נובמבר 2015: יער יתיר לבש צהוב

איקליפטוסים למרגלות יער יתיר. צילום: יעקב שקולניק
בחודש נובמבר צצות להן החלמוניות ביער יתיר, שמכסות שטחים מהיער במרבדים צהובים. אבל לא רק: ביער דרכי נוף, מצפורים, מערות שפעם שימשו מרתפים ומחסנים ובית כנסת קדום ואטרקטיבי. אז בואו
למרות שהוא ממוקם באזור שהגשם כמעט אינו מגיע אליו (בין הרי יהודה לנגב), יער יתיר משתרע על פני כ-40 אלף דונם, ומספק מגוון גדול מאוד של עצים וצמחים: מינים מיוחדים של איקליפטוס, אשל הפרקים, כמה סוגי שיטות, שיח אברהם, חרוב, שיזף ועוד.

יער יתיר ניטע על ידי קק"ל לפני כ-50 שנה באזור הצחיח, וכיום הוא אחד מהגדולים שביערות ישראל. ובהיותו כזה, הוא מספק גם שלל אטרקציות למבקרים.

אז כן, כמו שכבר הזכרנו, חודש נובמבר הוא חודש פריחת החלמוניות, ולרוב תמצאו כאן את המרבדים הצהובים בתקופה הזו. מה עוד?
 
דרך החלמוניות: אם באתם כדי לראות את הפריחה – מומלץ שתגיעו לכאן. אתר פריחת החלמוניות נמצא על הדרך המסומנת בצבע שחור, ונמצא כ-1.5 ק"מ מהכניסה אליה. אם תלכו במקביל לדרך החלמוניות, תהיו על תוואי שביל המערות ובור המים.

דרך יער יתיר: אורכה כ-9 ק"מ והיא סלולה לכל אורכה, ממצודת היערנים (שנמצאת כיום בשטח מרכז השדה והיער ומסיבה זו לא מתאפשרת כניסה אליה לקהל הרחב), ועד מבוא הר עמשא שליד חניון מקסיקו. בדרך תחלפו על פני שער המרכז החינוכי של קק"ל ותמשיכו בכביש הסלול המתפתל במעבה היער עד חורבת ענים שבה עשרות מערות ששימשו בימי קדם מרתפים ומחסנים. אסור לבקר במערות, אך תוכלו לבקר בבית הכנסת הקדום, או ליתר דיוק בשרידיו, שהם האטרקציה הגדולה של הביקור במקום.

עוד ביער יתיר: דרך המאגר, המגיעה למאגר יתיר, דרך הנוף המזרחית, המובילה לשמורת הר עמשא ומצפור קריות, דרך הנוף המערבית, שבה חורבת יתיר ובאר יתיר, דרך הפטרולים הישנה וחניוני נופש.
ואם תרצו לראות חלמוניות דווקא בחלקה הצפוני של הארץ - אז גם שם החלה כבר פריחתן.

והנה לפניכם מקבץ שהתגלה ביער ביריה:

 

 

חוויער ביער יתיר – משחק ניווט סלולרי

רוצים להוסיף עניין לטיול ביער?
היכנסו למשחק הבריחה הסלולרי "חוויער צופן שומרי היער – יער יתיר", צאו למסע ניווט להצלת היער, שנמצא בסכנה, ותיהנו ממשחק מאתגר, הכולל משימות מציאות רבודה, חידות, הפעלות והפתעות...
מתחילים כאן»