יולי 2017: עם הבעל לסטף

זני תאנים שנאספו מרחבי הארץ על מורדות הסטף. צילום: יעקב שקולניק
אבל לא בעל-בעל, אלא האל בעל, והחקלאות שקרויה על שמו, חקלאות בעל, שקק"ל החליטה לשמר בסטף. אנחנו קיבלנו שביל עתיק שעובר בין טרסות יפהפיות ובוסתני עצי פרי ומסתיים בנקבה צרה ומתאגרת
במיתולוגיה הכנענית בעל הוא אל הגשמים, הברקים והרעמים, זה שמרווה את הארץ. ומהי חקלאות בעל? זוהי חקלאות המסתמכת רק על מי הגשמים, גשמיו של בעל, אדון הארץ. ועכשיו תשאלו מה לנו ולחקלאות בעל. התשובה היא שימור החקלאות המסורתית הזו ושימוש בה, שעליהם אחראית קק"ל, ממש כאן, בסטף, סביב שביל הבעל, שאליו אנחנו לוקחים אתכם החודש.

נגיע אל הסטף, אל רחבת החניה התיכונה. מרחבת החניה נרד בדרך הסלולה ונפנה ימינה עם הסימן הכחול. לאורך המדרון, על הטרסות והמדרגות החקלאיות, תפגשו זנים מקומיים מהחקלאות המסורתית בארץ שקק"ל משמרת. אלו עצי פרי – גפנים, זיתים, תאנים, רימון ובוטנה (פיסטוק) – שגידולם בארץ היה בסכנה.
חלקות השלחין. חקלאות קדומה בסטף. צילום: יעקב שקולניק

השביל שבו אנו מטיילים רחב למדי, וככל הנראה הוא קיים עוד מהתקופה הרומית – ונבנה כך שיתאים גם למעבר בהמות משא עם יבול. אם תישאו מבט למעלה תראו מבנה אבן ישן, שפעם היה שומרה, ועתה נותר רק בסיסו. במקום הזה היו שומרים את היבול שנאסף.
נמשיך אל הגת העתיקה באותו שביל שבו אנו צועדים. הגת היפה הזו, מן התקופה הביזנטית, חצובה בסלע ומשטח הדריכה שלה מכוסה פסיפס לבן (לא לדרוך!). אם אתם רוצים לנוח וליהנות מן הנוף היפהפה, יש לכם כאן הזדמנות – בצל האלונים שבחורשה הסמוכה לגת. סיימתם לנוח? עכשיו קומו ובואו לראות את המערה שמדרום לחורשה שבפתחה מדרגות. יש החושבים שמדובר במקווה טהרה עתיק.
בחזרה לשביל: נצעד דרך כרם זיתים וחלקות של עצי תפוח, שקד, שזיף, משמש ואגס. עוד הליכה קצרה ונוכל לתצפת על מנזר יוחנן במדבר (דיר אל חביס, מנזר ההתבודדות) על צלע ההר שמולנו. נמשיך ללכת בשביל ונגיע למדרגות העולות לעין סטף, כאן נוכל להזדחל בנקבת המעיין ולבלות ליד הבריכה. עברתם את הנקבה בהצלחה? עכשיו אתם יכולים לעלות אל הדרך הסלולה שתיקח אתכם בחזרה לחניה התיכונה.

לא לדרוך על הפסיפס! הגת הביזנטית. צילום: יעקב שקולניק