מפגש שמיני: עצים בארץ התנ"ך

עץ מהתנך – מי מכיר?
עץ מהתנ"ך – מי מכיר?
להנהיג = להיות כמו עץ עם שורשים וכנפיים*
 
*מתוך הספר "תמונות מבית הספר העממי"/אמנון שמוש
והיה כמובן המורה לעברית. הוא נתן לנו לכתוב חיבור, "מה אני רוצה להיות שאהיה גדול". אני ישבתי וחשבתי והתעצבנתי. לא ידעתי מה לכתוב. אחר-כך כתבתי וכתבתי כאילו אחז אותי בולמוס. אני רוצה להיות גם עם שורשים, גם עם כנפיים, כתבתי. למה חייב אדם לוותר על השורשים, אם ליבו חפץ בכנפיים? (כתבתי שלושה סימני שאלה, אחר כך מחקתי שניים). השורשים מפסידים כל כך הרבה, כשהם תקועים באדמה ואינם יכולים לרחף ולראות את נופו האדיר של העץ שהם חלק ממנו ואת היער הגדול שהעץ כולו הוא חלק ממנו. והציפורים שעל העץ, שזכו ויש להן כנפיים, חסרות הן את האחיזה בקרקע. קניהן תלויים בחסדיה של רוח סערה ובחוסנו של העץ, שבסתר ענפיו הן חוסות. על כן, סיימתי, כשאהיה גדול אני רוצה להיות אדם עם שורשים וכנפיים.
זמן בשנה: חודש סיוון (יוני)
מיקום: בחצר בית הספר
משך הפעילות: שני שיעורים
רציונל: התלמידים יכירו מגוון של עצי ארץ ישראל ואת הקישור שלהם למקורות ולמורשת, וכן ייחשפו לתרומתה של קק"ל למפעל הייעור, לתחומים של מחקר ופיתוח בתחום העצים והיערנות, וליישום שיטות חקלאיות שונות.

מטרות הפעילות

  • היכרות עם מגוון עצים ארצישראליים.
  • הסתכלות השוואתית על עצים בתקופת התנ"ך והיום.
  • המחשת חשיבות מפעל הייעור.
  • הכרת עצים המופיעים במקורות היהודיים.

מהלך הפעילות – טבלה

אפשרות א' אפשרות ב' אפשרות ג' אפשרות ד'

פתיחה

תועלות העץ

חידון עצי התנ"ך

תה ופירות

מנהרת הזמן – חזרה לימי התנ"ך

גוף הפעילות

סיור בחצר בית הספר

חידות וחידודים

אדריאנוס המלך

הלוך הלכו העצים

סיכום

בחירות

חידון בנושא עצים

תופסת עצים

האגדה על שבעת המינים

מהלך הפעילות – פתיחה

אפשרות א': תועלות העץ

מספרים ומזכירים נקודות מפעילויות קודמות שעסקו בתועלת העץ. מחלקים את התלמידים לחוליות ונותנים לכל חוליה כרטיסייה הממחישה את אחת מתועלות העץ. כל חוליה ממחיזה את התועלת שקיבלה לקבוצה.

היות שהמפגש עוסק ב"עצים בארץ התנ"ך", ממקדים את התלמידים בתועלות העץ בתקופת התנ"ך ובודקים מה ההבדלים העיקריים בין התועלות היום לתועלות בתקופת התנ"ך, שבה הטכנולוגיה לא אפשרה לאדם את רמת החיים שיש לנו היום, ותפקיד העץ היה משמעותי הרבה יותר כמקור הזנה, הגנה, מחסה, ריפוי ועוד.
ראו חוברת "עצים בארץ התנ"ך", "מימי המקרא עד ימינו – היסטוריה של היער", עמ' 6-5.

שאלות לדיון:
  • אם בתקופת התנ"ך העץ היה משמעותי יותר לאדם, האם שמרו אז על העצים יותר?
  • האם לעובדה שתועלות העץ שונות בין התקופות יש השפעה על אחריותנו לעצים?

 

אפשרות ב': חידון עצי התנ"ך

מבקשים מהילדים להזכיר סיפורי תנ"ך שנכללים בהם עצים. חדים חידות לגבי עצים הנזכרים בתנ"ך ובחגי ישראל (מומלץ להביא לפעילות ספר תנ"ך או לבקש מאחד התלמידים להביא).
משוחחים עם התלמידים על העובדה שצמחים רבים שנזכרים במקרא ידועים עד היום.
כבר בספר בראשית, עם בריאת העולם, נטע אלוהים עצים בגן עדן: "ויטע אלוהים גן עדן מקדם" (בראשית ב' 8), וחשיבותו של העץ לאדם מוזכרת פעמים רבות בתורה ובמקרא.
אחרי החידון אפשר לשחק במשחק "אמבות" בהתאמה לנושא שלנו. במשחק "אמבות" מציינים בכל פעם מספר אחר – והתלמידים צריכים להסתדר בקבוצות לפי המספר. ואילו כאן – אחרי החידות, יקבלו התלמידים מדבקות עם שם של עץ שכל אחד ייצג. הפעם המדריכים יקראו בשם כללי שלפיו יתחלקו הילדים לקבוצות (לדוגמה – 7 המינים; 4 המינים; עצים הקשורים לראש השנה; ליום העצמאות..)

 

אפשרות ג': תה ופירות

מכינים תה צמחים עם צמחי תבלין וארוחה קלה, שכוללת זיתים, חרובים, תאנים... פירות עצי התנ"ך לפי העונה והאפשרויות.
מבקשים מהתלמידים לנחש מה הקשר בין המרכיבים השונים בכיבוד.
מספרים על עצי התנ"ך בארץ ישראל. אפשר להיעזר במבוא לחוברת עצים בארץ התנ"ך.

 

אפשרות ד': מנהרת הזמן – חזרה לימי התנ"ך

מבקשים מהתלמידים לשכב על הגב ולעצום עיניים. עושים לתלמידים דמיון מודרך של חזרה אחורה בזמן לתקופת התנ"ך.
מתארים סיטואציה שבה הם בביתם, מול המחשב, כשהטלוויזיה עובדת, לאט לאט הדברים המוכרים להם נעלמים (אפשר לתאר אותם מתעופפים ונעלמים), המחשב, הטלוויזיה, מכשירי האלקטרוניקה, החשמל, המבנים, ביתם, הרהיטים הנוחים, כלי הפלסטיק, המכוניות בכבישים נעלמות, האספלט, הלבוש שלהם משתנה... והם מוצאים עצמם ילדים למשפחת רועי צאן בארץ התנ"ך. מתארים את הסביבה, מה יש בה, הטבע הנגלה לעיניהם (אחרי שדמיינו מה כבר אין...) ומתארים סיטואציה שבה הם צריכים לנדוד עם משפחתם בעקבות המרעה. נותנים להם להישאר עם התחושה של חיים ללא טכנולוגיה והפינוקים שאנו רגילים בהם.
בסוף ה"דמיון המודרך" שואלים את הילדים איך הרגישו, מה הפחיד אותם ומה נתן להם ביטחון. מה משמעות ה"עץ" בתקופה כזאת (ביטחון, מחסה, מקור מאכל, פרנסה, ריפוי, מקור חומרי גלם לבניית בית, ריהוט וכלים...) מדברים עם הילדים על חשיבות העץ לאדם בתקופת התנ"ך לעומת תקופתנו אנו שבה הטכנולוגיה מאפשרת לנו לספק את צרכינו הבסיסיים.

גוף הפעילות

אפשרות א': סיור בחצר בית הספר

מחלקים את הקבוצה לחוליות ונותנים לכל חוליה קטע מידע על אודות עץ בחצר בית הספר, מתוך חוברת עצים בתנ"ך. עורכים סיור בחצר בית ספר, שבמהלכו על החוליות לזהות את העצים שלהן ולציין בפני הקבוצה שלוש עובדות מיוחדות, מרגשות או "מגניבות" מתוך המידע שקיבלו.

 

אפשרות ב': הכנת חידות וחידודים

מחלקים את הקבוצה לחוליות ונותנים לכל חוליה קטע מידע על אודות עץ מחוברת עצים בתנ"ך. כל חוליה צריכה להכין 3 חידות מסוגים שונים על העץ שלה.

 

אפשרות ג': אדריאנוס המלך

ממחיזים עם התלמידים את המדרש "מעשה באדריאנוס המלך".
הערה: אם כבר המחזתם עם התלמידים במשל יותם, כדאי לשנות מתודה – חלקו את הסיפור לחלקים ותנו לתלמידים להקריא ולסדר לפי הסדר.

בתום ההצגה ערכו דיון:
  • מה אנחנו לומדים מהטקסט?
  • למה דואג הזקן?
  • מדוע בחר הזקן דווקא לנטוע עץ תאנה ואחר כך להביא את פירותיו למלך?
  • מה הקשר בין סיפור זה לאחריות?
  • אחריות למה? למי?
  • האם גם הקיסר אדריאנוס הפגין אחריות בסיפור הזה?
  • היכן אפשר לראות מצבים דומים כיום לסיפור זה שבו אדם אומר – "למה לי להתאמץ בשביל אחרים"?
  • בתשובתו של הזקן לאדריאנוס מסתתר יסוד חשוב של סבלנות" (אם אזכה אוכל, ואם לאו יגע אני לבני").
  • אילו מעשים אתם עושים בכיתה או במשפחה שמחנכים לסבלנות?
  • האם זה בכלל חשוב – סבלנות בעידן שבו הכל מהיר?
  • ובהקשר של מנהיגות ועשייה לטובת העתיד:
    איפה אנחנו, כמו הזקן בסיפור, יכולים לטעת?
  • איך נוכל ליצור תרבות של "נטיעה" בכיתה / בשכבה / בבית הספר שלנו?
לסיכום הפעילות – "לטעת עץ" או לחלק פירות יבשים. מה יכולים להיות ה"עצים" שלנו?

 

אפשרות ד': "הלוך הלכו העצים"

הפעילות מבוססת על משל יותם (ספר שופטים פרק ט', פסוקים ח'-ט"ו). מידע והרחבה בנושא משל יותם ופרשנותו מופיעים תחת פרק "מקורות מידע נוסף".

ממחיזים את המשל ודנים בפירושו:
  1. מי הן הדמויות במשל?
  2. למה נבחרו עצים אלו דווקא (עצי פרי, שבעת המינים, לעומת האטד – עץ סרק קוצני)?
    אפשר להרחיב ולבקש מהתלמידים לציין עצי פרי נוספים ועצי סרק נוספים ולציין על כל עץ את תועלתו לאדם.
  3. האם יש משמעות לסדר הופעת העצים במשל יותם?
  4. כיצד קרה שהאטד הפך למלך על כל העצים? מה היה התנאי של האטד להסכמתו למלוך?
  5. מה המסר? כלפי מי הביקורת (דמוקרטיה, שלטון מוסרי, אחריות השכבות החזקות)?
שאלות על מנהיגות:
  1. מהי הביקורת המובאת במשל וכלפי מי היא מופנית?
  2. לגבי האטד:
    • האם שליחות סותרת מנהיגות? האם שלטון בהכרח משחית?
    • איפה אנחנו פוגשים את הדילמה שבין שירות ושליחות למנהיגות?
  3. הזית, התאנה והגפן:
    • האם יש ביקורת גם כלפי הזית, התאנה והגפן? מהי?
    • במה תרמו העצים שסרבו למלוך להמלכתו של האטד? מה הייתה התוצאה עבורם?
    • במה תורמים האנשים לבחירת מנהיג?
    • מהי האחריות של כל אחד מהחברים בחברה / בכיתה לבחירת מנהיג? ובאשר לדרך שבה המנהיג מנהיג את הקבוצה?
  4. ממשל יותם אנו לומדים הרבה על הקשר בין תרומה, שוויון, אחריות, בחירה, נתינה, שונות וסובלנות, מעורבות ומנהיגות. מה למדנו בהקשר של כולנו שווים, כולנו מעורבים, כולנו אחראים?
  5. מנהיגות סביבתית – איך אנו בעקבות הבנת המשל והנמשל של משל יותם יכולים להנהיג מהפכה סביבתית-חברתית על מנת לשמור על הטבע?

 

פעילויות נוספות המבוססות על משל יותם:

הזית, התאנה והגפן – מהי התרומה של כל אחד מהעצים?
מתחלקים לשלוש קבוצות. כל קבוצה בודקת עץ אחר ובוחנת בעזרת קטעי מקורות (בחוברת עצים בארץ התנ"ך: זית - עמ' 23; תאנה - עמ' 27; גפן - עמ' 21):
1. מה מיוחד בעץ הזה (זית – שמן, תאנה – פרי, גפן – יין)?
2. למה הייתם ממשילים את תרומתו של העץ?
3. מה היו למעשה שיקוליו של העץ בתשובתו להצעה למלוך? שיקולי מחיר ורווח? (במה שונים האטד ושיקוליו מיתר העצים?)
חוזרים למליאה ומציגים את המשמעויות.

 

תרומה לחברה

התלמידים ידמו את עצמם לעץ. כל אחד יגיד מה היה מוכן לתרום אילו היה מתבקש להעניק מפריו לחברה. מהו הטוב שבך שאותו אתה מוכן לתת לאחרים? גם כאן אפשר להציג את שאלת המחיר (כפי שהתבטאה במקרה הזית, תאנה והגפן).
כל ילד יקבל נייר גזור בצורת פרי ויכתוב מה מפריו הוא יכול לתרום לחברה.

להרגיש את ההיסטוריה
להרגיש את ההיסטוריה

סיכום

אפשרות א'

סיכום הסיור – עורכים בחירות בין העצים. לחברי חוליה אסור לבחור בעץ שלהם והם מחויבים לבחור בחירה אחת. מכתירים את העץ המנצח ומציבים לידו שלט שהכינו עבורו כל הקבוצות יחד.

לסיכום – מספרים מעט על ממשק יערני ועל מו"פים קק"ליים בתחום היערנות.



אפשרות ב'

כל חוליה בתורה מציגה לקבוצה את החידות שהכינה. בסיום החידון – מכתירים את "מלך היער" שזכה במרב הנקודות. המדריך מוסיף חידות שונות על עצים מתוך חוברת עצים בתנ"ך.

לסיכום – מספרים מעט על ממשק יערני ועל מו"פים קק"ליים בתחום היערנות.



סרטונים וכתבה בנושא:

  1. מדוע לפי האגדה זכו שבעת המינים להיבחר?
  2. אילו תכונות מנהיגותיות גילו שבעת המינים שזכו להכרה כזאת אצל אלוהים?
  3. האם מנהיג צריך להסתכל על טובתו האישית או על המטרה שלשמה הוא קיבל את תפקידו?
  4. מה קורה במציאות ובמנהיגות שאנו פוגשים היום?

 

פעילות יצירתית בקבוצות:

  • לו הייתם אתם צריכים לבחור שבעה מינים שבהם תתברך ארץ ישראל, אילו פירות הייתם בוחרים?
  • התלמידים יציירו / יפסלו / יגזרו מעיתונים 7שבעה מינים חדשים משלהם שבהם תתברך ארץ ישראל, ויכתבו מהן התכונות המיוחדות של כל אחד מהם.

משימות המשך

  1. הנבטת זרעי עצים וגידולם לשתילים לנטיעה לשם ריבוי העצים והתחדשות היער – איסוף זרעי עצים, זיהויים, מיונם, איסוף מידע על הזרעים ולימוד כיצד להמשיך לטפל בהם (למשל, האם לקלף את הקליפה – שקד / צנובר... היכן נכון לשתול ועוד); השריית הזרע במים והתפחתו; זריעה והנבטה בעציצים / אסלות / כיורים ישנים או בקרטוני חלב (יש לזכור לנקב חור לניקוז המים); שילוט; טיפול ומעקב.
  2. שילוט העצים בבית הספר ובסביבתו. השילוט יכלול את שם העץ, מידע מצומצם על העץ ופסוק(ים) שבו נזכר העץ במקורות.
  3. עיבוד עכשווי למשל יותם והצגתו לכיתות בית הספר.

הצעות לפעילויות נוספות

  1. תחרות שירי עצים.
  2. משחק שניצל בורשט עצים.
  3. יצירה מחומרי עצים.
  4. המצאת אגדות עם.
  5. תופסת "חבק עץ". הילדים בורחים מהתופס. ילד שמחבק עץ, אסור לתופס לתפוס אותו. מי שנתפס הופך להיות תופס.
  6. מספרים אגדת עם על עצי התנ"ך מתוך המורשת היהודית (אפשרויות לבחירה בלינקים בסוף המערך).
  7. ממחיזים את הקטע של אהוד קלפון "שיחת העצים בט"ו בשבט" – כל אחד מהתלמידים מקבל תפקיד של עץ. דרך התפקיד וההצגה ילמדו הילדים על העצים השונים.
  8. השמעה / תזמורת בצורת לשירים שבהם מופיעים עצי התנ"ך וניתוחם. (אדווה – כאן קישור למילות השירים המופיעים תחת פרק עזרים):
    a. אל בורות המים – נעמי שמר
    b. פירות חמישה עשר – נעמי שמר
    c. סימן שעוד לא הגענו – נעמי שמר
    d. הנחמה היחידה

טפסים וחומרי עזר המצורפים למפגש

מהלך הפעילות: חוברת עצים בארץ התנ"ך | חידות העצים בתנ"ך ובחגי ישראל
גוף הפעילות: מעשה באדריאנוס המלך | משל יותם
הצעות לפעילויות נוספות: משחק שניצל בורשט עצים | שיחת העצים בט"ו בשבט