דצמבר 2014: שביל נועם בכרמל

שביל נועם ביער חוף הכרמל. צילום: יעקב שקולניק
טיול מקסים, קצר ולעניין, בשביל נעם ביער חוף הכרמל, בין עצי יער וחורש, שבסופו מפל מדרגות המזמן למטיילים ירידה חווייתית

יער חוף הכרמל מתנשא מעל מישור חוף הכרמל והים, ומכסה את מורדותיו המערביים של הכרמל. לאורך עונות השנה הוא מתמלא בפריחות הלוטם, הרקפות, הנוריות, הסחלבים ועוד. אתם מוזמנים להצטרף אלינו לטיול בחלקו הדרומי של יער חוף הכרמל, שבו נמצאים, בין השאר, יער קסטנר, שביל שלוחת איילה ומצפור עדנה רוג'רס.

מתחילים לעלות: צאו ממגרש החניה של משרדי קק"ל בכרמל, עם הפנים מערבה, ועלו על השביל הירוק. אחרי כ-80 מ' תפגשו בשלט עץ המציין את נקודת המוצא לשביל נעם. צעדו לצד צמחיית הבר העשירה בשביל שהוא אומנם תלול, אבל – לא להתייאש – הוא אינו ארוך. לאחר כ-250 מ' תחצו דרך רחבה, שתיקח אתכם אל תוך החורש. אם תרצו תוכלו לנוח פה על הספסל הנחמד הצופה אל בקעת שי"ר. לאחר שתנוחו המשיכו עם השביל 600 מ' נוספים, ותגיעו לעמוד הכוונה של קק"ל שיפנה אתכם שמאלה. הליכה של 200 מ' נוספים תפגיש אתכם עם סימוני שביל ישראל, שמעתה אתם מוזמנים לעקוב אחריהם במורד הנחל.

יורדים עם הנחל: בתחילת המורד יקדמו את פניכם שני עצי זית, שהיקף הגזעים שלהם לא יבייש אף עץ ותיק. כ-400 מ' אחרי העצים תגיעו לפינת המנוחה בקעת שי"ר, שמספקת ספסל ובולי עץ לישיבה וכמובן צל. נוחו מעט, וחזרו עם השביל לגיא – שם תגלו מפל מדרגות בן יותר מעשרה מ'! עצי החורש שסביבו מצלים עליו לחלוטין ונראה כי הוא כמעט לא רואה את אור השמש. צעידה נוספת במורד הערוץ תביא אתכם לעיקול של דרך רחבה. צעדו שמאלה בדרך העפר ותגיעו בחזרה לרחבת החניה של משרדי קק"ל.

מתחשק לכם לסיים את הטיול בפיקניק? סעו עם כביש 7021 מערבה לכיוון מושב עופר, פנו בכביש הגישה למושב, ואחרי כ-250 מ' תגלו משמאלכם חניון בצל עצי זית קשישים ויפהפיים – מקום מעולה לקנח בו את המסלול.

איך מגיעים: נקודות המוצא והסיום הן במשרדי קק"ל בכרמל. מכביש החוף הישן (כביש 4) פונים מזרחה לעבר מושב כרם מהר"ל (כביש 7021). חולפים על פני הכניסה למושב עופר, וכ-1.2 ק"מ מזרחה משם פונים ימינה לרחבת החניה של משרדי קק"ל (שלט עץ בצד הדרומי של הכביש מכוון למקום).

  • המסלול מעגלי ומתאים למשפחות חובבות הליכה. בסוף המסלול יש להתגבר על שני מפלי סלע נמוכים.
  • שימו לב: אין לטייל מיד לאחר הגשם מחשש להחלקה
מפל המדרגות. לא רואה אור שמש. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

חוויער ביער עופר – משחק ניווט סלולרי

רוצים להוסיף עניין לטיול ביער?
היכנסו למשחק הבריחה הסלולרי " חוויער ביער עופר – כוכב היער הבא", בצעו את כל המשימות, פענחו את חידת צופן היער המאתגרת – ואולי תצליחו לזכות בגמר כוכב נולד ביער עופר!
מתחילים כאן»