חמ-מה? מצגת ומערך פעילות בנושא אפקט החממה

איור: ידיים מחזיקות את כדור הארץ

רציונל

קשה לרדת לעומקה של סוגיית שינוי האקלים מבלי להבין את אפקט החממה; הבנה של התהליך הטבעי ושל השינויים שחלו בו בעקבות פעילות אנושית היא חלק בלתי נפרד מהבנת מעגל ההשפעה בין האדם לסביבה – שבמסגרתו כל צד משמש גורם משפיע ומושפע כאחד. באמצעות פעילות חווייתית מבינים המודרכים את חשיבותו של אפקט החממה לקיום חיים על פני כדור הארץ, ומכירים את ההשפעה שיש להתערבות האדם בתהליכים הטבעיים על האקלים, בדגש על חיבור לחיי היום-יום שלהם. כך נסללת הדרך למודעות סביבתית פעילה ולנכונות לחולל שינוי ברמה האישית, הקהילתית והחברתית. הפעילות מתאימה כמבוא או כסיכום לנושא שינוי האקלים.

מטרות

  • היכרות עם המושג "אפקט החממה" והבנת השלכותיו.
  • הבנת הקשר בין פעולות יום-יומיות לשינוי האקלים.
  • העמקת תחושת האחריות כלפי הסביבה ושינוי האקלים.

קהל יעד

קהל יעד: תלמידי תיכון.
משך הפעילות:  45 דקות.
מקום: כיתה מתוקשבת. 

ציוד וחומרים

  • 50 גרם (כ 15- כפיות) שמרים
  • 100 גרם (כ-20 כפיות) סוכר
  • 2.5 ליטר מים חמים
  • 5 כלי ארלנמאייר / קנקלים 1.5 ליטר
  • 5 בלונים (עדיפות לשקופים)
  • 5 מדבקות לבנות
  • טושים
  • מכשיר סלולרי לכל חמישה תלמידים
  • מקרן, מסך ורמקולים
  • קובץ מצגת אפקט החממה
  • כרטיסיות ומערך פעילות

מהלך הפעילות

חלק 1 - פתיחה, חלוקה לצוותים והעמדת ניסוי

נפתח בשאלות:

  • אם ניכנס לחממת מלפפונים ביום קיץ, יהיה לנו שם חם או קר יותר מאשר בחוץ? למה?
  • האם מישהי או מישהו יכולים להסביר בכמה מילים מהו אפקט החממה,
    ואיך הוא קשור לחיים שלנו?

 

אפקט החממה דומה רק בחלקו לדרך הפעולה של חממה. בשני המקרים נכנס אור שמש ומחמם: דרך תווך שקוף של האטמוספרה או החממה. בשני המקרים החום נלכד ליד פני השטח. אבל בעוד שבחממה המבנה מונע מהאוויר החם להתרחק, באטמוספרה החום נלכד באופן מורכב יותר, שנסביר בהמשך.

נדגיש: אפקט החממה הוא הכוח המניע את שינוי האקלים, והיום נלמד על הגורמים לו.

נחלק את הכיתה לחמש קבוצות, וניתן לכל קבוצה כרטיסייה לבחירתה. כל קבוצה תעמיד את הניסוי לפי ההנחיות בכרטיסייה שקיבלה. קובץ כרטיסיות להורדה»

שקופית מהמצגת: כשקרני השמש מגיעות לכדור הארץ

חלק 2 - מצגת והסבר

נקרין את שקפים 2-11 במצגת ונלווה אותם בהסברים.
מצגת אפקט החממה להורדה»

 

שקופית מתוך מצגת אפקט החממה

חלק 3 - הכנת נאום מעלית ("פיץ׳") AI ושאלות

נעצור את המצגת ונציג בקצרה את הצ'אטבוט המבוסס AI שבחרנו:
Claude AI\Google Bard\ChatGPT

נבקש מכל קבוצה להיזכר בתעשייה שבכרטיסיית הניסוי שלה ולשאול את הצ'אטבוט על הקשר בין התעשייה שבחרה לפליטת גזי חממה. לאחר מכן, נבקש להכין נאום קצר/ סרטון ולהציג לכיתה באמצעותו את הקשר בין שני הדברים. נקצה לנושא כ-15 דקות.

עם תום הזמן נזמין כל אחת מהחוליות להציג את נאום המעלית שהכינה ("פיץ'" – נאום קצר בן חצי דקה המעביר את הרעיונות העיקריים בצורה מושכת), ולענות על שתיים-שלוש שאלות מהקהל.

קופית מהמצגת: איך משפיעה התעשייה על המצב?

חלק 4 - "עוגת" גזי החממה ותוצאות הניסוי

נבדוק את תוצאות הניסוי:

  • נציג את התנפחות הבלונים ונסביר: השמרים פולטים פחמן דו-חמצני באופן טבעי (כמו בני האדם ובעלי החיים), בעוד שהתעשיות שסקרנו עושות זאת בעקבות פעילות אנושית. הפחמן הדו-חמצני שקוף, ואינו פוגע באיכות האוויר, אך מגביר את אפקט החממה ומחריף את שינוי האקלים.
  • חשוב להדגיש שלתעשיות שונות יש רמת השפעה משתנה.
שקופית מהמצגת: יש מה לעשות!

סיכום

לסיכום נקרין את שקף 14 במצגת – עוגת פליטות גזי החממה כפי שהיא מתחלקת בין התחומים השונים.

זאת עוגת פליטות גזי החממה האנושיות.

נשאל: אילו מקורות פליטה מתקשרים באופן ישיר לחיי היום-יום שלנו? נביא יחד דוגמאות.

נשאל: מה צריך לעשות כדי להביא לשינוי פליטות? נפרט את הפתרונות: גם שינוי מדיניות של מקבלי ההחלטות והממשלות, וגם שינוי בחיים הפרטיים שלנו.

נזכיר למודרכים: "אם מבינים שאפשר לקלקל – מבינים שאפשר לתקן" – בשיעורים הבאים נדבר על פתרונות אפשריים לבעיה שנוצרת.

נקרין את שקפים 16 עד הסוף: בהתאם לקשב ולזמן שנותר – נקרין את שקף 16 ואת השקפים שאחריו, המפרטים פתרונות אפשריים להשפעה של התעשיות שהצגנו בפעילות. ניתן גם לשמור את החלק הזה של המצגת לשיעור הבא.

שקף 14 במצגת אפקט החממה