מאי 2017: יער שווה ברמות

טבע בשיאו ביער רמות: צמד שועלים צעירים. צילום: אלכס גייפמן, באדיבות עמותת רמות למען הסביבה
רוצים לצפות בצבאים, לראות עופות דורסים, לצעוד בשבילים העוברים לצד עצים ופרחים יפהפיים ועל הדרך לחקור שרידים ארכיאולוגיים מהמאות ה-6-8 לפנה"ס? בואו לטיול ביער רמות בירושלים – ועם קצת מזל תוכלו לראות גם שועל חומק במרחק
על מורדות גבעת מצפה נפתוח ועל המורדות משכונת רמות לנחל שמואל נפרש יער של אורנים וברושים, יער רמות. ביער, שפעם היה חלק מקבוצת יערות גדולים שהיוו חגורה ירוקה סביב ירושלים, עולם שלם של צמחייה עשירה, יונקים, עופות דורסים וחרקים.

אם תחפשו היטב תוכלו להבחין בצבי ארץ ישראלי או שועל מצוי על האדמה ובשמים תוכלו למצוא עיטים, דיה שחורה ונץ מצוי. עצי בר דוגמת אלה אטלנטית ואלון מצוי וצמחי בתה צומחים לצד האורנים והברושים ובינות להם מציצים נרקיסים, רקפות, כלניות וכמה מיני סחלבים.

אבל לא רק צמחים ובעלי חיים יש ביער – נמצאים בו גם שרידים ארכיאולוגיים מתקופת מלכי יהודה, במאות 6-8 לפנה"ס, כמו גתות, חרסים ובתי בד. וככל הנראה היה כאן בעבר כפר חקלאי.
צבי ביער רמות. הזדמנות לצפות בו. צילום: אלכס גייפמן

שני שבילים ליער

ביער ישנם שני מסלולי טיול מעגליים, האחד, שביל מצפה נפתוח, הוא בן 1.5 ק"מ, ואורכו של השני, שביל הצבאים, הוא כ-2.5 ק"מ. שניהם מתחילים בקטע שביל משותף המתחיל ביציאה מגן הקיפוד (על שם מתקן השעשועים בצורת קיפוד).

נצא לדרך: ביציאה מגן הקיפוד מוצב שלט של קק"ל, כ-50 מ' אחריו מתחילה דרך המסומנת בכחול, שפנייה שמאלה ממנה מובילה למסלול הטיילת. אתם מוזמנים לפנות דווקא ימינה, ולאחר הליכה קצרה תראו שתי כיפות של קברי שייח'. המשיכו 100 מ' נוספים, ותגיעו לשביל הירוק. רגע לפני שתצעדו בו, אתם מוזמנים לרדת אל גן התנ"ך, על ממצאיו הארכיאולוגיים, שלא כדאי לפספס אותו. המשיכו אל השביל הירוק – הליכה של כ-100 מ' נוספים תביא אתכם לנקודת המפגש עם השביל השחור שעולה למצפה נפתוח, וכאן גם נקודת הפיצול בין שני השבילים (הארוך – הירוק; והקצר – השחור).

רוצים לראות צבאים? בחרו בשביל הארוך יותר, שביל הצבאים, שהליכה בו היא הזדמנות טובה למפגש עם בעלי הקרניים. השביל הירוק יורד לכיוון עמק הארזים, ובדרך הוא עובר לצד כרם עצי זית חדש. 300 מ' של הליכה יביאו אתכם אל חניון טורצ'ינר, ומכאן ישנה השביל את צבעו, יהפוך אדום ויתחיל לעלות בשולי היער הנטוע. אתם מוזמנים להביט היטב סביבכם, יש לכם סיכוי טוב לראות כאן צבאים. הליכה בשביל תיקח אתכם דרך כרמי זיתים נטושים ולבסוף אל שביל הטיילת, שפנייה שמאלה ממנו מובילה לנקודת המוצא.

השביל הקצר, שביל מצפה נפתוח, עולה ביער דליל ולוקח אתכם במהירות אל ראש ההר. מפסגתו תוכלו לצפות בכפר ליפתא ובשכונות הצפוניות של ירושלים. המשיכו עם השביל, סובבו עימו את ההר, ותגיעו בחזרה לנקודת המוצא.
וגם צבועים יש ביער. צילום: אלכס גייפמן