מפגש רביעי: י"ט בטבת – מי היא קק"ל

להנהיג = להפוך חלום למציאות
זמן בשנה: חודש טבת (דצמבר)
מיקום: בחצר בית הספר
משך הפעילות: שני שיעורים
רציונל: התלמידים יכירו את סיפור הקמתה של קק"ל ואת המטרות שלשמן הוקמה. התלמידים יכירו את מפעלי קק"ל ואת מטרותיה לעתיד.

מטרות הפעילות

  • היכרות עם סיפור הקמתה של קק"ל.
  • היכרות עם אישים מרכזיים בסיפורה של קק"ל ועם דרכי המנהיגות שלהם.
  • הבנת השינויים והגלגולים שעברה קק"ל לאורך שנות קיומה.
  • העמקת ההיכרות עם תחומי הפעילות של קק"ל כיום.
  • הנעה לפעולה, אחריות סביבתית, מנהיגות.
ילדים עם הקופסה הכחולה של קק''ל. ארכיון הצילומים
ילדים עם הקופסה הכחולה של קק''ל. ארכיון הצילומים

מהלך הפעילות – טבלה

אפשרות א' אפשרות ב' אפשרות ג' אפשרות ד'
פתיחה סיפור בתמונות עזר הליבה קק"ל במספרים
גוף הפעילות משחק חום ירוק כחול כרטיסי מטרה צבי הרמן שפירא
סיכום הכנת כרזות מה אני יכול לעשות? קופסה כחולה קטנה אבל גדולה ציונות ומעשים ציוניים היום

מהלך הפעילות – פתיחה

אפשרות א': סיפור בתמונות

מפזרים על רצפת הכיתה כרטיסיות, המבוססות על סרטון האנימציה "סיפורה של קק"ל" ומזמינים את התלמידים לסדר אותן לפי הסדר. שואלים – אם הייתם צריכים לבחור מנהיג שהוביל להקמת קק"ל, את מי הייתם בוחרים? (מספרים על יוהן קרמניצקי שבכה מחוץ לאולם הקונגרס כשההצבעה על ייסוד קק"ל עמדה להידחות שוב, על צבי הרמן שפירא שהגה את הרעיון ולא זכה לראותו מתגשם, על הרצל ששיכנע את הצירים בנאום מרגש מעל הדוכן בקונגרס).

 

אפשרות ב': עזר הליבה

באמצעות עזר הליבה מספרים את סיפור הקמתה של קק"ל, על גילגוליה השונים ופעילותה כיום. שואלים את התלמידים מדוע ובאילו נסיבות הוקמה קק"ל ומה היו הכלים לפעילותה.

 

אפשרות ג':

מבקשים מהתלמידים לציין אסוציאציות למילה קק"ל ולספר מה הם יודעים על קק"ל.
כל תלמיד מקבל כרטיסייה אחת שעליה כתוב פרויקט/מספר או נתון. התלמידים צריכים למצוא את הזוג המשלים שלהם. אחרי שכולם מצאו – כל זוג מקריא בתורו לשאר הקבוצה את הכרטיסיות שלו ומתקבלת תמונה על פעילות קק"ל והיקפה.

1

יותר מ-2.6 מיליון דונם קרקע

רכשה קק"ל להתיישבות

2

יותר מ-240 מיליון עצים בשטח הגדול ממיליון דונם של יער וחורש

נטעה קק"ל ברחבי הארץ

3

כ-400,000 דונם של חורש טבעי וכ-400,000 דונם אדמות מרעה

בטיפול קק"ל

4

יותר מ-250 מאגרי מים

יותר מ-250 מאגרי מים

5

כמחצית מהמים המשמשים בישראל לחקלאות

מסופקים ע"י מאגרי קק"ל

6

כ-1,000 חניונים לנופש ברחבי הארץ

הותקנו ע"י קק"ל

7

קרקע להקמת מאות יישובים

הוכשרה ע"י קק"ל

8

8,000 ק"מ דרכי יער

נסללו ע"י קק"ל

9

כ-1,200 ק"מ שבילי אופניים

הותאמו לרכיבה ונסללו ע"י קק"ל

10

ב-2,100 מוסדות חינוך

מקיימת קק"ל שיתופי פעולה חינוכיים

11

ישראל היא המדינה היחידה בעולם

שיש בה יותר עצים כיום מאשר לפני 100 שנה, בזכות נטיעות קק"ל

גוף הפעילות

אפשרות א': משחק חום ירוק כחול

משחקים במשחק "חום/ירוק/כחול": מבקשים מהתלמידים לציין תחומי פעילות שונים של קק"ל בחום, ירוק וכחול וכותבים אותם בתפזורת על הרצפה, בגירים בצבעים תואמים. (לדוגמה – כותבים נטיעת יערות בגיר ירוק, פיתוח יישובים בגיר חום, בניית מאגרים בגיר כחול, ובמקום אחר על הרצפה שיקום נחלים בגיר כחול וכן הלאה). מטילים קובייה שעל דופנותיה הודבקו עיגולי מדבקות בצבעים חום, כחול וירוק. על כל התלמידים למהר ולדרוך על תחום פעילות הכתוב בצבע שקיבלו בקובייה – למשל, אם יצא צבע כחול, תלמיד אחד ידרוך על שיקום נחלים, תלמיד אחר על בניית מאגרים ותלמיד שלא מספיק "לתפוס" מקום – יוצא מהמשחק.

 

אפשרות ב': כרטיסי חלום

מחלקים את התלמידים לארבע חוליות ונותנים לכל חוליה כרטיסייה עם "חלום" כלשהו שקשור לבית הספר (דוגמאות לחלומות – למטה). מסבירים שכל ילד בבית הספר יכול לתרום מדמי הכיס שלו למטרה אחת בלבד. על כל חוליה לחשוב על דרך לגייס כסף לצורך הגשמת החלום שלה ולכתוב סלוגן שישכנע את ילדי בית הספר לתרום דווקא לחלום הזה. את הסלוגן יש לכתוב על קופה מיוחדת שתשמש לאיסוף הכספים. באמצעות כלי כתיבה ויצירה על הקבוצה לעצב את הקופה שלה בצורה מושכת ומעניינת. מומלץ לעצב את הקופות מחומרים ממוחזרים: קופסת דגני בוקר, קופסת שימורים וכו'.

חלומות לדוגמה:

  • אירגון יום כיף לילדי השכבה
  • התקנת מתקני שעשועים חדשים בחצר בית הספר
  • פתיחת קיוסק בחצר בית הספר
  • הוצאת משלחת תלמידים לכנס בתי ספר באילת
  • שוק קח-תן בחצר בית הספר
  • פעילות התנדבות בבית אבות/בית חולים... סמוך לבית הספר.
  • מספרים את סיפורה של קק"ל ומנתחים אל מול הדיון והתהליך שעברו החוליות בפתיחת הפעילות.

 

נקודות לדיון אחרי העבודה בקבוצות:

  • מה צריך לעשות כדי שרעיון "יתפוס"?
  • האם כל מטרה, חלום או פעילות יזכו לשיתוף פעולה של התלמידים? של המורים? של ההורים? האם צריך הסכמה גורפת?
  • איך אפשר להתגבר על התנגדויות בתהליך ההגעה למטרה?
  • האם היה קשה לכם "לשווק" את החלום שקיבלתם? אם הייתם יכולים להמציא חלום משלכם – האם היה קל יותר? (כאן לדבר על החשיבות של האמונה ברעיון כדי להוביל אותו.)
  • איך אפשר לסחוף אחרים לטובת רעיון?
  • ממשיכים ומספרים על יונה קרמניצקי, יושב הראש הראשון של קק"ל(1907-1902) והוגה מפעליה הציוניים הבולטים של קק"ל, כולל אמצעי איסוף הכספים שלה. יוצרים אנלוגיה בין פעילותו של יונה קרמניצקי לפעילות שתכננה הקבוצה:

חשיבות המטרה – מטרה מוצדקת, מועילה, חשובה, רלוונטית לכל היהודים: גאולת קרקעות כדי ליישב יהודים בארץ ישראל.
דרכים מעשיות לגיוס כספים להגשמת המטרה ותוך כדי כך לשכנוע הקהל בצדקתה ובחשיבותה: מפעל הבולים, קופסה כחולה, ספר הזהב.
כל זה יחד מוביל להפיכת החלום למציאות
כאן המקום להדגיש את הערך המוסף החשוב של הכלים שיצר קרמניצקי לאיסוף הכספים – חינוך, הפצת ידע על הארץ, קירוב הלבבות וגיוס כל יהודי בארץ ובתפוצות כך שיחוש חלק ויפעל למען הגשמת המטרה.

 

אפשרות ג': פרופסור צבי הרמן שפירא

מציגים את איורו של הצייר יזהר כהן של פרופסור צבי הרמן שפירא.
יזהר כהן צייר את פניו של צבי הרמן שפירא כחלק מנופה של הארץ – פניו נראים כגבעות, שיערו נראה כעצים. הציור מסמל את הקשר בין דמותו של הרמן שפירא ובין פעילותה של קרן קימת לישראל, שהוקמה ביוזמתו.
מספרים לתלמידים על פרופ' צבי הרמן שפירא ויוזמתו להקים את קרן קימת לישראל בשנת 1901.
זה המקום לספר לתלמידים איך צבי הרמן שפירא העלה את ההצעה ושכנע את החברים, אך בסופו של דבר לא זכה לראות בהקמת קק"ל כי נפטר לפני כן. צבי הרמן שפירא באתר "חלון ירוק">>


שאלות לדיון:

  • מדוע לדעתכם צייר יזהר כהן כך את פרופ' צבי הרמן שפירא?
  • האם אתם מכירים עוד דברים גדולים שקמו כיוזמה של איש אחד? אילו דברים?
  • האם לדעתכם לצבי הרמן שפירא היה קל ליזום מפעל שכזה ולהביא להקמתו? אילו קשיים עמדו בפניו? האם הוא היה יכול להיכשל?
  • מה גרם לכך שצבי הרמן שפירא הצליח במשימה והרעיון שלו הפך למציאות?
  • מה צריך כדי להפוך רעיון למעשה? אילו תכונות נדרשות כדי להפוך מבעלי רעיונות יפים למנהיגים? (אמונה, נחישות, כריזמה, רתימת אנשים לרעיון, התמדה...)
  • היזכרו שוב באיור – איך אתם הייתם רוצים שיציירו אתכם בעוד 118 שנים?

נותנים לכל תלמיד דף ומבקשים ממנו לצייר עליו את דיוקנו בהתאם לצורה שבה היה רוצה שיזכרו אותו (אפשר לשלב בדיוקן העצמי חומרים מהטבע, אפשר גם להרחיב ולהפנות לאיורים של הצייר חנוך פיבן, שבחירת המרכיבים לדיוקנאות שהוא יוצר מספרת חלק מהסיפור של הדמות שבדיוקן.

ילדים משחקים בין העצים ביער בן שמן. צילום: חווי בראון, קק''ל
ילדים משחקים בין העצים ביער בן שמן. צילום: חווי בראון, קק''ל

סיכום – ארבע אפשרויות

אפשרות א': הכנת כרזות

מחלקים שלושה גיליונות בריסטול לשלוש חוליות תלמידים ומזמינים כל חוליה להכין כרזה המפרטת ומתארת כמה שיותר תחומי פעילות של קק"ל באחד משלושת הצבעים.

לאחר שהכרזות מוכנות עורכים תחרות בין הקבוצות: כל קבוצה בתורה, צריכה להניח חפץ בצבע הקבוצה (כחול, חום או ירוק) לצד הכרזה שלה. הקבוצה שציינה הכי הרבה מפעלים רלוונטיים (וערמה מקסימום פריטים בצבע) זוכה.

מספרים על השינויים הרבים שעברה קק"ל במהלך שנות קיומה: מגאולת אדמות ארץ ישראל לפיתוח הארץ ו"הפרחת השממה" ועד לציונות האקולוגית שהיא מיישמת כיום. שואלים – האם כשהוקמה קק"ל, המקימים דמיינו וחזו את כל הגלגולים שהיא תעבור? מקיימים דיון:
  • האם מנהיג צריך חזון ברור ומוחשי לפני "יציאה לדרך"?
  • האם גמישות והתאמת החזון לנסיבות היא תכונה נדרשת למנהיג ומוביל דרך? מזמינים את התלמידים לתת דוגמאות משלהם.

 

אפשרות ב': מה אני יכול לעשות?

מזמינים את התלמידים להציע דרכים מעשיות שבהן יוכלו לסייע ולהשתתף בפעילויות קק"ל, להוביל ולהנהיג שינוי בסביבה. מדגישים כי כפי שכל אחד "תרם פרוטה" ונאספו הרבה כספים, כך מספיק שכל אחד יעשה שינוי קטן בהתנהגותו, יעביר את הרעיון הלאה למשפחתו, חבריו וכיתתו ויחד נצליח ליצור שינוי גדול.

מזמינים כל אחד מהתלמידים להכין תרשים ל"מטבע מעשה" – לבחור תחום אחד שאותו הוא מתכוון לשנות ולהנהיג ולצייר עבורו מטבע ש"ישלשל לקופסה הכחולה" (המטבעות יכולים להיות סמליים ומצוירים בהגדלה על דף רגיל).

 

אפשרות ג': קופסה כחולה קטנה אבל גדולה

מספרים לתלמידים שוב את סיפור הקופסה הכחולה, ומקומה בחיי היהודים בעולם כולו. כיצד מעבר להיותה כלי לגיוס כספים לרכישת אדמות, הפכה הקופסה הכחולה להיות גורם מקשר ומקרב בין יהודים בעולם כולו, ולסמל מסייע בקירוב הלבבות ובגיוס כל יהודי בארץ ובתפוצות כך שיחוש חלק מהמטרה המשותפת ויפעל להגשמתה.

שואלים את התלמידים האם הם מכירים כלים דומים בימינו.
מספרים לתלמידים על רעיון מימון ההמונים המודרני והטכנולוגיה המספקת פלטפורמה אינטרנטית למימון חברתי. פלטפורמה זו נותנת ליזמים ויוצרים דרך לרתום אנשים לפרויקטים המדברים אל ליבם ונראים להם חשובים, ועל ידי כך לגייס כספים מההמון בדרך להגשמת חלומם. אתרים לדוגמה: מימונה, הדסטארט.

מדברים על הדומה והשונה בין רעיון הקופסה הכחולה, שהחל בשנת 1904, לבין מימון המונים.

מתייחסים להבדלים בטכנולוגיה הזמינה, היכולת להגיע להרבה אנשים, היכולת לרתום כל כך הרבה אנשים לרעיון אחד, היכולת ליצור חיבור בין מספר גדול מאוד של אנשים סביב אותו הרעיון.

שואלים את התלמידים האם, לדעתם, הקופסה הכחולה הייתה "תופסת" היום, בעידן שבו יש ריבוי פרויקטים שמפורסמים ומתחרים על אותם הכספים.

האם יש היום סמכות שתגיד איזה פרויקט ראוי ואיזה אינו ראוי? בידי מי ההחלטה? מה נחוץ היה אז ומה נחוץ היום כדי שזה יצליח?

לסיום -
תולים על לוח הכיתה את כרזת "קופסה כחולה – קטנה אבל גדולה",  ועורכים תחרות בין שתי קבוצות, למציאת כמה שיותר קופסאות כחולות בכרזה.

 

אפשרות ד': ציונות ומעשים ציוניים היום

מקריאים ציטוט מדבריו של הרצל:
 

 

  • לאחר ההקראה חשוב לפרש ולהסביר את הטקסט במילים פשוטות יחד עם התלמידים.
  • עורכים סבב: מבקשים מכל התלמידים להשלים את המשפט: ''ציונות בשבילי היא''... ולתת דוגמה לעשייה ציונית היום.


מסכמים: כשם שקק"ל התאימה ומתאימה את אפיקי פעילותה לצרכים המשתנים של העם, המדינה והחברה, כך גם הציונות היום – כשיש לנו מדינה מבוססת, שונה ממה שהייתה לפני קום המדינה.
מנהלים דיון על ציונות, על משמעותה כיום ועל מעשים ציוניים במאה ה-21.

שאלות לדיון:

  • יש הטוענים כי הקמת מדינת ישראל הגשימה את מטרות הציונות, ולכן כיום אין לציונות משמעות. מה דעתכם על טענה זו?
  • האם, לדעתכם, בהתאם לתקופה ולצרכים המשתנים, גם הציונות היום מקבלת משמעות אחרת משקיבלה בתחילה?
  • בהמשך למה שלמדנו בפעילות היום – באילו תחומים שינתה קק"ל את פעילותה והתאימה אותה ובאילו תחומים המשיכה באופן דומה מאז הקמתה?
  • מקשרים את הדיון למעורבות חברתית, אחריות אישית, אחריות סביבתית, והיכולת של כל אחד מחברי הקבוצה להפוך את המדינה שלנו לטובה יותר, כדי להקים חברת מופת לאור חזונו של הרצל.
  • מביאים את סיפורה של יעל ברזילי מ"כנפיים של קרמבו", כדוגמא לציונות היום ושכל אחד יכול להיות מנהיג.

משימות המשך

  1. יצירת קופסאות כחולות מחומרים ממוחזרים: התלמידים יצרו קופסאות כחולות מחומרים ממוחזרים – אחת לכל כיתה בביה"ס. תלמידי כל כיתה ישלשלו במהלך השנה רעיונות לפעילויות ערכיות משמעותיות שירצו לקדם בבית הספר במהלך השנה (הקמת גינה בית ספרית, הקמת פינת מחזור, אירוע בבית אבות, מתנות לילדים בבית החולים...) לאחר חודש, ולפני המפגש הבא, כל כיתה תבחר את הפרויקט שתרצה לקדם. בתחילת המפגש הבא יציגו תלמידי המנהיגות את הפרויקטים שבחרו כל הכיתות.
  2. כל תלמיד יראיין מישהו מבני משפחתו הבוגרים (הורים/סבים/דודים) בשאלה – "מהי הקופסה הכחולה בשבילי?" מהראיונות יפיקו עיתון/מצגת/סרטון (בהינתן גילי הילדים והעזרים הקיימים), שימחיש להם את משמעות הקופסה הכחולה לדור הוריהם שגדלו והתחנכו על הקופסה הכחולה, ויציע מבט לעתיד לגבי הקופסה הכחולה ומשמעותה עבורו. התוצרים יישלחו לחלון ירוק ויוקם מדור שיספר על הקופסה הכחולה של דור ההורים. יש לשלוח לכתובת: edvak@kkl.org.il

הצעות נוספות לפעילות

  1. פעילות יצירה בחומרים מהטבע – עצים, אבנים, עלים.
  2. הכנת קולאז' דמויות היסטוריות הקשורות לסיפור קק"ל.
  3. הכנה של "מתנת יום הולדת" לקק"ל לכבוד י"ט בטבת – הכיתה תכתוב מכתב/תצלם צילום/תכין יצירת אמנות ותשלח לאתר חלון ירוק.
  4. מעשים כיתתיים למען הסביבה מתוך חוברת "קופסה כחולה – קטנה אבל גדולה" .

 

מבחר רעיונות לפעילות: