מערך פעילות שני לילדי גן–כיתה ג': יחסי הגומלין בין הפרפר לסביבתו

צילום: אפרת סטרטינר
באמצעות סיפור, תמונות, יצירה ודיון ייחשפו התלמידים ליחסי הגומלין בטבע – בין הפרפר לסביבתו ובין הפרפר לאדם

מטרות

  1. לחשוף את התלמידים ליחסי הגומלין בטבע
  2. להכיר לתלמידים את יחסי הגומלין בין האדם לפרפר

ציוד וחומרים

  1. תיאור מארג המזון
  2. סיפור: מעשה בילד ושמו עוז, נמלים ו... פרפרים
  3. ציוד ליצירה להכנת פרפר. בהמשך יובאו כמה דוגמאות – אפשר לבחור מתוכן או למצוא רעיונות אחרים ליצירה דרך שימוש חוזר בחומרים
  4. צלליות של פרפרים – לגזירה וליצירה

מהלך הפעילות

פתיחה:

נציג את התמונה של מארג המזון ונשאל:
  • מהו מארג? מה המילה הזאת אומרת? מהו פירושה, לדעתכם?
  • הביטו בלוח מארג המזון. היכן נמצא הפרפר הבוגר, והיכן נמצא הזחל שלו בשרשרת המארג? עם מה צריך להתמודד מי שבתחתית פירמידת המזון ומה הוא צריך לעשות כדי לשרוד? האם הוא באמת בסכנה?
  • מהו מארג המזון? כיצד בני האדם משפיעים עליו?

 


הפרפרים במארג המזון בטבע

גוף הפעילות:

מהן הסכנות בטבע שהפרפרים צריכים להתמודד איתן?
דיון במליאה – התלמידים ישתתפו בשיח על אודות הסכנות האורבות לפרפרים ולמיני בעלי חיים רבים אחרים ומסכנות את הישרדותם.

שאלות לדוגמה לפתיחת הדיון:
לפרפרים אויבים טבעיים רבים. מהי מידת הסכנה הנשקפת מהאויבים הטבעיים האלה, שניזונים מפרפרים מיליוני שנים?
שאלת מחשבה לתלמידים: מדוע הקִדְמה מהווה סכנה גדולה יותר לפרפרים?

קראו את הסיפור "מעשה בילד ושמו עוז, נמלים ו… פרפרים", ואמרו כיצד לדעתכם אפשר לעזור לפרפר, לזחל ואף לנמלים?

שלבי הפעילות:

  1. הכינו עם התלמידים פרפר דמיוני, צבעוני*
  2. בקשו מהתלמידים לכתוב סיפור קצר שמתאר כיצד הפרפר עוזר לשמור על כדור הארץ.
  3. שאלו את התלמידים:
    אילו הפרפר שלכם היה יכול לדבר – מה היה מבקש מבני האדם?
    אילו פעולות כל ילד יכול לעשות כדי להקל על הפרפרים?
    מה אנחנו יכולים לעשות ככיתה או כבית ספר כדי לעזור לפרפרים בסביבתנו הקרובה?

 

*הכנת פרפר דמיוני
מוזמנים ליצור פרפר דמיוני מחומרים ממוחזרים – כדי לא לפגוע בסביבה – שיגרום הנאה לצופים בו. אפשר להכין מובייל עם פרפרים.
חומרים ליצירה: בקבוקי (קנקלים) פלסטיק של ליטר או יותר, מספריים, מרקרים/ארט ליין, חוטי ברזל, מנקי מקטרות, ענפים, חוט דייגים ועוד. להנחיות לחצו כאן»

 

 

מימין: מובייל פרפרים מבקבוק בשימוש חוזר.
עם פרפרים "שקופים" כאלה אפשר לצאת החוצה ולראות את הצללית שמשתקפת על הקרקע

משמאל: דגם לגלגולו של פרפר, שנוצר באמצעות שימוש חוזר בגלילי נייר

אפשרויות להרחבה

  1. אם קיים שטח קטן שאפשר לשתול בו צמחים, או להניח בו עציצים, כדאי לחשוב יחד אילו צמחים אנחנו יכולים לשתול כדי לזמן את הפרפרים לגינתנו ולעזור להם להמשיך ולהתקיים.
  2. אפשר לקרוא במאמר  גינה כאבן שואבת לפרפרים (ד"ר רחלי שוורץ-צחור) ובהרחבה בספר גינת הפרפרים בישראל מאת דובי בנימיני.


    דוגמאות לצמחים מושכי פרפרים:

    צמחים פונדקאים שפרפרים מטילים עליהם ביצים, והזחלים ניזונים מהעלים שלהם:
    - פיגם – עליו מטילה את ביציה פרפרית זנב-סנונית נאה
    - אזוב (זעתר) – עליו מטילה ביצים פרפרית תכליל האזוב
    - אפונה ריחנית, תורמוס ההרים, מיני פרפרניים נוספים – עליהם מטילה פרפרית כחלון האפון
    - כובע הנזיר, כרוב, כרובית, ברוקולי – עליהם יטילו לבניני הכרוב ולבניני הצנון

    צמחי צוף:
    סלסלי כסף (מללנית ריחנית), לנטנה, פנטס, אסקלפיאס (רעיל), בודליית דוד.

  3. כמו כן, רצוי להשאיר אזורים עם צמחיית בר. לצמחי הבר יש פרחים קטנים עם צוף שחביב על כל הפרפרים, והם אינם זקוקים לשתילה ולהשקיה.