מפגש ראשון: תפקחו את העיניים, הסתכלו סביב!

צילום: אנצ'ו גוש. ארכיון הצילומים של קק''ל
צילום: אנצ'ו גוש. ארכיון הצילומים של קק''ל
להנהיג = להתבונן, להקשיב ולשאול: מה צריך לשנות? איך אפשר להשפיע?
זמן בשנה: חודש תשרי (ספטמבר)
מיקום: בחצר בית הספר
משך הפעילות: שני שיעורים
רציונל: התלמידים יכירו את הסביבה הקרובה, יבינו את חשיבות היציאה אל הטבע וייחשפו לראשונה לתכנית השנתית.

מטרות הפעילות

  • הבנת חשיבות היציאה מהכיתה
  • היכרות עם הסביבה הקרובה
  • הצגת התכנית השנתית
  • גיבוש והיכרות
  • פתיחה לנושא המנהיגות וחשיבות קבוצת המנהיגות

מהלך הפעילות – טבלה

אפשרות א' אפשרות ב' אפשרות ג' אפשרות ד'
פתיחה משחק השקט קומיקס משפחה בטבע ומשפחה בבית משחק מנהיגות
גוף הפעילות דואר סביבה תצפית על ציפורים סקר נוף מעגלי המנהיגות שלי
היכרות עם קק"ל על אודות קק"ל – עזר הליבה, תליית פוסטר קופסה כחולה על אודות קק"ל – עזר הליבה, תליית פוסטר קופסה כחולה על אודות קק"ל – עזר הליבה, תליית פוסטר קופסה כחולה
סיכום כללי התנהגות ו"חוזה" שנתי כללי התנהגות ו"חוזה" שנתי כללי התנהגות ו"חוזה" שנתי

מהלך הפעילות - פתיחה

אפשרות א': משחק השקט

משחק השקט: יושבים דקה וחצי בלי לדבר ובלי לזוז ומאזינים לסביבה.
שואלים: למי היה קשה? למה? (אנחנו רגילים לכיתה ולמסדרונות הרועשים, לא רגילים לעצור את המירוץ). מזמינים את התלמידים לספר על דברים שהופתעו לשמוע או לראות. שואלים מי אוהב להיות בחוץ ולמה.

שואלים: למה חשוב לצאת החוצה?
  • בריאות
  • כיף
  • היכרות עם הסביבה
  • התמודדות עם תנאי חוץ
  • שמירה על הסביבה.

 

אפשרות ב': קומיקס משפחה בטבע ומשפחה בבית

מחלקים דפים עם איור משפחה בטבע מול משפחה בבית או כרטיסיות משפחה בטבע ומשפחה בבית מעוצבות ומבקשים מהתלמידים למלא את בלוני הטקסט של הדמויות.

מזמינים מתנדבים להקריא מה שכתבו ושואלים: למה חשוב לצאת החוצה?

  • בריאות
  • כיף
  • היכרות עם הסביבה
  • התמודדות עם תנאי חוץ
  • שמירה על הסביבה.
  • שואלים – מי אצלכם בבית מחליט אם ומתי יוצאים לטבע? מי מנהיג את המשפחה? מה הופך אותו למנהיג? מהן התכונות הנדרשות ממנהיג?

 

אפשרות ג': משחק מנהיגות

משחקים במשחק מנהיגות: מרחיקים תלמיד אחד מהכיתה וממנים "מנהיג" שכל הכיתה צריכה לחקות את תנועותיו. על המנהיג לעשות סדרת תנועות שקשורות לנושא סביבתי/פעילות שעושים בחוץ (לדוגמה: רכיבה על אופניים, משחק בכדור, ריצה וכדומה) . התלמיד שיצא צריך לחזור ולנחש מי המנהיג ואת מי כולם מחקים וכן איזה נושא מאחד את כל התנועות שביצע.

חוזרים על המשחק מספר פעמים עם מתנדבים שונים (המנהיג הבא יעשה תנועות בנושא אחר – לדוגמה, חיקויי חיות).

שואלים – האם מנהיג הוא מישהו שכולם מחקים אותו? האם זה קריטריון למנהיגות? מהו מנהיג? אילו מנהיגים סביבתיים אתם מכירים?

גוף הפעילות

אפשרות א': דואר סביבה

מגדירים גבולות גזרה (עד איפה מותר להתרחק). מתחלקים לזוגות, כל זוג מקבל מעטפה ואוסף לתוכה חמישה דברים מהשטח שיש להם משהו משותף (כולם עגולים, כולם ירוקים, כולם ארוכים...)

חוזרים לכיתה וכל זוג בתורו פותח את המעטפה ופורס את תכולתה. האחרים צריכים לנחש מה ההגדרה של קבוצת הדברים שלו.

פורסים את כל החפצים ומזמינים נציגים למיין לקבוצות חדשות. רשימת קבוצות אפשריות:

  • כל הדברים הטבעיים מול כל הדברים ששייכים למעורבות האדם בסביבה
  • דברים שקשורים לצמחים ודברים שלא
  • דברים שקשורים לבעלי חיים ודברים שלא
  • דברים מתכלים ודברים שלא מתכלים
  • דברים מועילים לסביבה ודברים שמזיקים לה
  • ועוד ועוד...
עורכים הצבעה – מה הדבר הכי לא צפוי שהיה במעטפות? מעניקים פרס למי שהביא אותו. אפשר לנתח את החפץ ולנהל דיון סביבו (אם חפץ טבעי או תוצר ההתערבות האנושית).

 

אפשרות ב': תצפית על ציפורים

מחלקים את התלמידים לחוליות ומתפזרים לתצפית על ציפורים. ניתן להשתמש במשקפות, במגדירי ציפורים. מוציאים מכל חוליה "משקיף" שתפקידו לתצפת על המתצפתים. מדריכים בצד את המשקיפים לצפות בקבוצה, להסתכל כיצד היא ממלאת את דף התצפית, כיצד מתחלקים התפקידים בין החברים בה. מבקשים מהמשקיפים לשים לב אם יש מנהיג לקבוצה, מיהו ומה מאפיין אותו. לאחר התצפית ואיסוף דפי התצפית מזמינים את המשקיפים לדבר במליאה ולספר מה ראו. מדברים על חשיבות המנהיג, תכונות שנדרשות ממנהיג, כיצד הופכים למנהיג.

לפתיחת דף תצפית באתר המרכז לטיפוח ציפורי בר הקליקו כאן.

 

אפשרות ג': סקר נוף

עורכים "סקר נוף" בסביבה הקרובה. כל ספסל מסתובב עם הפנים אל החוץ, והתלמידים מכינים רשימה של הדברים שהם יכולים לראות סביבם (בגבולות שהוגדרו מראש), מחולקת לקבוצות: השפעות האדם, צמחייה (כמה עצים, כמה שיחים, ניסיון להגדיר אותם, מרכיבים מן החי (ציפורים, חיות שונות). מנסים לכמת את המרכיבים השונים ולהגיע לדיאגרמת עוגה – כמה מרכיבים מכל סוג.

חוזרים למליאה ומנתחים את הנתונים, מדברים על סביבות מופרות יותר ופחות (למשל, מקום המגורים של התלמידים).

שואלים – מי הוא המנהיג בטבע, בסביבה? האם האדם נמצא מעל לטבע?

טופס סקר נוף | טופס סקר נוף מעוצב

 

אפשרות ד': מעגלי המנהיגות שלי

מחלקים את הכיתה לחוליות עבודה ובוחרים שני תלמידים להיות משקיפים. מחלקים פתקים ומבקשים מכל חוליה לצייר חמישה מעגלים זה בתוך זה. במרכז המעגל המרכזי על כל חוליה לכתוב "אני". עכשיו מבקשים מכל חוליה להחליט ולכתוב על כל אחד מהמעגלים המתרחבים קבוצה גדולה יותר שכל ילד שייך אליה, לדוגמה: משפחה, כיתה, בית ספר, עיר, מדינה, עם, עולם וכו'.

מבקשים מהתלמידים לחשוב ולכתוב שמות של מנהיגים שהם מכירים המשתייכים למעגלים השונים. מזמינים נציגים מהקבוצות להקריא דוגמאות מתוך מה שכתבו. שואלים – מי המנהיג במעגל הפנימי ביותר? מציינים שכל אחד מנהיג את עצמו ואת התנהגותו ובכל אחד מאיתנו טמון מנהיג. מסבירים שלאורך השנה בכיתת המנהיגות יתגלה שכל אחד משפיע וחשוב ויכול להנהיג את חבריו.

מבקשים מהמשקיפים לתאר את מה שראו בתהליך העבודה. שואלים – האם היו מנהיגים לחוליות? במה התבטאה המנהיגות שלהם? האם הם סייעו לעבודת הקבוצה?

מספרים על קק"ל באמצעות עזר הליבה. להנאתכם ולהמחשת עזר הליבה בצורת מצגת וירטואלית.

תולים על לוח המודעות של הכיתה את כרזת "קופסה כחולה- קטנה אבל גדולה" ומבקשים ממתנדבים לבוא ולהצביע בכל פעם על תחומי פעילות בכל אחד מצבעי הסמל – חום, כחול וירוק, אותם הכירו באמצעות עזר הליבה.

שואלים – למה חשוב לקק"ל לקדם מנהיגות סביבתית? מסבירים בקצרה מהי ציונות אקולוגית.

מספרים על התכנית השנתית בכיתת המנהיגות ועל המטרות שלה: קבוצת המנהיגות תקבל את הכלים להנהיג את בית הספר בנושאים של ציונות אקולוגית. שמירה והכרות עם הסביבה הקרובה, טיפוח חצר בית הספר, הכרות עם נושאים שונים הקשורים לסביבה, פיתוח מודעות סביבתית ושאיפה למעורבות אקולוגית.
כרזה מאתר הצפרות הישראלי
כרזה מאתר הצפרות הישראלי

סיכום

מנסחים כללי התנהגות במהלך המפגשים ובפעילות המיוחדת שמונחית על ידי חברים – ילדים. מתעכבים על ההבדל בין שיעור בכיתה עם מורה לבין שיעור בחוץ במסגרת המפגש: במפגשי המנהיגות אין מורים ומשגיחים, ולכן המשמעת העצמית היא חשובה כפליים. עורכים חוזה שכל הכיתה חותמת עליו: מזמינים את התלמידים להציע נקודות שחשוב לדעתם להקפיד עליהן (להגיע בזמן, לשמור על משמעת ועל שקט, לבצע את המשימות בצורה הכי טובה, לשמור על קשר טוב בתוך הקבוצה ועם המדריך...) ורושמים אותן על פלקט גדול. מוסיפים לפלקט מטרות כמו הנאה, לימוד, פיתוח מנהיגות, חוויה וכדומה. מבקשים מכל תלמידי כיתות המנהיגות לחתום על החוזה.

משימות המשך

מבקשים מחברי קבוצת המנהיגות לבצע, עד למפגש הבא, אחת או יותר מהפעילויות הבאות:
  1. ארגון משחק דואר סביבה לכל אחת מכיתות השכבה שלהם, בדומה למה שעשו בפעילות.
  2. העברת מצגת עזר הליבה של קק"ל בכיתה מתוקשבת (לאחר שהכירו את צבעי הסמל בפעילות, מזמינים אותם להיכנס ללינק, להכיר את מצגת הליבה ולהציג אותה לחבריהם).
  3. בחירת מנהיג סביבתי והכנת קטע קצר עליו, שאותו יקריאו בפתיחת הפעילות הבאה.
  4. הכנת מחברת לכיתת המנהיגות. בעמוד הראשון של המחברת על כל מנהיג צעיר לרשום נושא אותו היה רוצה לקדם כמנהיג סביבתי בבית הספר ולנמק מדוע נושא זה חשוב בעיניו.

הצעות לפעילויות נוספות

  1. מוזיקה בטבע – הכנת כלי נגינה מחומרים שמוצאים בסביבה שבה התקיים המפגש.
  2. החי מתחת לאבן – כמייצג למרכיבים לא מוכרים בסביבה הקרובה.
  3. סדנת צילום – מצלמים את הסביבה הקרובה. מותנה באפשרות טכנית לארגן מצלמות ולהדפיס תמונות.
  4. פרויקט "הכנסת הסביבה לכיתה" – איסוף חומרים לפינת טבע, הכנת עציצים או אדניות לכיתה, יצירות אומנות מחומרי טבע לתערוכה בכיתה...