ספטמבר 2014: קק"ל עם הגולן

הוא משתרע ממרגלות החרמון ועד הירמוך, משופע בנחלים זורמים, מפלים גבוהים ובריכות, יערות וחורשים טבעיים וסלעי בזלת, והוא אחד מחבלי הארץ היפים שלנו – קבלו את הגולן, והכירו את שלל אתרי קק"ל באזור

אמנם ממש עכשיו קיבלנו את חודש ספטמבר, אבל חום אוגוסט עדיין מזכיר לנו שהקיץ לא נגמר כל כך מהר ושמקורות מים, מפלים ונחלים הם מפלט מצוין מפני הטמפרטורה הגבוהה. וכן, זהו זמן מצוין לצאת לבקר בגולן, חבל הארץ הצפוני של מדינת ישראל, שהוא גם אחד האזורים המיוחדים והייחודיים במדינה – לא מעט בזכות העבר ה"חם" של המקום: הגולן כולו הוא תוצר של פעולות געשיות שנוצרו לפני עשרות אלפי שנים.

לא כל הגולן נמצא בתחומי ישראל – חלק ממנו שייך לסוריה. אורכו של הגולן הישראלי הוא 62 ק"מ, ובאזור הרחב ביותר שלו מגיע רוחבו ל-29 ק"מ. סלעי הבזלת המאפיינים אותו נוצרו בעקבות התקשות של לבה חמה שעלתה ממעמקי האדמה.

ואיך מתמודדים בקק"ל עם תנאי הקרקע השונים בגולן? מתברר שלא רע בכלל: קק"ל נטעה בגולן יערות ופיתחה אתרי תיירות, סייעה בפיתוחם של יישובים, הכשרת קרקע לחקלאות, בניית מאגרי מים ופעולות רבות נוספות.
הפארק הוולקני למרגלות הר בנטל. צילום: יעקב שקולניק
הפארק הוולקני למרגלות הר בנטל. צילום: יעקב שקולניק
עונה מומלצת: כל השנה. משך הטיול: 2-1 שעות.
סוג מסלול: אתרים המתאימים למשפחות.
כיצד מגיעים: לגן מיקולוב: קצרין, רח' נחל זוויתן, מול רח' טיילת אפק. (כתובות כל האתרים מופיעות בכתבה ב-eירוק)
 
 


לפני כל יציאה לשטח אנו ממליצים להתעדכן באתר eירוק או באתר קק"ל על שינויים אפשריים במסלול. אפשר גם להתקשר לקו ליער: 1-800-350-550

קבלו כמה המלצות לביקור באתרי קק"ל באזור:

למשל, גן מיקולוב בקצרין, שנקרא על שמה של העיירה מיקולוב הצ'כית. הגן הוקם בחורשה שקק"ל נטעה בעבר, והוא כולל מבוך ומתחם שעשועים לילדים, אזור המיועד לכלבים, שולחנות פיקניק ועמודי תאורה בסגנון אירופי, מגרשי ספורט ושביל אופניים מעגלי שנחנך לאחרונה.

ממש בקצרין, בלבו של יער קצרין, שוכן פארק קק"ל, יער אורנים המשתרע על פני כ-600 דונם. הפארק נמצא מעט ממערב לפארק קצרין העתיקה. קק"ל, בשיתוף המועצה המקומית קצרין, יצרה במקום פארק נחמד ובו חניון נופש ומתקני שעשועים לילדים, המתאימים גם לילדים בעלי מגבלות בתנועה.

מעט מזרחה לצומת אמיר, בצל חורשת איקליפטוסים, שוכן פארק עורבים, שנקרא על שם נחל עורבים הסמוך. ומה בפארק? שולחנות פיקניק של קק"ל, גן משחקים לילדים ושביל שלאורכו מוצבים פסלים מסלעי הבזלת שבגולן. וגם – שביל העובר ב"גן אסף", שבצדו זורמים מי המעיין הקטן שנובע במקום.

עוד מבית קק"ל בגולן: מרכז התיירות וואסט, בצומת וואסט – מתחם רחב ידיים, עטור מדשאות ופסלים סביבתיים; פארק וולקני אביטל, השוכן במורדות הר אביטל ומציג מבחר מרתק של תופעות געשיות המלמדות על ההיסטוריה של הר אביטל, שהחלה לפני כ-100,000 שנה. במקום מוזיאון פתוח מיוחד במינו ומרשים מאוד ביופיו; ושישה חניוני לילה בצד שביל הגולן.
גן מיקולוב בקצרין. צילום: יעקב שקולניק
גן מיקולוב בקצרין. צילום: יעקב שקולניק