פברואר 2021: פנינת טבע ביער עירון

חורש טבעי ואלונים עתיקים ביער עירון. צילום: אדוה קימלפלד, ארכיון הצילומים של קקל
חורש טבעי ואלונים עתיקים ביער עירון. צילום: אדוה קימלפלד, ארכיון הצילומים של קק"ל
מאת: יעקב שקולניק

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ולהכיר את היער שבקרן עירון, שלו חשיבות אקולוגית רבה ותופעות טבע מיוחדות במינן, וגם לבקר בשני חניונים ביער, שבקרבתם תוכלו לטייל וליהנות מתצפיות יפות ומפריחה מרהיבה בעונה
המטיילים בישראל אינם תולים תקוות רבות במדרונות שיורדים מהשומרון לעבר מחלף עירון שבכביש 6 הסואן. מה כבר יכול להסתתר בקרן הזווית שבין היישוב ברטעה למחצבת ורד האדירה, מהמחצבות הגדולות בישראל? ואם עוד נותרו בינינו כמה אופטימיסטים טובי לב במיוחד, גם הם התייאשו לנוכח הקמת העיר החדשה חריש, שסימלה מבחינתם את המסמר האחרון בארון המתים של פינת הטבע הזו. אפילו חניון קק"ל שבשולי היער, צמוד לכביש ואדי עארה, לא עורר במיוחד את תשומת הלב של הציבור. טעות! בפינה האובדת הזו נחבאת פנינת טבע יפהפייה. בין היישובים והמחצבה מתקיים איכשהו, בדרך נס, רצף של שטחים פתוחים. יש כאן שמורות יער מתקופת המנדט הבריטי, יערות ותיקים שנטעה קק"ל, נופים מפתיעים של חורש טבעי ושטחים מעובדים המשמשים מקלט למגוון רחב של צמחים ובעלי חיים.
המתכננים והיערנים ממרחב מרכז בקק"ל ויהל פורת, האקולוג של קק"ל, חקרו את איכויות השטח המקסים והבינו מיד שיש לעשות כל מאמץ כדי להגן ולשמור על המקום. נדמה לנו שלא נטעה אם נאמר שההגנה על היערות שבקרן עירון היא אחת המשימות הדחופות והחשובות ביותר בימינו בשמירה על השטחים הפתוחים בישראל.

חשיבותו של יער עירון

מקומו הגיאוגרפי של יער עירון מקנה לו חשיבות אקולוגית רבה. היער נמצא ב"מחלף אקולוגי", צומת של מסדרונות אקולוגיים המקשרים את רמת מנשה והכרמל עם השומרון ויהודה מצד אחד ואת השומרון ועמק יזרעאל עם מישור החוף מצד שני. העיר חריש, שנוסדה בלב היער ממש, אכן הקטינה מאוד את שטחו, לכן, דווקא על רקע זה חשוב לשמר את צוואר הבקבוק שנשאר.
בישראל המתפתחת נותרו מדרום ומצפון לכאן רק "איים ירוקים", קטנים כל אחד מכדי לקיים אוכלוסיות חיוניות של צמחים ובעלי חיים. במצב הזה עולה מאוד חשיבותם של המסדרונות האקולוגיים שביניהם, המאפשרים מעבר של אוכלוסיות ומעניקים להם אוויר לנשימה.
היער הקטן, שעוטף את חריש, טרם נחקר דיו, אך כבר בסיור חטוף אפשר להיווכח שהוא ראוי לעמוד בזכות עצמו, גם בלי העילה של המסדרון האקולוגי. קחו למשל את האלונים שצומחים בו. ביער מתקיימים, לזה לצד זה אלון התבור, אלון מצוי ואלון התולע. זוהי תופעה נדירה למדי בישראל וכאן היא זוכה ל"שיא גינס" ממש – הנקודה הדרומית ביותר בעולם ששלושת מיני האלון האלה צומחים יחד. נקודת המפגש של מיני האלונים ממחישה את המגוון הגדול של הצמחייה באזור.
מגדל צופי האש של קקל ביער. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קקל
מגדל צופי האש של קק"ל ביער. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

בואו לבקר בשני חניונים ביער

עד שיסומן השביל בח'ירבת חפור, אתם מוזמנים לבקר בשני אתרים שפיתחה קק"ל. הגישה לאתרים אלה קלה ונוחה ברכב פרטי.

חניון יער עירון – כמה מאות מטרים ממזרח למחלף עירון (כביש 65)פונים דרומה לפי השילוט מחצבת ורד. כדי להגיע לחניון יש לפנות שמאלה, אך בשל מחסום הפרדה בכביש יש להמשיך לכיוון המחצבה, להסתובב במקום בטוח ולשוב לפנייה (ווייז: יער עירון).
לאורך כחצי קילומטר, בדרך המקבילה לכביש הציבה קק"ל כמה מקבצי שולחנות פיקניק ובהם שולחנות נגישים. החניון נהנה משילוב של עצי יער נטועים ועצי בר. בקצה החניון יש שולחן אבן שנמצא בצל עץ מרשים של אלון התבור. בחניון פזורים עצים בעלי זרועות קטועות צבועות בצבע כחול. אלה עם עצי אלון התבור שצמחו במקומות שעברו פיתוח והעברתם לכאן נועדה להציל אותם מכליה.

תצפית הר אמיר – פונים מכביש נחל עירון (כביש 65) לכיוון קציר ומעט לפני היישוב מגלים מימין חניון קק"ל ופרגולת תצפית.
תצפית הר אמיר מעניקה מבט יפה על חלקים ניכרים מיער עירון ועל היישוב חריש. אבל זה עוד כלום. העמדה של התצפית במדרון המערבי של רכס הר אמיר, גבוה מעל נחל נרבתא ועמק נחל עירון (ואדי ערה), עושה את המקום לנקודת תצפית נהדרת. מכאן נראים היטב פסגות השומרון שליד שכם ומרחבי מישור החוף שבין גוש דן עד חוף הכרמל. קק"ל הציבה באתר שולחנות פיקניק ושלט פנורמי ובעזרתו אפשר לזהות חלק ניכר מהמראות של המצפור. בינתיים העצים הצעירים אינם מטילים צל רב, אך כאשר יגדלו המצב ישתפר. המצפור משמש נקודת יציאה למסלול טיול רגלי לקניון הנמרים וליער אום ריחן.
כדאי לבקר וליהנות בחניון נחל עירון ובסביבותיו. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קקל
כדאי לבקר וליהנות בחניון נחל עירון ובסביבותיו. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

עצי האביונים בח'ירבת אל-חפור

בח'ירבת אל-חפור לא נערכו חפירות ארכיאולוגיות ובשטח נראים רק גלי אבנים ובורות מים. במקום הזה, כמה צעדים מהכניסה למחצבת ורד, נטעו יערני קק"ל לפני עשרות שנים יער של אורנים וברושים. ביניהם צומחים פה ושם אלוני תבור בעלי גזעים מרשימים, מהגדולים והיפים בארצנו. כתוספת, יש גם כמה עצי חרוב קשישים. יפה עשו היערנים שהותירו את עצי אלון התבור האלה על עומדם. ראשית, הם שימרו כמה מהעצים היפים בארצנו. שנית, הם מילטו את עצמם מצרה גדולה. בעבר, לפני עידן המכונית, העניקו העצים האלה מחסה למי ששירך את דרכו בוואדי עארה, או בדרך הישנה שעלתה לברטעה ולקפין. כך, מכל מקום, זכר חמד ג'מיל קבהה אבו נשד, מזקני הכפר הסמוך אום אל קוטוף. סלם אחמד הרשה אבו ווג'י, שהיה שומר יערות בקק"ל, מספר שעצי האלון בח'ירבת עבאס נקראים שג'ראת אל-פקיר (עצי האביונים הקדושים). בעצים אלה נקשרו אמונות בדבר סגולות מרפא שבהם ניחנו. תושבי הסביבה נהגו לקחת עפר מתחת לעצים אלה ולשרוף אותו. התוצר שימש תרופה עממית נגד כלבת, מחלה שבעבר הייתה חשוכת מרפא.
בדרך כלל עצים קדושים שואבים את קדושתם מאנשי מופת שבצד קברם הם צומחים. אבל לעתים נגזרת קדושתם של עצים מהמסורות שבקרבם חיים שדים. באלוני התבור של ח'ירבת חפור, כך האמינו תושבי הסביבה, חיים שדים. לא סתם שדים רכרוכיים, אלא שדים מסוכנים ממש. לפיכך, אוי לו לפוגע בעצים אלה. השדים המסתתרים בהם יתנפלו על הפוגע בהזדמנות הראשונה שתיקרה בדרכם ויכלו בו את זעמם.
זהירות, שדים. אלון התבור בח'ירבת עבאס. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קקל
זהירות, שדים. אלון התבור בח'ירבת עבאס. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל
עידו רסיס, איש קק"ל, שמע מקבלן כריתה סיפור הקשור בעצים האלה. "באחד הימים נקראתי להעתיק עץ אלון תבור מהעצים שבח'ירבת עבאס", סיפר אותו אדם. "לצורך העתקתו נזקקתי למשאית מנוף שתעביר את העץ ממקומו. פניתי לתושבי האזור לעזרה, אולם כולם סרבו לבקשתי, למרות סכומי הכסף הגדולים שהצעתי להם. בצר לי פניתי לבעל משאית מירושלים. אותו אדם לא הכיר את העצים האלה ועל כן לא ידע שאסור לכרות אותם. הוא כרת עץ אחד ולאחר שסיים את מלאכתו חזר שמח וטוב לב לירושלים, אלא שבדרך התהפך עם משאיתו".
ואנחנו אומרים, לפני שאתם עוקרים עץ, בררו היטב עם מי יש לכם עסק. או מוטב, אל תעקרו עצים בכלל. למה לכם? היו בטוחים שלכל עץ יש שד משלו.
עצי האלון הגדולים האלה זכו לככב ב"השתולים" – סדרת ילדים שהפיקה החטיבה לחינוך של קק"ל.

ערכי טבע מיוחדים ביער

בסקר שערך מכון דש"א (דמותה של ארץ) ביער שעוטף את חריש מציינים את חשיבותו של היער וגם את ערכי הטבע המיוחדים שבו. בחלק המזרחי של היער, ב"קניון הנמרים" שבערוץ נחל נרבתה, פורחת באפריל מישויה פעמונית – צמח נדיר בישראל בעל פרח לבן, גדול ומרהיב עין. זהו המקום הדרומי ביותר בעולם שהמישויה צומחת בו. צמח נדיר אחר הצומח בערוץ הוא העץ בוקיצה שעירה (אולמוס שעיר). זהו עץ נשיר הצומח במקומות שבהם יש זרימה של מים לפחות במשך כמה חודשים. שוב, נחל נרבתה מציין את המקום הדרומי ביותר בישראל ואם כך הוא, זהו גם המקום הדרומי ביותר בעולם שהבוקציה צומחת בו בר.

יש גם עופות. בסקר זואולוגי קצר שערכה קק"ל בקיץ 2020, התגלו ביער של ח'ירבת חפור וסביבותיו קינונים של נץ מצוי, של עקב עיטי ושל חיוויאי – שלושה עופות דורסים. עקב עיטי הוא עוף יציב, שנמצא בסכנת הכחדה בישראל. בנוסף, בתחילת הקיץ נצפו עשרות איות צרעים, עקבים מזרחיים ועיטי חורש שניצלו את היער למנוחת לילה במהלך הנדידה צפונה.
על פי ממצאי הסקר, ביער חיות שלוש קבוצות של צבאים. ביער חי גם דלק הסלעים, טורף נדיר בישראל שאורך גופו כחצי מטר, בעל פרווה חומה וזנב שעיר ארוך. מצלמות שהוצבו ביער גילו מבחר נאה של יונקים ובהם גם חזיר בר, תן זהוב, שועל מצוי, דרבן הודי ונמייה מצויה. ידוע גם על צבוע שמשוטט בסביבה.

התצפיות הללו מלמדות שהיער העוטף את חריש הוא בית גידול חשוב למינים רבים ובכך מתפקד כעוגן טבעי חיוני. אם הצבאים, הצבוע והדלק ובעלי חיים אחרים ייעלמו מהיער בשל פיתוח, ייפגעו קשות אוכלוסיות של בעלי חיים אלה גם במסדרונות האקולוגיים המקושרים אליו.
חורש טבע בח'ירבת חפור. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קקל
חורש טבע בח'ירבת חפור. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל