טיול ברכב פרטי - דרך נוף יער מירון-עין זיתים

קק"ל יצרה דרך נוף חדשה בגליל העליון, העוברת בנופי יער מירון. יער זה, שניטע בימי המנדט הבריטי, ממלא את החלל שבין הר מירון ליער ביריה. קטע הדרך החדש, שאורכו 5.7 ק"מ, פותח צוהר חדש לפינה נוספת בגליל העליון. דרך הנוף החדשה, הסלולה לכל אורכה כמעט, מתחברת לדרך הוותיקה של יער ביריה. חיבור כל הקטעים יחדיו מעניק למטיילים דרך נוף באורך כ-17 ק"מ, שמחברת את מרומי הגליל באזור מירון עם עמק החולה. איזה יופי.

איך מגיעים?

הוראות הגעה לנקודת המוצא

נוסעים בכביש עכו-צפת (כביש 866) לצומת מירון. בצומת מירון פונים מזרחה לכיוון צפת (כביש 89), נוסעים כ-350 מ' ומיד פונים שמאלה על פי השילוט המכוון לדרך נוף הר מירון.

הוראות הגעה לנקודת הסיום

נוסעים בכביש 89 לצומת עין זיתים ופונים צפונה לכיוון המושבים דלתון וכרם בן זמרה. נוסעים כ-2.2 ק"מ ומגלים את הפנייה ימינה לדרך נוף יער ביריה. ממשיכים הלאה עוד כ-150 מ' ומגלים את קצה דרך הנוף הר מירון-עין זיתים משמאל לכביש, בין עצי היער.

תחילת המסלול

בכניסה לדרך הנוף אפשר להבחין מימין (ממזרח) בחניון על שם יוסף סקטר, השוכן בצל עצי האורן (הגישה לחניון כ-100 מ' ממזרח לכניסה לדרך הנוף). הנוף משמאל שונה לגמרי: מעבר לכרם הגפנים הצמוד לדרך מתנשא הר מירון – ההר הגבוה בגליל (1208 מ'). נופי ההר ילוו אותנו במהלך הדרך.

אל בית היערן

כ-200 מ' מהכניסה הדרך פונה ימינה ועוברת בנוף של חורש טבעי. עצי אלון מצוי, חרוב מצוי, אלה ארצישראלית ומיני עצים אחרים מעטרים את הנוף. עצים אלה מתערבבים בעצי היער שנטעה קק"ל – אורן ירושלים, ברוש מצוי ואיקליפטוס. באביב עולה פריחה מרהיבה בין הטרשים של סלעי הגיר.
הדרך מגיעה אחרי 1.7 ק"מ לחניון שנמצא בצדה השמאלי. אם תכננתם הפסקה בחיק הטבע, זהו המקום המומלץ. החניון אינטימי, יש בו כשמונה שולחנות, שאחד מהם נגיש לאנשים בעלי מגבלות בתנועה. אנא, לאחר הבילוי, קחו את האשפה עמכם. קשה מאוד לפנות מכאן אשפה.
מול החניון, מעבר לכביש, יוצא שביל להולכי רגל ומגיע לאחר כ-300 מ' אל בית היערן. זהו מבנה אבן, שקק"ל שיפצה לאחרונה. בית היערן שירת את הנוטעים ואת שומרי היער.
לאחר הביקור בבית היערן נמשיך בנסיעה. בקילומטר 2.3 היער מפנה את מקומו לנוף הפתוח. מצד ימין נראית צפת ומצפון לה יער ביריה. מכאן אפשר להתרשם היטב מגודלו של היער הגדול בגליל. משמאל נראים הבתים הפזורים של היישוב קדיתא.

קבר אלקנה

הדרך פונה ימינה ומיד שמאלה. דרך עפר קצרה עולה אל מבנה בטון בעל כיפה כחולה (2.8 ק"מ). המבנה צומח באופן מוזר מתוך הטרשים והוא מוקף גדר בטון, שחזיתה מצופת האבן מציגה חמש קשתות. בצל הכיפה מונחים, כצפוי וכראוי, ספרי תפילה, כיסא פלסטיק ופיח נרות. המבנה נבנה מעל המקום המזוהה עם קברי אלקנה, אביו של שמואל הנביא, והאמורא רבי בנאה.
רבי בְּנָאָה חי בסוף המאה השנייה ובראשית המאה השלישית לספירה. יש אומרים שהוא נקרא בנאה על שום מנהגו לסמן מערות קבורה ולבנות עליהן ציון, כדי שהבריות ידעו להימנע מטומאה. מה לו לרבי בנאה להיקבר אצל אלקנה, אביו של שמואל הנביא? אנחנו איננו הראשונים שתוהים על כך. גם רבי שמואל ויטאל (1598–1677), בנו של רבי חיים ויטאל הגדול, תהה על כך ואף אמר שאלקנה קבור עם שמואל בנו ברמה (נבי סמואל).

אנדרטת חטיבה 37 (עוצבת ראם)

השביל מתעקל במדרון ולאחר כחצי קילומטר נוחת ברחבת חניה שנמצאת משמאל לדרך, בצל טנק צנטוריון קשיש. הטנק מציין את מקומה של אנדרטת חטיבה 37 בעוצבת ראם. בחורשת העצים שבצד האנדרטה הציבה קק"ל חניון קטן.
שביל מדרגות עץ עולה אל האנדרטה, העשויה עמודים עגולים בגובה עד 9 מ' ומלוחות פלדה המעוצבים בצורת האות "ש". האות מסמלת מילים שנקשרו בחטיבה כגון קדש, ששת הימים, שלום, שריון, נשק, ואת המילה "שדי", הרשומה במזוזה. יוצרת האנדרטה היא הפסלת דינה ניר-אבן-טוב, אלמנתו של עודד אבן-טוב, שהיה סייר בפלוגת הסיור של החטיבה ונפל בשכם במלחמת ששת הימים. הרחבה שהאנדרטה נמצאת בה תחומה בקיר בנוי שחקוקים עליו שמות 166 חללי העוצבה, שחלקם נפלו במלחמת יום כיפור (1973).
בצד שביל המדרגות מוצבות מפות המתארות את קרבות החטיבה במלחמת ששת הימים, כגון כיבוש קונייטרה, קרב גדוד טנקי שרמן במסעדה שבגולן וכיבוש שכם.
האנדרטה נחנכה ביוני 1969. היא מוצבת דווקא כאן משום שבתקופת ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים התארגנה החטיבה ביער עין זיתים.

אידרא רבא והדרך ליער ביריה

דרך הנוף יורדת מהאנדרטה היישר לכביש הגישה ליישוב קדיתא. כאן פונים שמאלה לכיוון היישוב ולאחר כ-400 מ' חולפים על פני מבנה קטן המציין את מערת אידרא רבא ואת קברו של התנא רבי יוסי בר יעקב. המסורת מזהה במקום הזה את המערה שלמדו בה רבי שמעון בר יוחאי ותלמידיו את סודות הקבלה הכתובים בספר "הזוהר" בפרקים המכונים אידרא רבא ואידרא זוטא. על פי המסורת, האר"י הקדוש הוא שגילה את המקום. אידרא רבא הן מילים ארמיות שמשמעותן היא "המושב הגדול", כלומר, ההתכנסות הגדולה של תלמידי רבי שמעון בר יוחאי.
סמוך למקום אידרא רבא דרך הנוף נפרדת מכביש הגישה לקדיתא ופונה ימינה. הדרך מעפילה 1.8 ק"מ ביער עין זיתים ומגיעה לכביש 886, בין צומת עין זיתים למושב דלתון. כדי להתחבר להמשך דרך הנוף, החוצה את יער ביריה ומגיעה לאחר כ-12 ק"מ לחצור הגלילית, יש לפנות ימינה (דרומה) בכביש 886, לנסוע כ-150 מ' ולפנות שמאלה (מזרחה). על קטע זה של דרך הנוף תוכלו למצוא מידע ברשימות נפרדות המופיעות ב-e ירוק.
קרדיטים
 
כתיבה: יעקב שקולניק
צילומים: יעקב שקולניק ואבירם צוק
מידע מקצועי: אבירם צוק, מנהל אזור גליל עליון גולן, קק"ל
מפה: נגה מזרחי, נגה עיצוב גרפי
פורסם בתאריך: 11.1.2012
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן

הוספת תגובה

כדי להוסיף תגובה יש להתחבר למערכת

0 תגובות

מפת סימון שבילים 2 הגליל העליון

סיור קולי ביער