אוקטובר 2017: צפרות בראש ציפור

כאן צופים ממסתורים בציפורים. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל
מרכז צפרות חדש נפתח לאחרונה ביער ראש ציפור בפארק הירקון. אוהבים ציפורים, דגים וצפרדעים? ומה לגבי צמחים מיוחדים? בואו אתנו להתרגע בגן עדן ממש בלב תל אביב
יער ראש ציפור שמשתרע על פני 500 דונם הוא חלק מגני יהושע ומזכיר בצורתו, כמובן, ראש של ציפור. קק"ל החלה לנטוע את היער בשנות ה-50 והמשיכה בנטיעות ובפיתוח היער בשנות ה-80. עם השנים הוא הפך ליער עירוני. ומה יש בו היום? מסלולים מעגליים באורך שני ק"מ, אחד מיועד לרוכבי אופניים וכלי תחבורה לא ממונעים והשני להנאתם של הולכי הרגל, רחבת אירועים, גן הרפתקאות ונקודת מצפור.
ומה עוד נמצא ביער? אתר שבע טחנות, שם נחשפה טחנת הקמח המערבית מבין הטחנות שפעלו בכוח מי הירקון עד שנת 1936. האתר נקרא בשם זה על שם שבעה זוגות ריחיים, שהיו בזמנו באחד ממבני הטחנה. גם תל גריסה, הר נפוליון, שמראשו ניתן לצפות בכל גוש דן נמצא בשולי היער.
דוכיפת בראש ציפור. צילום: ירון צ'רקה. באדיבות כנפי קק"ל

כאן דואגים לציפורים

קק"ל השלימה לאחרונה, יחד עם החברה להגנת הטבע, את הקמת מרכז הצפרות החדש והחשוב לשמחתם של חובבי הצפרות בישראל, של העופות הנודדים ושל כל מי שמבקש לצפות בציפורים וליהנות ממקום יפהפה, רגוע ושקט בטבע, ממש בלב גוש דן, בעיר הסואנת תל אביב. לדברי הצפר הראשי של קק"ל, ירון צ'רקה, המרכז נבנה בשל הצורך שזוהה לספק לעופות הנודדים הרבים שמגיעים מקפריסין לגוש דן בעונת הנדידה תחנת מנוחה ותדלוק, במקביל לבית גידול עשיר. באזור נמצאים מינים רבים של ציפורים וגם מינים פולשים כגון המיינה ההודית והזרזיר הבורמזי.

מרכז הצפרות החדש כולל פארק מלאכותי שמשתרע על שטח של כ-30 דונם. בפארק קיים אגם שבמרכזו נמצא אי קטן, תעלות של מים ואזור שמדמה סוג של ביצה – מעין אחו רטוב וחלק – שמטרתה לנקות את מי האגם באופן טבעי. באגם נמצאים דגים שהובאו אליו במיוחד ממקורות הירקון. כמו כן הושמו שם אבנים בצורות שונות שישמשו מסתור לדגים ויאפשרו את התרבותם, שכן הדגים מהווים מקור מזון חשוב לעופות הנודדים.
עופות מים מסוג יאורית. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

גם צופים וגם מטיילים

לאחר שתגיעו לחניה – הכניסה לפארק הצפרות ולחניה היא ללא תשלום – תבחינו בשבילים סלולים, שמיועדים גם לאנשים עם מוגבלויות. בסמוך לכניסה נמצאים גם מבנה שירותים ושולחנות פיקניק. צעידה בשבילים, שלאורכם ברזים של מי שתייה, תוביל אתכם לשלושה ביתני תצפית גדולים ומונגשים, שעשויים מעץ וגובהם כגובה מפלס המים. בכל ביתן קיימים חלונות בגבהים שונים שמותאמים לילדים ולהורים ומאפשרים לכם לצפות בציפורים מהמסתורים ביחד בהנאה, לשמוע קרקורים של צפרדעים וגם להתבונן בדגים, בעופות המים ובגוזליהם ששוחים במימי האגם. אם תרצו להמשיך את התצפית גם לאחר שעת סגירת המרכז תוכלו להיכנס לשני מסתורי תצפית שנבנו מחוץ לגדר המתחם.

סיימתם לצפות בציפורים ממסתורים? בואו לחלץ קצת עצמות ולטייל בשבילי הגן. כאן תוכלו ליהנות מהצמחייה המגוונת שנשתלה במקום וממראה האגמים. בפארק שבו קיימים 12 בתי גידול, גם יבשתיים וגם לחים, ישנם כ-200 מיני צמחים, דבר שמאפשר לעופות שמגיעים לפארק להרגיש ממש "כמו בבית". גם בקרקע וגם במים נשתלו מינים רבים של צמחים, רובם אופייניים לצמחיית הירקון ולאדמות מישור החוף. לצד השבילים תוכלו לראות עצי בר ובוסתן כמו רימון, חרוב ושיזף שנשתלו להנאת המטיילים ולהנאת הציפורים, כמובן. הפארק פתוח בשעות האור שבעה ימים בשבוע.

* רמת הקושי של המסלול היא קלה והוא מתאים לכל המשפחה.
לכתבה "לצפות ציפורים ממסתורים", לחצו כאן
מטיילים ונהנים בפארק הצפרות. צילום: יעקב שקולניק

חוויער בראש ציפור – משחק ניווט סלולרי

רוצים להוסיף עניין לטיול לראש ציפור?
היכנסו למשחק הבריחה הסלולרי "אוצר ראש ציפור", וצאו לחפש את האוצר החבוי בפארק. שחקו ותגלו מה מיוחד בפארק ראש ציפור ולמה חשוב כל כך להשאיר הפסקה ירוקה באמצע העיר ללא הפסקה...