מפגש שביעי: ארץ מולדת – יום העצמאות

את קופסה קופסתנו, את גואלת אדמותינו. הקופסה הכחולה וארץ ישראל
את קופסה קופסתנו, את גואלת אדמותינו. הקופסה הכחולה וארץ ישראל
להנהיג = לחלום, להאמין וליישם
זמן בשנה: חודש אייר (מאי)
מיקום: בחצר בית הספר
משך הפעילות: שיעור אחד
רציונל: התלמידים יכירו את סיפור הקמתה של מדינת ישראל ומונחים בתולדות הציונות וההתיישבות. התלמידים יפנימו את החשיבות של החיבור בין ציונות לאקולוגיה.

מטרות הפעילות

  • היכרות עם נקודות מתוך סיפור הקמתה של מדינת ישראל.
  • הבנת הקשר של קק"ל לתהליך הקמת המדינה ולביסוסה.
  • המחשת ציונות עדכנית וציונות אקולוגית.

מהלך הפעילות – טבלה

אפשרות א' אפשרות ב' אפשרות ג'

פתיחה

פתקי מעשה ציוני

קומיקס ציוני

מנהיגים ציוניים

גוף הפעילות

הרצל אמר

האנשים מאחורי ההכרזה

בינגו מגן דוד

סיכום

תערוכה – מה יהיה

חמשירים – ציונות ואקולוגיה

המגילה שלנו

מהלך הפעילות – פתיחה

אפשרות א': פתקי מעשה ציוני

מחלקים לתלמידים פתקים ומבקשים מכל אחד לכתוב מעשה מהעולם שסביבו – או מסיפורים שלמד או שמע – שהוא לדעתו מעשה ציוני. אוספים את הפתקים ומקריאים (בעילום שם) את המעשים השונים. מסדרים את המעשים הציוניים שהועלו לפי רצף היסטורי (ללא הסבר לתלמידים). שואלים:
  • לפי מה מסודרים הפתקים?
  • האם יש משמעות לזמן בהגדרה "מעשה ציוני?"
  • האם יש הבדל בין העשייה הציונית בעבר לעשייה הציונית היום?
  • האם ייתכן שמושג גדול ומשמעותי כ"ציונות" ישתנה לאורך השנים? איך ולמה?
  • "מהי ציונות?" במה מתבטאת למעשה ציונות כיום?

 

אפשרות ב': קומיקס ציוני

פעילות קומיקס ציוני מתוך חוברת ישראל שלנו – עמוד 29. כדי לקצר את משך הפעילות מחלקים לכל תלמיד תמונת קומיקס אחת, מקציבים 3-2 דקות להשלמת המשפטים, ואז עורכים סבב זריז בין התלמידים, מסבירים מה רואים בתמונה ומזמינים אותם להקריא את שכתבו בבועת הטקסט.

 

אפשרות ג': מנהיגים ציוניים

מבקשים מהתלמידים לנקוב בשמותיהם של מנהיגים ציונים שהם מכירים. סביר להניח שיעלו שמות כמו הרצל, בן גוריון... כותבים את שמות המנהיגים שצוינו על בריסטול על פי סדר כרונולוגי (מציירים ציר זמן). בודקים איפה על הציר יש יותר מנהיגים – סביר להניח שרוב המנהיגים ששמותיהם יעלו שייכים לעבר. מנהלים דיון בעקבות התמונה שנוצרה:
  • האם הציונות עדיין רלוונטית?
  • מיהם המנהיגים הציונים בימינו?
  • מהי ציונות כיום?
  • האם אתם תופסים את עצמכם כציונים?

גוף הפעילות

אפשרות א': הרצל אמר

מתחילים במשחק המוכר "הרצל אמר" – נותנים הוראות שונות (להרים ידיים, לקפוץ במקום, לשבת, לקום...) רק כשנאמר לפני ההוראה "הרצל אמר" צריך לבצע אותה (אפשר שגם התלמידים ייתנו הוראות).

 

מה עוד הרצל אמר?

מפזרים כרטיסים הפוכים על הרצפה עם ציטוטים של הרצל על חזונו לגבי המדינה היהודית שעתידה לקום בארץ ישראל, ובהתאם, כרטיסים עם הנושאים שבהם עוסקים הציטוטים.

הקבוצה תתחלק לקבוצות שישחקו ביניהן "משחק זיכרון": לפי תור, נציג מכל קבוצה יהפוך 2 כרטיסים. אם הם מתאימים זה לזה, לקבוצה יהיה תור נוסף.

בסיום המשחק מנהלים דיון:
  • איך ראה הרצל את מדינת ישראל?
  • האם הציונות מסתכמת רק בשובו של העם היהודי לציון?
  • האם למעשה עם הקמת המדינה היהודית תמה הציונות?
  • מה דומה ומה שונה בין חזונו של הרצל למציאות היום?
  • מהי למעשה ציונות היום?
  • מה המשמעות של שאיפתו של הרצל לשלמות מוסרית ורוחנית?
מקריאים את הציטוט ומסבירים במילים פשוטות:
 

 

מסבירים: בציטוט זה, כמו בקטע מתוך ספרו של תיאודור הרצל, בפני עם ועולם, שפגשנו במפגש הרביעי העוסק בהקמתה של קק"ל, מגדיר הרצל את הציונות כרעיון מתמשך, החותר ליותר מאשר עצם הקמת המדינה, ולמעשה שואף לשלמות מוסרית ורוחנית.

ציונות, לרובנו, מתפרשת כשאיפה להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל ומאבק יומיומי לשמירה עליה. למעשה רובנו מקשרים את המונח ציונות לאדמה, כיבוש האדמה והשמירה עליה, אך האמת היא שציונות, גם בעיני בנימין זאב הרצל, עולה בהרבה מעבר לגבולות האדמה. היא חלום לחברה ערכית, מוסרית, שיוויונית וצודקת בישראל.

  • אם למעשה מטרת הציונות לא הושלמה, מה אנחנו יכולים לעשות היום כדי לקדם אותה ולעזור להפוך את המדינה לחברת מופת המושתתת על יסודות של צדק, שוויון וסולידריות בהתאם לחזונו של הרצל?
  • "אם תרצו אין זו אגדה": מה האחריות שלנו בהגשמת חלומו של הרצל לשיפור המציאות? בחירה בגישה אקטיבית במאבק היומיומי על דמותה של החברה הישראלית.
  • אפשר בסוף לספר לתלמידים על אמרה מעניינת יפה שכתב הרצל: "חזון משול לכוכב, אין אנו משיגים אותו, אך לפיו אנו מכוונים את דרכינו"

 

אפשרות ב': מנהיגים את הכרזת המדינה

מספרים לתלמידים על האירועים שקדמו להכרזת המדינה. מתארים את הקשיים שנסובו סביב ההחלטה להכריז על המדינה, האתגרים, המניעים והדילמות. נעזרים במערך פעילות "הכרזת העצמאות", עמ' 4 - "רקע".

מתארים לתלמידים את השונות הרבה והפערים האידאולוגיים בין חברי מועצת העם שגיבשו את נוסח מגילת העצמאות. מדגישים את חשיבות המגילה – הנוסח הזה הוא שיגדיר את עקרונותיה וערכיה של המדינה החדשה.

ממשיכים לפעילות "האנשים מאחורי ההכרזה" מתוך מערך הניידת "הכרזת העצמאות", עמ' 7.

מחלקים את הכיתה לשלוש חוליות. כל חוליה מקבלת קטע מידע על מנהיג ציוני: הרצל, בן גוריון, חיים ויצמן. על כל אחת מהחוליות לדלות מתוך קטע המידע שלה חמש תכונות שאפיינו את המנהיג שקיבלה ולהציג אותן בפנטומימה (בתורה) לחברי הכיתה.

 

אפשרות ג'

בינגו מגן דוד ודגל ישראל מתוך חוברת ישראל שלנו – עמוד 8.

הכר את המנהיג הציוני

  • דוד בן גוריון
  • חיים וייצמן
  • בנימין זאב הרצל

סיכום

אפשרות א': חמשירים – ציונות ואקולוגיה

ציונות אקולוגית: שואלים את התלמידים – מה הקשר בין ציונות ואקולוגיה? מומלץ להיעזר בעזר הליבה להמחשה. מחלקים את הכיתה לחוליות, וכל חוליה כותבת חמשיר על הקשר בין ציונות ואקולוגיה.

 

אפשרות ב': תערוכה – מה יהיה?

מה יהיה: כל תלמיד מצייר תמונה של ישראל כפי שתיראה בעיניו בעוד 50 שנה. יש להנחות את התלמידים להתייחס להיבטים שונים, ובהם חברה, סביבה ואקולוגיה. עורכים תערוכה כיתתית. התמונות ייתלו ויוצגו לכלל התלמידים. מתחת לכל תמונה ייתלה דף חלק. התלמידים יסתובבו בין התמונות. מתחת לתמונות "אופטימיות וחיוביות" יכתבו התלמידים את תשובתם ל"מה עליי לעשות כדי שנגיע לשם". מתחת לתמונות "פסימיות ושליליות" יכתבו את תשובתם ל"מה עליי לעשות כדי שלא נגיע לשם".

אחרי הצגת התמונות והכיתובים של התלמידים, חשוב לקשר בין העשייה שכל אחד מאיתנו יכול לעשות, לעשייה של קק"ל במשך השנים והשפעתה על הסביבה ודמותה של המדינה.

אפשר להיעזר במערך 8 – כדור הבדולח, ע"ע 38-36, מחוברת ישראל שלנו.

 

אפשרות ג': המגילה שלנו

כותבים את "המגילה שלנו" בהמשך לפסקת החזון מתוך מגילת העצמאות. מנסחים את החזון שלנו לגבי עתידה של מדינת ישראל וכותבים אותו על מגילה מודפסת. את המגילה תולים במסדרון בית הספר.
פעילות "המגילה שלנו" - חלק 4, עמ' 9, במערך הכרזת העצמאות.

משימות המשך

  1. המשך לפעילות הסיכום "מה יהיה" – כל אחד מהתלמידים יבחרו משימה אחת מבין המשימות שהוגדרו "מה עליי לעשות כדי שנגיע לשם" ומשימה אחת מבין המשימות "מה עליי לעשות כדי שלא נגיע לשם". בפגישה הבאה, כל תלמיד יציג את הרעיונות שלו לביצוע שייצור את השינוי החברתי הזה.
  2. סיפור משפחתי – התלמידים יחקרו את בני משפחתם (הקרובה והרחוקה) על ההיסטוריה המשפחתית שלהם. כמו כן, יבררו התלמידים עם בני המשפחה מה הייתה המשמעות של קק"ל עבורם כשהיו ילדים (תרומה לקופסה הכחולה, נטיעות ביערות קק"ל...) בתחילת המפגש הבא יציגו כל התלמידים סיפורים משפחתיים המשקפים פרק בתולדות הציונות והמדינה.
  3. מה היה – מה יהיה אילו...? – שואלים את התלמידים "מה היה אלמלא היה הוגה הרצל את הרעיון הציוני?" התלמיד הראשון במעגל יתחיל והבא אחריו ימשיך מאותה הנקודה (דוגמת "דיינו" בליל הסדר). המדריך מוזמן "לשתול" במהלך הסבב שאלות שקשורות לקק"ל, דוגמת: "מה היה קורה אילו הרצל לא היה מייסד את הקונגרס הציוני?" "מה היה קורה אם בקונגרס החמישי לא הייתה מוקמת קק"ל?" "מה היה קורה אלמלא הוקם מפעל הייעור של קק"ל?"
    בסבב הבא, שהפעם יתחיל מהסוף ויתקיים בכיוון ההפוך, ישאל המדריך שאלה הפוכה, מעוררת תקווה, "מה יהיה אם (כש) החברה שלנו תהיה חברה מתוקנת?" ברוח קריאתו של הרצל (אלטנוילנד): "הציונות היא לא רק הערגה לחלקת הארץ המובטחת לעמנו היגע, אלא גם הערגה להגשמה ערכית ורוחנית".
  4. כיתת המנהיגות תארגן בבית הספר מסכת יום העצמאות.
סמל קקל ליום העצמאות ה-65 של מדינת ישראל
סמל קק"ל ליום העצמאות ה-65 של מדינת ישראל

הצעות נוספות לפעילויות

  1. תחרות שירי ארץ ישראל (לפי מילה, נושא, אות...)
  2. פעילות "ללכת בשבילי קק"ל" .
  3. תחרות עיצוב סמל יום העצמאות הבא של קק"ל.
  4. השוואה בין מפת רכישת הקרקעות של קק"ל לבין גבולות המדינה במפת החלוקה של האו"ם.
  5. שעשועון פיצוחים ליום העצמאות
  6. הקראת סיפורים על התיישבות ורכישת קרקעות.

טפסים וחומרי עזר המצורפים למפגש

מהלך הפעילות: חוברת ישראל שלנו
גוף הפעילות: מערך הכרזת העצמאות
משימות המשך: מסכת יום העצמאות
הצעות נוספות לפעילויות: ללכת בשבילי קק"ל
עזר ציטוטים מדברי הרצל ובולי קק"ל