעלים יחד את הדרכים שבהן יכול כל תלמיד להפחית את אפקט החממה. כל תלמיד מתחייב לשינוי התנהגותי אחד שיבצע עד לפעילות הבאה ואשר יקטין את פליטת הפחמן שלו. מתחלקים לחוליות וכל חוליה מכינה סטיקר לרכב שעליו סלוגן הקשור לזיהום אוויר ופליטת פחמן והמעודד התנהגות נכונה.

משימות המשך

מבקשים מחברי קבוצת המנהיגות לבצע, עד למפגש הבא, אחת או יותר מהפעילויות הבאות:
  1. ארגון משחק בלונים לכל אחת מכיתות השכבה שלהם, בדומה למה שעשו בפעילות – כל כיתה תציב את עץ הבלונים שלה ויחד יווצר יער בלונים בית ספרי למניעת התחממות כדור הארץ.
  2. חיפוש ביוטיוב של סרטון מעניין, מצחיק או מיוחד שעוסק באפקט החממה והקרנתו בכיתות.
    דוגמאות לסרטונים אפשריים:
    אפקט החממה | המדע של אפקט החממה | ראיון לילדים על איכות הסביבה
  3. תיעוד מצולם של יום שלם מהבוקר עד הערב והכנת פלקט המנתח ומצביע על נקודות לשיפור מבחינת פליטות הפחמן (איך נסעתי לבית הספר, מה אכלתי, איך ביליתי וכדומה).

הצעות נוספות לפעילויות

  1. תחרות מיחזור בית ספרית
  2. תחרות יצירה בחומרי מיחזור
  3. הכנת שלטי מפסק לקידום כיבוי האור
  4. בניית שבשבות המבוססות על אנרגיית רוח
  5. חיבור בנושא "האקלים בשנת 2060"
  6. מזג אוויר – בניית תחנת מדידות לבדיקת ההתחממות ולמעקב אחריה.
מפסק לקידום כיבוי האור: צילום: קקל
מפסק לקידום כיבוי האור: צילום: קק"ל