מערך פעילות שלישי לילדי גן–כיתה ג': בוחרים את הפרפר של ישראל

12 הפרפרים שמתחרים על תואר הפרפר של ישראל
12 הפרפרים שמתחרים על תואר הפרפר של ישראל
בפעילות האחרונה יכירו התלמידים את פרויקט בחירת הפרפר של ישראל, ויבחרו בבחירות דמוקרטיות את הפרפר המועדף עליהם

מטרות

  1. התלמידים יכירו את הפרויקט לבחירת הפרפר של ישראל – כסמל/ערך לאומי
  2. התלמידים יכירו את אמות המידה לבחירת הפרפרים כסמל לאומי
  3. התלמידים יתנסו במערכת בחירות, כסמל למדינה דמוקרטית
  4. התלמידים יצביעו לבחירת הפרפר של ישראל על פי העדפותיהם

ציוד וחומרים

  1. מצגת "ביחד בוחרים את הפרפר של ישראל כסמל לשמירת טבע" (למצגת בקובץ נגיש
  2. תמונות של סמלים מוכרים לתלמידים (לדוגמה, הסמלים שנמצאים כאן, ועוד סמלים מעולם התוכן של התלמידים שלכם)
  3. תמונות של 12 הפרפרים המועמדים
  4. עבור ההצבעה: כ-20 כרטיסים קטנים עם תמונות של כל אחד מהפרפרים המועמדים ושמותיהם
  5. קלפי (תיבה שבה פתח לשלשול המעטפות)
  6. מעטפות – כמספר התלמידים
  7. פרגוד

חומר רקע למורה

מהלך הפעילות

הכנה:

הכינו את הקלפי: מאחורי פרגוד פרסו את תמונות הפרפרים המועמדים, לצידן מעטפות, ובמרכז הכיתה הציבו את התיבה שלתוכה ישולשלו המעטפות.

 

פתיחה:

הראו סמלים שונים לתלמידים, ושאלו אותם מה ואת מי הם מסמלים (למשל: יונת השלום, ענף עץ זית, דגל ישראל, לוגו של קוקה קולה, סמלי המדינה, סמל יישוב, סמל קק"ל, היעל של רשות הטבע והגנים, הדוכיפת, הכלנית ועוד).
 
ספרו לתלמידים כי לכבוד חגיגות ה-75 של מדינת ישראל הוחלט לבחור את הפרפר של ישראל כסמל לאומי – פרפר שיסמל את מדינת ישראל; אזרחי המדינה, כולל התלמידים, מוזמנים לעזור בבחירה. לאור הפעילויות הקודמות, שאלו – למה אנחנו רוצים לבחור פרפר? מה למדנו עד היום על פרפרים?
הפרח הלאומי, כלנית. צילום: אלי הללי
הפרח הלאומי, כלנית. צילום: אלי הללי

גוף הפעילות:

שיחה על בחירה: איפה יש לנו אפשרויות לבחור בחיי היום יום (מה אנחנו לובשים, לאיזה חוג ללכת, מה לעשות בהפסקות... )? נרחיב גם לנושא בחירה של הכנסת: מי היה עם ההורים בקלפי? מה עושים בקלפי? איך סופרים את הקולות?
 
ספרו לתלמידים כי 12 הפרפרים שהם למדו להכיר במפגשים הקודמים הם המועמדים לבחירה, ומתוכם ייבחר הפרפר של ישראל. פרסו בפני התלמידים על הרצפה את תמונות 12 הפרפרים המועמדים. שאלו אותם: לפי מה כדאי לבחור את הפרפר? האם לפי צורה חיצונית? גודל? היותו נפוץ? או שמא היותו בסכנת הכחדה? פרפר שמעופף בישראל, או בעוד מקומות בעולם? תכונות שמזכירות לנו את עם ישראל? תכונות שלו שהיינו רוצים לסגל לעצמנו?
 
בקשו ממספר תלמידים לספר באיזה פרפר הם חושבים שכדאי לבחור ולמה.

סיכום

הסבירו לתלמידים שתקיימו כעת בחירות בגן/בכיתה – בחירות שמתקיימות בגנים נוספים, בבתי ספר ובצבא, ואפילו ההורים יכולים להצביע דרך האינטרנט, או בשליחת sms.
 
הציגו בפניהם את הקלפי, ובצעו בחירות.
 
הכריזו על תוצאות הבחירות של התלמידים, ואם יש מחשב עם אינטרנט בכיתה, שלחו לנו את התוצאות בתום ההצבעה (טופס הבחירה נמצא באתר הייעודי לכך).

לאחר פרסום התוצאות הסופיות עדכנו את התלמידים מי הפרפר שנבחר.