יוני 2020: בין המעיינות ביער עמינדב

בריכה שכבר יבשה ליד עינות עמינדב. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קקל
בריכה שכבר יבשה ליד עינות עמינדב. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל
שמחים לחזור לטייל בטבע? אז בואו עימנו הפעם למסלול רגלי, שבו אנדרטה מיוחדת, ח'ירבה "מאושרת" ושביל של מעיינות, והכול באוויר הצלול של ירושלים
אנדרטה בצורת גזע כרות, שמסמלת את חייו של נשיא ארצות הברית ג'ון קנדי, שנקטעו בטרם עת, ח'ירבה מאושרת (סעידה) שמזכירה לבאים למקום את שיח' אחמד, שניחן בסגולות שסייעו לנשים עקרות ללדת ובכך הפך אותן ל... מאושרות, ואלון גבוה מאוד ונדיר הם חלק מנקודות העניין שפזורות לאורך המסלול ביער עמינדב. היער, שנמצא ממערב לירושלים ומשתרע על פני 7,000 דונם, שבהם עצי מחט ועצי חורש טבעי, מושך אליו מטיילים רבים שנהנים ממסלולי רכיבה, חניוני דרך, עתיקות, אנדרטאות וגם שביל של מעיינות נובעים שנמצא במגמת ירידה ומתאים לטיול רגלי למשפחות עם ילדים מגיל עשר ומעלה.

מאנדרטה לזכר נשיא לחורבה לזכר שיח'

סיורנו מתחיל ביד קנדי, על ראש הר מבודד. האתר נועד להנציח את ג'ון קנדי, נשיא ארצות הברית, שנרצח בגיל 46, והאנדרטה שבו היא כאמור בצורת גזע עץ כרות. האולם מוקף ב-53 עמדי בטון גבוהים. 51 מהם מייצגים את מדינות ארה"ב ועל שני עמודים נוספים שבכניסה מוצגים סמלי קק"ל.

חפשו את השביל הכחול והתחילו לרדת עמו במדרון. המשיכו לחניון הטרסה עד שתגיעו לצומת דרכים עם עצי ארז שנטעה קק"ל. שם תראו שלט הכוונה שמסמן צפונה לכיוון שביל המעיינות. מומלץ להמשיך לעבר רחבת החניה שנמצאת כמה מטרים משם לעבר חורבת סעדים. זוהי שמורת טבע קטנה שבה עצי אלון מצוי גדולים שמצריכים השגחה וטיפול מיוחדים. אחד מעצי האלון הנדירים האלה מגיע לגובה של יותר מעשרה מ', בהחלט תופעה מיוחדת לעצים מסוג זה. כאן גם תוכלו לראות את שרידי ח'ירבת סעידה, זו עם הנשים העקרות שהפכו למאושרות.
מטיילים נהנים בעין עוזי. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קקל
מטיילים נהנים בעין עוזי. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

צועדים בין מעיינות

חזרו אל עצי הארז ורדו בדרך עפר שמסומנת בירוק. אחרי 100 מ' תגיעו לצומת. דרך עפר פונה ימינה וצבעה משתנה לכחול. אם תשובו מעין תמר ברגל תצעדו בה בהמשך. המשיכו בשביל שמסומן בצבע ירוק שבו טרסות קדומות. אחרי חצי ק"מ תוכלו להבחין במערות קטנות שחצובות בסלעי חוואר צהבהבים ומהן יוצאות נקבות. ליד המערה הראשונה תראו שוקת עגולה שמצביעה על העובדה שכאן נבעו בעבר מים, שנאספו לשתי בריכות משמאל לשביל. כיום המעיינות יבשים. המשיכו ורדו במדרון ולאחר כחצי ק"מ, עם עיקול השביל לכיוון ימין, תזכו לצפות בנוף המדהים של הרי ירושלים.

בהמשך תגיעו אל שני מעיינות בשולי היער המכונים בשם עינות עוזי. אחד מהם נובע באופן קבוע ומימיו מוזרמים לתוך בריכה נאה. המשיכו עם הסימון הירוק לכיוון מזרח כ-300 מ' עד שתגיעו לעין תמר – מעיין שנובע מגומה לבריכה שנבנתה בתקופה הביזאנטית, ושימשה כאתר לגידול דגים.
נוף מפתח מערה בעינות עמינדב.
צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קקל
נוף מפתח מערה בעינות עמינדב. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

מנוחה בעינות עמינדב

רוצים לנוח? עין תמר הוא מקום מושלם. יש כאן שני שולחנות פיקניק מוצלים בדיוק למטרה זו. לאחר מכן המשיכו בשביל הירוק עד שתפגשו בדרך עפר רחבה. לאחר 200 מ' של ירידה תגיע לסיום המסלול. אם תרצו לבקר לפני הסיום בבריכה נוספת מוצלת ומלאה מים, המכונה עין שריג, המשיכו בשביל ממול, מעבר לדרך, כ-100 מ' נוספים.

* שימו לב! למסלול נדרש רכב מאסף. אם תגיעו עם רכב אחד תוכלו לצעוד במסלול מעגלי: עלו מעין תמר לדרך העפר שנמצאת מדרום למעיין (מסומנת בכחול) ופנו מערבה (לכיוון ימין) עד שתשובו לנקודת המוצא.

עין תמר. פעם גידלו כאן דגים. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל
עין תמר. פעם גידלו כאן דגים. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל