מערך פעילות ראשון לתלמידי ד'–ו': היכרות עם עולם הפרפרים

מטרות

התלמידים יכירו את עולם הפרפרים, מהם שלבי הגלגול, מה הקשר בין הצמחים השונים לפרפרים? מהו צמח צוף ומהו צמח פונדקאי? מה הקשר בין תקופת המעוף של פרפר מסוים לצמחים הפונדקאים שלו? מה מקום הפרפרים במארג המזון? איך הפרפרים מתגברים על קשיי האקלים? ועוד

ציוד וחומרים

1.מצגת היכרות עם מושגי יסוד בעולם הפרפרים – קישור
2.כרטיסיות של פרפרים ממינים שונים עם תמונות של כל שלב בגלגול קישור
3.משחק לזיהוי הפרפרים – קובץ חדש

מהלך הפעילות

צפייה במצגת היכרות עם עולם הפרפרים

הידעתם?

1.נקבת הפרפר יכולה להטיל כ-200 ביצים, ויש גם כמה מינים שבהם יכולה הנקבה להטיל אפילו 500 ביצים.
2.גודלו של הזחל היוצא מן הביצה הוא מספר מילימטרים, והוא גדל פי כ-2,000 מגודלו המקורי.
3.הזחל מתנשל מעורו החיצוני ומגדל עור חדש המאפשר לו להמשיך ולגדול.

שאלו: האם אתם מכירים בעלי חיים, חרקים וזוחלים נוספים שעוברים תהליך דומה להתנשלות?

יונקים כמו כלבים, חתולים ובני אדם גדלים ללא הפסקה מרגע הולדתם עד להפיכתם לבוגרים. האם גם הם מתנשלים בצורה דומה? מה ההבדל?

לאחר השיחה בחרו משימה אחת או יותר מתוך המשימות הבאות

1. חיפוש מידע במרשתת:
חלקו לתלמידים משימות שונות לעבודה פרטנית או בזוגות או בקבוצות קטנות .
המשימה: הכנת מצגת קטנה על אחד מהנושאים הבאים. את המצגת יציגו במליאת הכיתה:
- פרפרים בסכנת הכחדה, פרפרים מוגנים
- מאבקים בישראל ו/או בעולם לשמירה על פרפרים
- אויבי הפרפרים
- שיטות הישרדות של פרפרים
- שמות הפרפרים – מדוע השם מורכב משתי מילים? הביאו כמה דוגמאות
- שמות משפחות הפרפרים – מה מקורם? מה הם מתארים?

1.פעילות מיון:
חלקו את התלמידים לזוגות או לקבוצות קטנות .
בקשו מהתלמידים להתבונן בכרטיסיות של שלבי הגלגול ולערוך השוואה בין הביצים, הזחלים והגלמים ולנסות לאפיין את המשותף ואת השוני ביניהם.

2.משחק היכרות/זיהוי הפרפרים:
הדפיסו 3–4 עותקים של המשחק.
המטרה: הכרת 12 מיני פרפרים. לכל פרפר צילום כנפיים (צד עליון וצד תחתון) וצילום של הפרפר בטבע.
-מומלץ לשחק כאשר הפרפרים בטבע גלויים, ושאר הקלפים הפוכים. המטרה היא לייצר זוג של הפרפר (צד עליון ותחתון). מי שמצליח לוקח אליו גם את קלף הפרפר בטבע.
-אפשר לשחק כמשחק זיכרון עם קלפי פרפר בטבע ורק עם צד צד אחד של צילום הכנפיים.
-אפשרות נוספת – לחלק ארבעה קלפים לכל משתתף ולשחק בהם משחק שלישיות (כמו רביעיות, רק עם שלושה קלפים בכל סדרה). שאלות לדוגמה – האם יש לך את נימפית הסרפד בטבע / נימפית הסרפד צד עליון?

סיכום

לסיום שאלו: אחרי שהכרנו את עולם הפרפרים, האם אפשר להבין את חשיבות מיזם "ספירת הפרפרים הגדולה" שבו נאספים נתונים על מצב הפרפרים בישראל? בהמשך נבין כיצד אפשר להשתתף במיזם הן ככיתה והן עם המשפחה.