מצפה נעם רוזנטל

מיקום: דרך נוף יער מיתר.
 
תיאור: המצפה נראה היטב מהצומת המובילה אליו. בראש הגבעה ניצב שחזור של מגדל צופי אש שהיה פעיל בעבר, אך לאחר הרחבת הנטיעות של יער מיתר נבנה מגדל חדש במקומו בגבעה דרומית יותר. הרחבה והעמודים המחופים חלוקי נחל מציינים את מקומו של בית היערן שניצב כאן בעבר. המבט צפונה, לעבר דרום הר חברון והרי יתיר – מרהיב עין. אפשר לזהות מכאן את טֶנֶא-עומרים, דהריה וא-סמוע, הר חירן ויער יתיר. מבט בוחן יגלה את בית היערן ביתיר ואת הר עמשא מאחוריו.
 
ליד המבנה הישן נמצאת אנדרטה המנציחה את נעם רוזנטל (1993¬-2014), לוחם שריון, שנהרג מפגיעת מרגמה במהלך מבצע צוק איתן. נעם, בן היישוב מיתר, אהב להיפגש עם חבריו במקום הזה, לבלות יחד בחיק הטבע ולקבל את השבת בשירה ובניגון.
 
האנדרטה, יצירתם של האדריכל איתי פידל והפסל חן וינקלר, בנויה כפסנתר כנף, ומרמזת על אהבתו של נעם למוזיקה ולכלי נגינה זה. בצל כנף הפסנתר נבנה מקום ישיבה לכ-20 איש, וחקוקות בו אמרות שהיו שגורות בפי נעם. בני נוער, ובעיקר צופי מיתר, הכינו את המתחם להצבת האנדרטה. שולחן פיקניק אחד משלים את תמונת האתר.
 
איך להגיע: הכניסה לדרך נוף יער מיתר, מכביש 60, כשני קילומטרים מצפון לכניסה לקיבוץ כרמים (כחצי קילומטר לפני מעבר מיתר). המצפה נמצא כשלושה קילומטרים מהכניסה לדרך.
 
 
מצפה נעם רוזנטל. צילום: יעקב שקולניק
מצפה נעם רוזנטל. צילום: יעקב שקולניק