אוקטובר 2015: שלוחת איילה בכרמל

שביל שלוחת איילה. צילום: יעקב שקולניק
שביל שלוחת איילה. צילום: יעקב שקולניק

מחפשים מקום עם שביל הליכה בלב נופים מרהיבים, בריזה מהים, עתיקות וחניונים לפיקניק? יש לנו מסלול בדיוק בשבילכם, הכירו את יער חוף הכרמל, הידוע גם כיער עופר

שלוחת איילה ושביל השייטת סגורים עד להודעה חדשה בשל בדיקה והסדרה מחודשת

יער חוף הכרמל, הידוע גם כיער עופר, הוא חבל ארץ יפהפה ובו שרידים עתיקים, עצי בוסתן ונופים מרהיבים. קק"ל פיתחה ביער חניונים ושבילי טיול. מסלול הטיול שלנו, שביל שלוחת איילה, מוביל למעיין קטן, עובר בחורש מפותח ובשרידי אתר קדום וחושף בדרכו את נופי חוף הכרמל. מוכנים? אז בואו נצא לדרך.

נקודת המוצא של המסלול בחניון כרמלים, חניון המותאם גם לבעלי מוגבלויות. היציאה למסלול ההליכה שלנו בשביל שלוחת איילה ביער חוף הכרמל עוברת דרך גדר הבקר בשביל המסומן בירוק.

הליכה של כ-100 מ' בין עצי בוסתן תוביל אתכם לנקודת העניין הראשונה – עין איילה. בעבר המקום היה מוזנח ונידח, בשנת 2004 קק"ל יזמה בשיתוף עם רשות העתיקות ומושב עופר את שיקום המעיין, וכיום הוא פינת חמד נעימה לכריך הבוקר.

200 מ' משם, ואחרי שחלפתם על פני עץ תות גדול, תגיעו אל הריסות כפר עין ע'זאל ומשוכות צבר. כאן התקיים קרב במסגרת מלחמת יום העצמאות בסופו נכבש המקום במסגרת "מבצע שוטר".

עלייה בשביל תוביל אתכם למצפה עופר, ביום טוב אפשר לראות את מגדלי אוניברסיטת חיפה ועספיא. מכאן התפתלו עם השביל בין הטרסות, עצי החורש ושרידי בוסתנים, עצרו מדי פעם להביא על הנוף החקלאי הנשקף וליהנות מבריזת הים, ואז המשיכו בירידה לעבר שרידי חורבת שמרי, שכנראה מוכרת בשם אסומר מהתקופה הצלבנית.

אורך המסלול עד לנקודה זו הוא 1.3 ק"מ. מחורבת שמרי רדו בשביל עוד כ-200 מ' ותגיעו לדרך עפר רחבה, המסומנת בסימון שבילים כחול. אם תפנו ימינה ותצעדו כקילומטר לצד מטעי בננות, תגיעו עד למפגש עם הכביש העולה לעופר, המקום שבו השארתם רכב מאסף. לא השארתם רכב מאסף? שנסו מתניים וצעדו כ-700 מ' במעלה הכביש עד לחניון כרמלים.

רוצים עוד? צעדו כחצי קילומטר לפי השילוט לכיוון יער קסטנר ומצפור עדנה רוג'רס אל מרפסת תצפית לצד עצי חרוב (ואז חזרו על העקבות בהתאם למיקום הרכב שלכם).