יוני 2016: יורדים לים – מיד מרדכי לזיקים

גם הן יצאו לפיקניק: כבשים רועות ביער יד מרדכי. צילום: יעקב שקולניק
בא לכם לטייל קצת בטבע דרומי ולסיים ברחצה בחוף הים? אז בואו לדרך השיזף ביער יד מרדכי – ותקבלו גם חניונים לפיקניק, בריכות טבעיות ושמורת טבע חולית
היא עוברת בחלקו הצפוני של יער יד מרדכי ולאורכה ארבעה חניונים שמציעים בילוי שקט בטבע שמהם אתם יכולים לצאת לטיולים קצרים. בקיצור, גם שקט, גם פיקניק וגם טיול בטבע. קבלו את דרך השיזף.

נתחיל בהתחלה: יער יד מרדכי הוא יער ותיק המשתרע על פני 3,000 דונם וניטע על רכס הכורכר הנמוך שעליו נבנה גם קיבוץ יד מרדכי. הדרך הראשית העוברת ביער מלווה בעצים רבים. עצי שיזף, כמובן. אבל לא רק: קק"ל נטעה ביער גם עצי איקליפטוס, אורנים, עצי שקמה וחרוב.

דרך השיזף יוצאת מכביש ההגעה (ר' הוראות הגעה בקישור) ופונה צפונה. מלווים אותה: יער עצי איקליפטוס מימין ומתחם מגודר משמאל. אם תיסעו כחצי ק"מ תגלו משמאלכם את חניון השיזף, אבל אם בפיקניק חשקה נפשכם – אנו ממליצים לכם להמשיך בדרככם ולעצור באחד החניונים הבאים, למשל בחניון נביה מרעי. לחניון שמנציח את אל"מ נביה מרעי תגיעו כאשר תמשיכו לנסוע כ-1.2 ק"מ נוספים. מרעי, בן הכפר חורפיש שבגליל, נהרג במהלך קרב יריות באזור רפיח. הוא היה סגן מפקד אוגדת עזה. ומה בחניון? שולחנות פיקניק, ברז מי שתייה וצל איקליפטוס ואורן.

נקודת הציון הבאה בדרך מציעה לכם גם טיול קצר ברגל. צאו מחניון נביה מרעי לכיוון צפון ולאחר 400 מ' תראו מימינכם דרך קצרה המובילה לעמק קטן ויפה השוכן ברכס הכורכר. על מדרונותיו עצי אורן וביניהם שולחנות פיקניק. בתוך השקט הזה הקימה קק"ל פינת מרגוע לזכרו של סג"מ יורם וענונו, קצין שריון שנפל בלבנון במבצע שלום הגליל. כאן אתם מוזמנים לצאת לטיול קצר ברגל, ואולי תפגשו אפילו את אחד הצבאים שמסתובבים כאן...

דרך הנוף עומדת להסתיים, אך לא לפני שהיא מציעה לכם חניון נוסף – חניון הזיתים – כ-600 מ' מזרחה. כאן, איך לא, תמצאו עצי זית רבים, למעשה כרם גדול של זיתים, שבתוכו שולחנות פיקניק.

ועכשיו, אחרי שהתחממתם – לים! אמרו להורים לעלות על כביש 3411 המוביל מערבה לחוף זיקים. ליד החוף תגלו בריכות ובהן מי תהום מתוקים – שאותן יצר נחל שקמה, הנשפך כאן לים. מצפון לנחל נמצאת שמורת חולות זיקים, שעולם החי בה שוקק חיים, וכולל בין השאר יונקים כמו שועל מצוי, ארנבת השדה וצבי ארץ ישראל, לצד הלטאה שנונית החולות והחומט נחושית עינונית.

בילוי נעים!

אזהרה: חוף זיקים מרוחק כשני ק"מ בלבד מהקצה הצפוני של רצועת עזה. החוף וכן דרך השיזף נמצאים בטווח טילי קסאם הנורים לעתים מרצועת עזה.
מי לדרך השיזף? צילום: יעקב שקולניק