מפגש חמישי: כך הולכים השותלים

נטיעות עם קקל. תצלום: דרור ארזי, באדיבות ארכיון הצילומים של קק''ל
נטיעות עם קק"ל. תצלום: דרור ארזי, באדיבות ארכיון הצילומים של קק''ל
להנהיג = להכות שורשים, להתבסס על גזע איתן ולהסתכל מעלה לצמרת
זמן בשנה: חודש שבט (ינואר)
מיקום: בחצר בית הספר
משך הפעילות: שיעור אחד
רציונל: התלמידים יכירו את מפעל הייעור של קק"ל ואת חשיבותו וייחשפו לתרומתם הרבה של העצים לסביבה. התלמידים יחוו חיבור רגשי לעץ דרך תהליך הנטיעה.

מטרות הפעילות

• היכרות עם מפעל הייעור ההיסטורי של קק"ל.
• היכרות עם מבנה העץ ותועלותיו.
• מעורבות אישית דרך נטיעות.

מהלך הפעילות – טבלה

אפשרות א' אפשרות ב' אפשרות ג' אפשרות ד'

פתיחה

כרטיסיות תועלת העץ

עץ בירושלים/ על עלה ועל עולה

משממה לגן פורח

ניבים, פתגמים, זכויות ואחריות

גוף הפעילות

העץ הנדיב/גלגולו של חג

בחירת העצים

ניסוי מדעי – עלייה נימית

תעודת זהות לעץ

סיכום

חידון תחרותי

בחירות לעץ השנה

כי האדם עץ השדה

העץ נותן – אני נותן

מהלך הפעילות – פתיחה

אפשרות א': כרטיסי תועלת העץ

מחלקים את התלמידים לזוגות ונותנים לכל זוג כרטיס שעליו מופיעה אחת מתועלות העץ. כל זוג בתורו יציג קטע בפנטומימה או בתנועות גוף, הממחיש את התועלת. הקבוצה תנחש את תוכן הכרטיס בעזרת שאלות, כשלזוג המציג מותר לענות ב"כן" ו"לא" בלבד.

בסיום הפעילות אפשר להקריא את "תפילת האילן". (אפשר גם לפתוח בתפילת האילן ומתוכה לכתוב על הלוח את תועלות העץ.)

לפניכם עזר תועלות העץ מעוצב ובפורמט נקי. הכינו לעצמכם את הכרטיסיות לפעילות.

 

אפשרות ב': עץ בירושלים" או "על עלה ועל עולה"

מספרים את הסיפור "עץ בירושלים", עמודים 11-12 בחוברת ירושלים שלי או "על עלה ועל עולה" עמודים 14-17 בחוברת "ישראל שלי",  ומשוחחים על חשיבות העץ הן במובן הרגשי והן במובן ההשפעה הסביבתית. עורכים רשימה של תועלות על לוח.

 

אפשרות ג': משממה לגן פורח

מציגים את המצגת "משממה לגן פורח". אם אין אמצעי הקרנה, מציגים מגוון תמונות הממחישות נופים ואתרים שונים בארץ שהפכו משממה לגן פורח בזכות פעילות השיקום והטיפוח של קק"ל.

משוחחים עם התלמידים על חשיבות נטיעת עצים, והשפעת מפעל הייעור של קק"ל, שבמסגרתו ניטעו מעל 240 מיליון עצים, אשר כולם נתונים לאחריותה ולטיפולה של קק"ל. מדברים על השפעת מפעל הייעור על איכות האוויר, שימור הקרקע, צמצום סחף האדמה, טיוב הקרקע, הרחקת המדבר, תרומה לאדם ומגוון בעלי חיים שזהו בית גידולם.

מסבירים שלרגל ט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות, המפגש יעסוק בעצים.

 

אפשרות ד': ניבים, פתגמים, זכויות ואחריות

מחלקים לכל זוג תלמידים אחד מתוך הניבים והפתגמים הבאים ומבקשים להציגם בפנטומימה לקבוצה.
דגש למדריכים: קיימות מספר רמות של פתגמים, יש להתאים את הבחירה לרמת הקבוצה:
  • להכות שורשים
  • לרדת לשורש הדברים
    איש תחת גפנו ותחת תאנתו
  • לעקור מן השורש
  • התפוח אינו נופל רחוק מן העץ
  • פירותיו מעידים עליו
  • גודע את הענף שעליו הוא יושב
  • צדיק כתמר יפרח
  • בחור כארז
  • לא דובים ולא יער
  • בול עץ
  • עץ הדעת
  • לרדת מהעץ
הקבוצה תנחש מה הפתגם ותציע לו פירוש.

שואלים: אילו פתגמים קשורים למנהיגות והנהגה? לדוגמה: בחור כארז – תואר למנהיג מוצלח, פעמים רבות המנהיג נדרש "לרדת מהעץ", בשושלות של מנהיגים אפשר לומר כי התפוח לא נפל רחוק מהעץ וכדומה.

מפנים את תשומת ליבם של התלמידים לדימויים הקשורים לדמויות חזקות ומובילות ומשלבים עצים (צדיק כתמר יפרח, בחור כארז).
יער בן שמן
יער בן שמן

גוף הפעילות

אפשרות א': גלגולו של ט"ו בשבט

מחלקים את הכיתה לקבוצות. נותנים לכל קבוצה טקסט קצר המתאר תקופה בתולדות ישראל שבה חגגו את ט"ו בשבט:
  1. תקופת המקרא: ראש השנה לאילן – מעשרות.
  2. ט"ו בשבט אצל מקובלי צפת ובגלות.
  3. ראשית הציונות: חג נטיעות, יום יסוד כנסת ישראל.
  4. חג שמירת הטבע.
עם השנים החליף החג תכנים, מטרות, עקרונות, סביב הרעיון המקורי של יום הולדת לאילן.

מבקשים מכל קבוצה להמחיז קטע קצר המציג את החברה באותה תקופה, מה היה ט"ו בשבט עבורה ואילו ערכים הנחו את דרכה.

מבקשים מכל קבוצה להמחיז קטע קצר המציג את החברה באותה תקופה, מה היה ט"ו בשבט עבורה ואילו ערכים הנחו את דרכה.

אחרי ההצגות מנהלים דיון:

  • מה אפשר ללמוד מתוך "גלגולו של החג ט"ו בשבט"?
  • מהם הערכים המרכזיים של החג שנשתמרו לאורך התקופות?
  • מדוע השתנו דגשי החג לאורך השנים?
  • אילו מהתכנים של החג רלוונטיים לחיינו כיום?
  • אילו ערכים תרצו לאמץ?
  • איך הייתם בוחרים לחגוג את החג? מה תאמצו מהעבר? מה תחדשו?
  • מפה אפשר לקחת את הדיון לכיוון של "לקדש או לחדש?" המתח בין שמירה על מסורת ומנהגים מחד והתאמתם "לצורכי השעה" והתקופה מאידך:
    o מהי מסורת? מהם מקורותיה?
    o איך נוצרת מסורת?
    o האם חשוב שתהיה ותישמר מסורת? לשם מה?
    o האם חשוב לך לחיות במשפחה/קהילה /סביבה שיש בה מסורות משותפות?
    o האם אפשר לייצר מסורת? איך?
    o האם נכון לצקת תכנים חדשים לחגים ובכך לשנות לפחות חלקית את המסורת? למשל – ליל סדר ברוח אחרת.
    o ומה באשר למנהגים מסורתיים כמו בר מצווה, חתונה...?
    o כמנהיגים לעתיד, מה תפקידנו – לשמור על הקיים או לחדש ולפעול למען התאמתו לתקופה? האם אפשר לשלב ישן וחדש?
    o אילו תכונות מנהיגותיות נדרשות כדי לשנות מסורות קיימות?
    דגש חשוב למדריכים: אין לשאלות אלו תשובה מוסכמת נכונה או שגויה. יש פנים רבות לכאן ולכאן ואם מעלים את הנושא – חשוב להעלותו כשאלה למחשבה ולאפשר דעות שונות.
    אפשר להרחיב ולספר לתלמידים על ר' זאב יעבץ (1924-1847) , רב, היסטוריון וממחדשי הלשון העברית, אשר היה מצד אחד אורתודוקסי אדוק ומצד שני משכיל מודרני. מיוחסת לו הפיכת ט"ו בשבט לחג נטיעות ארצישראלי.
    בדמותו של זאב יעבץ מתגלם השילוב בין אמונה לקדמה, בין דת להשכלה, בין מסורת לתרבות מתחדשת.
    סיכום: ט"ו בשבט מדגים בתולדותיו כיצד צומחת ומתפתחת מסורת תרבותית חיה ומתחדשת. מסורת המגיבה לצרכיו של הציבור החוגג אותה, ומעניקה לו את המסרים והערכים שהתגלמו במרכיביה השונים ושנאגרו במהלך הדורות.

 

אפשרות ב': בחירת העצים

מניחים במרכז הכיתה סלסילה ובה פאזלים עם תמונות ומידע על 6 עצים.
כל תלמיד לוקח חלק פאזל מהסלסילה, ומוצא את שאר חברי קבוצתו המחזיקים בחלקים המשלימים.
כל קבוצה מרכיבה את פאזל העץ שלה, הופכת ומוצאת את המידע על העץ.
שואלים את התלמידים איזה עץ מהעצים ראוי שיישתל בחצר בית הספר.
כל קבוצה תלמד על העץ שלה מדף המידע + מידע זמין – אינטרנט / ספריית בית הספר (אם אפשרי). כל קבוצה תכין נאום / הצגה / שיר שכנוע וכרזת תעמולה שבעזרתם תסביר ותנמק מדוע דווקא העץ שלה ראוי להישתל בחצר בית הספר.
למדריך: ייתכן שזמן הפעילות לא יספיק ללימוד מעמיק על אודות העץ. במקרה כזה אפשר להמשיך את הפעילות בבית עד למפגש הבא.
בהצגת העצים כדאי לעודד ויכוח בין הקבוצות כשלכל קבוצה יתאפשר להעלות טיעונים בעד ונגד. חשוב שהטיעונים יכללו שיקולים שונים מעולמות תוכן שונים, כולל סגולות העץ עצמו, זמן הגידול שלו, תועלתו לאדם, תרומתו לבית הספר, התאמתו לתנאים הסביבתיים ולצורכי בית הספר ועוד.
שופט או שופטים שנבחרו מראש יקבעו וינמקו מיהו העץ המתאים ביותר להישתל בבית הספר. (אפשר להעלות את חשיבות התחרות בעזרת שילוב מנהל/רכז/מורה כחבר בצוות שופטים.)
בסיכום כדאי להפנות את תשומת לב התלמידים לנקודות הבאות:

  • אופן קיום הדיון בקבוצה.
  • השיקולים השונים שהועלו, הרלוונטיות שלהם.
  • השיקולים שעמדו לנגד עיני המנהיג בבחירת העץ.
  • הצורך בראייה רחבה ושקלול מגוון מרכיבים שונים.
  • מנהיג לא חייב לדעת הכל, אלא להיעזר במומחים לנושאים השונים (=העצים השונים) שפורסים את המידע בפניו.

 

אפשרות ג': ניסוי מדעי – עלייה נימית

מתאספים סביב עץ לדוגמה ומסבירים מעט על חלקיו השונים. עורכים ניסוי מדעי בנושא עלייה נימית, שממחיש את הדרך שבה המים והמומסים מתקדמים מהשורש לעלים באמצעות כוח המשיכה:

  1. צובעים וגוזרים פרחים מנייר.
  2. מקפלים בעדינות את עלי הכותרת של הפרח פנימה.
  3. שופכים מים לתוך קערה.
  4. מציפים את הפרחים בקערה.
  5. אט אט נפתחים עלי הכותרת מעצמם.

הסבר: תאי הצמחים עטופים בדופן שעשויה מתאית. התאית מלאה בנקבוביות זעירות החדירות למים, בדומה לספוג. מהתאית מייצרים בסופו של דבר את הנייר ולכן הנייר סופג את המים ומתנפח. מולקולות המים דוחפות זו את זו, והנייר נפתח. ניסוי זה מדגים עלייה נימית בקפילריות (צינורות קטנים) המצויות בתאית. מולקולות המים נוטות להימשך חשמלית זו לזו מחד, ומאידך יש להן נטייה להיצמד למשטחים מוצקים. לכן, בצינורות דקים מאוד (נימים) מולקולות המים שנוגעות בדופן תימשכנה למשטח ותמשוכנה אחריהן את המולקולות שאינן נוגעות בדופן. וכך יטפסו המים למעלה בניגוד לכוח המשיכה ולחוק כלים שלובים. ככל שהצינור דק יותר, המים יעלו גבוה יותר.

כיצד מתבטא בטבע: המים נמשכים אל התאית יותר מאשר אל עצמם, ולכן צמחים ועצים מצליחים בדרך זו לשאוב מים מהקרקע אל שורשיהם ואל שאר חלקי הצמח.
מצורף דף לגזירה>>

 

אפשרות ד': תעודת זהות לעץ

הכנת תעודת זהות לעץ – כל קבוצת תלמידים בוחרת בעץ בחצר בית הספר. אפשר לחלק את התלמידים על ידי חלוקת חידות או רמזים לעצים השונים הנמצאים בבית הספר. כל תלמיד שפענח את החידה יגיע לעץ הרלוונטי ויצטרף לחבריו שמצאו את העץ.
הקבוצה תחקור את העץ ותכין לו תעודת זהות, הכוללת ציור שלו, שמו, גילו, גובהו ועוד נתונים לפי ההנחיות הבאות:

  1. ציירו את העץ, מדדו את היקפו ואמדו את גובהו.
  2. בדקו את סביבת העץ, גם בזכוכית מגדלת – צמחים עשבוניים בסביבתו, פרחים, ניצנים ואבנים, בעלי חיים החיים בסביבתו (רצוי לצייד את התלמידים בזכוכית מגדלת אם אפשר).
  3. פרחים / ניצנים או פירות על העץ – רעננים ויבשים.
  4. האם יש סימנים לבעלי חיים על העץ?
  5. מה מרקם גזע העץ? האם יש לו קליפה שאפשר להפריד מהעץ? אם כן, אפשר להדביק חלק ממנה בתעודת הזהות...
  6. עלי העץ (רעננים, יבשים או מתייבשים) – מאפיינים, ריח, מרקם בשני צידי העלה.

מומלץ לבדוק לפני הפעילות אילו עצים יש בבית הספר ולהכין את החידות ודפי מידע רלוונטיים לעצים הללו. אחרי עבודת החקר- התלמידים יקראו את דף המידע על העץ וישוו למה שראו.
כל קבוצה תציג את העץ שלה בפני שאר הקבוצות. בסיום הניסוי והצגת התוצאות אפשר לקשר לאדם, למנהיגות ולמשמעות של יניקה מהשורשים.

סיכום

אפשרות א': חידון תחרותי

עורכים חידון תחרותי באמצעות החידות והמשחקים מחוברת ט"ו בשבט, מעמוד 86 ואילך.

 

אפשרות ב': העץ נותן– אני נותן

מזכירים את תועלות העץ באחת משתי המתודות:
  • מציגים את כרטיסי תועלות העץ (אפשרות א' של פעילות הפתיחה אם לא בחרתם בה).
  • מקריאים את "תפילת האילן" (אפשרות א' של פעילות הפתיחה).
לפניכם עזר תועלות העץ מעוצב ובפורמט נקי. הכינו לעצמכם את הכרטיסיות לפעילות.
מבקשים מהתלמידים לכתוב על פיסת נייר בצורת עלה "מהו, לדעתי, הדבר הכי משמעותי שהעץ נותן לי" ומצדו השני של הדף – "מה אני מתחייב לתת לעץ ולסביבה". את ה"עלים" תולים בכיתת המנהיגות על גזע שעשוי משני גיליונות בריסטול חום מגולגלים לגליל ויוצרים עץ חגיגי לט"ו בשבט.

 

אפשרות ג': כי האדם עץ השדה

מבקשים מהתלמידים לצייר עץ, שאמור לייצג כל אחד ואחת מהם. העץ כולל: שורשים, גזע, ענפים, עלים, פירות.
מבקשים מהתלמידים לכתוב על כל חלק מהעץ:
השורשים – האם השורשים שלי נטועים עמוק באדמה, האם מסתעפים לרוחב או מעמיקים?
לכתוב תכונות שיש בי ש"ירשתי" מהמקורות שלי – אחיי הגדולים, הוריי או מסביי. (מומלץ לכתוב תכונה ולידה מיהו האדם שממנו "ירש" אותה.)
הגזע – האם הגזע איתן? האם מכוסה קליפה מתחתיה עוד שכבות?
לכתוב מהם הדברים החזקים שלי.
הענפים – האם ידיי (הענפים) פרושות לצדדים כעץ עם נוף רחב, מופנות כלפי מעלה או דווקא מושטות כלפי מטה לתמוך בחלשים ממני?
לכתוב מאפיינים חיצוניים של זהותי (אילו מאפיינים הסביבה והחברה העניקו לי).
העלים – עלים גדולים / קטנים / מחודדים / מחטניים / מסודרים בזוגות...
לכתוב מאפייני התנהגות, דעות, השקפות, אמונות, שהם חלק מזהותי האישית.
הפירות – מה ארצה לתת לעולם, להנהיג להנחיל.
אחרי שהתלמידים מילאו את המשימה, מבקשים מכל תלמיד לבדוק עם עצמו אילו תכונות מנהיגותיות מופיעות בעץ שיצר. מי שיסכים לכך, יציג את העץ שלו בפני הקבוצה.
השקדיה פורחת. תצלום: אלי הללי
השקדיה פורחת. תצלום: אלי הללי

משימות המשך

  1. שתילת עצים בסביבת בית הספר וטיפול בהם.
  2. הכנת כרזות לעידוד וקידום השמירה על העצים.
  3. יצירת פרופיל לאחד העצים מאפשרות ב' בגוף הפעילות ולמידתו. עריכת דיבייט בין התלמידים.
  4. השלמת המשימה "כי האדם עץ השדה" באפשרות ג' בסיכום.
  5. בחירות עץ השנה:
    • כל כיתה תבחר עץ שאותו היא תייצג.
    • כל כיתה תכין מסע בחירות עבור העץ – ג'ינגלים, כרזות וכדומה.
    • קבוצת המנהיגות תארגן בחירות "עץ השנה" בעזרת קלפי שמכינים מארגז קרטון.
    • מכריזים על עץ השנה בביה"ס.
  6. כל קבוצת תלמידים "תאמץ" עץ באזור בית הספר. במסגרת האימוץ הקבוצה:
    • תעקוב ותדווח על השינויים המתרחשים בעץ לאורך השנה בגיליון מעקב – האם הוא פורח? האם יש לו ניצנים? יש לו פירות? מהם צבעי העלים? האם עליו נושרים? ועוד. הממצאים יוצגו בציור, צילום, מלל, הדבקת פריטים שנשרו מהעץ ונאספו בסביבתו.
    • תיצור ותתקין שילוט לעץ (שם העץ – שם עברי ומדעי, מי נטע, סיפור מיוחד של העץ אם יש).
    • תטפל בעץ – השקיה, דישון, ניקוי הסביבה, עישוב מסביב לעץ, גיזום ענפים יבשים או המפריעים לעוברים ושבים וכו'.
  7. ארגון סדר ט"ו בשבט כתתי.

הצעות נוספות לפעילות

  1. פעילות יצירה בחומרי טבע שמקורם בעצים שבחצר בית הספר.
  2. הנבטת זרעים והכנת גינת ירק.
  3. פעילויות מתוך חוברת "עצים בארץ התנ"ך".
  4. הכנת תה צמחי תבלין.
  5. סיפורים ושירים מתוך חוברת "פריחת השקד".