מערך פעילות שני לתלמידי ד'–ו': היכרות עם הפרפרים

בשיעור הקודם הכרנו את עולם הפרפרים, את מקומם במארג המזון ואת הקשר בין הפרפרים והצמחים. בשיעור הזה נכיר חלק מ-24 מיני הפרפרים שנבחרו לספירת הפרפרים הגדולה

מטרות

באמצעות כרטיסיות הפרפרים, יכירו הילדים את הפרפרים, ויחקרו את ההבדלים בין הפרפרים השונים:
  1. התלמידים ייעזרו במושגים שלמדו בשיעור הקודם – תפוצה, זמן מעוף, גלגול מלא
  2. התלמידים יישמו את שלמדו, כדי לבצע מיון לפי מאפיינים שונים

ציוד וחומרים

  1. תמונות ומידע על 24 מיני הפרפרים – קישור
  2. דפי A4 להכנת תעודת הזהות – עם סיום הפעילות מומלץ לתלות על לוח תוכןן
  3. תמונות של כל הפרפרים - קישור
  4. משחק לזיהוי הפרפרים – קובץ על שלושה דפים

פתיחה

אם זהו השיעור היחיד שבחרתם, התחילו את השיעור במצגת היכרות עולם הפרפרים.
אם זהו השיעור השני, התחילו מייד בשיחה על מושגים הקשורים לכרטיסיות:
זמן מעוף – חודשי השנה שבהם אפשר לראות את הפרפרים הבוגרים.

דור – דור אחד, שני דורות, דורות רצופים. מהם הדורות האלה? דור הוא מחזור חיים (גלגול) אחד. יש פרפרים שהגלגול שלהם אורך שנה שלמה, כלומר באחד השלבים – גולם, זחל או ביצה – הם נמצאים במעין תרדמת דיאפאוזה או אסטיבציה. לפרפרים שמקיימים דורות רצופים, יש בדרך כלל מינים רבים של צמחים פונדקאים, כך שכשמסתיימת תקופת הצמיחה של צמח אחד, הם יכולים לעבור לצמחים אחרים.

תפוצה – האזור שבו מעופף הפרפר. התפוצה קשורה בעיקר למזון/צמח פונדקאי של הזחלים וגם לתנאי האקלים המקומיים .
הפרפר יעופף רק באזורים שבהם יוכל למצוא מזון לזחליו.
הצבעים במפות התפוצה:
- הצבע האדום מסמל את האזור שבו הפרפר עף.
- הצבע הוורוד – אזור שבו הפרפר נצפה לעיתים, או אזור שיש סיכוי שהפרפר יתפשט אליו בשנים הקרובות עקב שינוי האקלים.

מהלך הפעילות

מכינים תעודת זהות

 לפני תחילת העבודה נקיים דיון על המאפיינים שבעזרתם נזהה את הפרפרים:
שם הפרפר, משפחת הפרפר, תפוצה (בכל הארץ, באזור מסוים), זמני מעוף, גודל הפרפר, צמח פונדקאי... אפשר להיעזר בטבלה -קישור

הצעות לפעילויות:

  1. מיון והכנת תעודת זהות
    כל קבוצה מקבלת מספר כרטיסיות וכותבת את המאפיינים המתאימים לכל פרפר.
    אחרי שיש בידי הקבוצה את רשימת המאפיינים, היא מכינה תעודת זהות לפרפרים.
    לסיום הפעילות – כל קבוצה מקריאה בתורה את תעודת הזהות של הפרפר.
  2. משחק מיון
    עזרים:
    4–7 ערכות של כרטיסיות עם תמונות הפרפרים (כרטיסיות זהות לכל הקבוצות).
    מומלץ לשחק אחרי שהתלמידים הכינו תעודות זיהוי לפרפרים.

    מהלך המשחק:
    א.חלקו את התלמידים לקבוצות (4–5 תלמידים בקבוצה).
    ב.חלקו לכל קבוצה כרטיסיות עם תמונות הפרפרים.
    ג.קראו בכל פעם בשם של מאפיין, ובקשו מהתלמידים לדרג את הפרפרים לפי המאפיין, או למיין לקבוצות לפי מאפיינים – הקבוצה הראשונה שמסדרת נכון זוכה בנקודה.

    דוגמאות למאפיינים: גודל, מידת הצבעוניות, יופי...
    תכונות נוספות שאפשר למיין לפיהן: שיוך למשפחה, פרפר גדול, פרפר מקומי, פרפר נודד, פרפר שמעופף כל השנה, פרפר שנמצא בסכנת הכחדה, פרפר שניזון מצמחי גינה, פרפר ששמו מתאר אותו, פרפר שבשמו יש צמח פונדקאי, פרפר שעף רוב השנה.

סיכום

ערכו דיון ושאלו:
אחרי שהכרנו את הפרפרים שנבחרו לספירת הפרפרים הגדולה, מהו לדעתכם המאפיין הראשון המשותף להם? (ת: זמן המעוף ומידת הנפוצות שלהם.)
מהו ההבדל בין פרפר מקומי לפרפר נודד, ומדוע פרפרים נודדים? (ת: בעקבות מזון ובחיפוש אחר מזג האוויר שמתאים להם.)

מעוניינים להשתתף בספירת הפרפרים הגדולה? היכנסו לאתר אגודת חובבי הפרפרים בישראל