אוגוסט 2015: שביל נופי נחל קטלב

חוטמית זיפנית פורחת ליד שלט הכוונה בשביל. צילום: יעקב שקולניק
חוטמית זיפנית פורחת ליד שלט הכוונה בשביל. צילום: יעקב שקולניק

טיול על הגובה בין מצוקים, חורש טבעי ונקודות ארכיאולוגיה בפארק עצמאות ארצות הברית. הגיעו למוקד המידע בנס הרים ובחרו את המסלול המתאים לכם, מסלול מעגלי לנופי נחל קטלב או מסלול נגיש לנופי נחל שורק

נקודת ההתחלה של המסלול היא במוקד המידע בנס הרים. במקום תוכלו ליהנות מתצוגת קבע של תמונות, מפות, הצעות למסלולי טיול ולביקור באתרים, מידע על אתרי נוף וארכיאולוגיה ולוחות הסבר על תופעות גיאולוגיות, בוטניות וזואולוגיות המאפיינות את האזור. ורק כדי לטעום מהאווירה מומלץ לצאת אל מרפסת התצפית המשקיפה אל נופי נחל שורק מגובה של 720 מטר מעל פני הים.
קק"ל ההחלה בהקמת פארק עצמאות ארצות הברית בשנת 1976 לכבוד חגיגות 200 שנה לעצמאות ארצות הברית. בפארק קיים שילוב מרתק של חורשים טבעיים ויערות נטועים, מעיינות, טרסות חקלאיות קדומות ואתרים עתיקים.

שביל נופי נחל קטלב – מיועד למשפחות מיטיבות לכת: מסלול מעגלי באורך 1.7 ק"מ מסומן בסימון שבילים אדום, תחילתו ליד הברזייה של מוקד המידע. נלך מערבה על הטיילת הנופית ונפגוש מימין את שלט הכניסה לשביל "שביל נופי נחל קטלב ע"ש שוסטר". נפנה ימינה לסימון שבילים אדום ונרד בשביל צר בין שיחי החורש שהתפתח במקום לאחר שנכרת יער אורנים בריטי שנפגע מהשלגים של שנות ה-90. השביל חוצה דרך עפר מסומנת בשחור וממשיך הלאה. נצעד בשביל שופע בעצי אלון מצוי, וגם קטלבים הבולטים בצבע האדום של הגזע. בחורף ובאביב השביל הזה מתמלא בפריחות בר מרהיבות ואז כדאי לחזור לבקר.

בדרך נצפה על נופי נחל קטלב ועל יישובים השוכנים על ראשי ההרים, וגם הגיאולוגים הצעירים שבינינו יבחינו בגושי סלע מסוג דולומיט של תצורת עמינדב, הנוטים ליצור טרשים מפוסלים כתוצאה מפעילות המסת מים. מתחת לסלעי תצורת עמינדב נמצאים סלעי החוואר הצהובים והרכים של תצורת מוצא, שאינם חדירים למים ובזכותם נובעים מעיינות רבים בסביבה.
כשנגיע למפגש שבילים, השביל המסומן בשחור יורד שמאלה אל נחל קטלב, אפשר לרדת בו עוד כ-200 מטר ולראות את עין גיורה (שימו לב – אך ורק 200 מטרים) או לחזור חזרה למוקד המידע נס הרים.

טיילת נופית נגישה לאנשים עם מוגבלויות – השביל הנגיש הוא למעשה טיילת אספלט סלולה באורך 750 מטר העוברת בתוך חורש נאה ומסתיימת בחניון ארגון נשות הדסה. לאורך השביל פינות ישיבה ומרפסת תצפית לנופי נחל שורק והרכסים שמצפון לו.