מרץ 2020: אל נחל ברק בן אבינועם

לאחר הגשמים יש פה מים זורמים. אנא היזהרו. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל
האביב בפתח ואנחנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו לטיול רגלי מאתגר במידה, בערוץ קצר. בחורף, לאחר הגשמים, זורמים בנחל מים, ועצי החורש שלאורכו, שמכוסים בקיסוסית, יוצרים אווירת מסתורין קסומה
נחל ברק בן אבינועם והר דבורה הסמוך נקראים כך על שם הסיפור המקראי של המלחמה במלכי כנען בספר שופטים ד'. ברק הוזעק על ידי דבורה הנביאה לתבור כדי לעמוד בראש הצבא ולרכז שם את כוחותיו. התוצאה של הקרב שנערך בעמק יזרעאל הייתה שקיעתן של מרכבות הכנענים בביצות נחל קישון וניצחון הצבא הישראלי.
הנחל שבו תצעדו בטיול זה, שמסומן בסימון שבילים אדום, יורד מאזור הר יונה, ממשיך בעינות שועים וחוצה את דרך נוף יער בית קשת – בין הר כסולות להר דבורה. אורכו של המסלול כ-2 ק"מ ויש לדאוג לרכב מאסף בפארק אל-פשארה. אם תגיעו ברכב אחד תוכלו לחזור מנקודת הסיום לנקודת המוצא בדיוק באותו שביל, שבו טיילתם.
שימו לב: בחורף, לאחר הגשמים, זורם בנחל פלג לתקופה של כמה חודשים. אנא היזהרו! אין לטייל בנחל בגשם או מיד לאחר הגשם בשל סכנת החלקה.

קדימה, יוצאים לדרך אל אל-פשארה

מסלולנו מתחיל מדרך הנוף, במעגל התנועה שממנו מתפצלת לכיוון דרום דרך העפר, שמטפסת להר דבורה. כאן נמצא מקום די נוח לחניית כלי רכב פרטיים, ומפה מתחיל הטיול.

בתחילת הדרך תפגשו שני עצי אלון מצוי גדולים, שצומחים בצד הערוץ. בהמשך תפגשו עוד עצי חורש ובהם אשחר ארצישראלי, אלת המסטיק, לבנה רפואי, חרוב מצוי ואת גבעולי הקיסוסית הקוצנית, שנהנים לטפס על העצים באזור ויוצרים אווירה קסומה של טיול כמו ביער מהאגדות.

לאחר 270 מ' תגיעו למפל סלע משופע. בין הסלעים תפגשו בעצי אלון גדולים נוספים. המשיכו בדרככם ולאחר כ-800 מ' מנקודת המוצא תראו בגדה השמאלית התלולה של הנחל מערות שנוצרו בסלע חוואר רך. המערה הגדולה נמצאת כמה מטרים מעל לקרקעית הערוץ, ויש עוד כמה מערות קטנות נמוכות יותר, שאולי משמשות כמחסה לבעלי חיים.
עצי האלון בנחל ברק מעניקים צל למטיילים. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

לא תתאכזבו בנחל המאכזב

לאחר כ-150 מ' שוב תגיעו למפל סלע משופע ולאחר עוד 300 מ' תגיעו לעצי חרוב ואלון גדולים שיאפשרו לכם לנוח בצילם. משם המשיכו בדרך שעוברת בין יערות שניטעו על ידי קק"ל עד שתגיעו עד מהרה לפארק אלַ-פַשָארָה, שם מתחיל נחל תבור. קטע זה של הנחל נקרא בשם אל-פשארה. פירוש השם של הנחל בערבית הוא הנחל המאכזב. ומדוע הוא נקרא כך? השם הלא מחמיא הזה של הנחל ניתן לו כתוצאה מהתנהגות עינות שועים. אלו הם מעיינות קטנים שנובעים כקילומטר מנקודת המוצא של המסלול שלנו והם המקור למים בנחל ברק. ומדוע הם "מאכזבים"? מכיוון שבניגוד למצופה, המעיינות נובעים רק לאחר שמאגריהם התמלאו. לפעמים הנביעה מתרחשת רק בסוף החורף, לכאורה, בלי כל קשר לגשמים שירדו קודם לכן באזור.

נהניתם מהטיול ומהשהייה בפארק? כאמור, תוכלו לשוב הביתה עם הרכב שהשארתם כאן או לחזור רגלית בדיוק באותה דרך שממנה הגעתם, בחזרה לנקודת המוצא.

פארק אל-פשארה. מקום נעים לבילוי לאחר הטיול. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל